دختر 11 ساله ام از تنهایی می ترسد، چه کنم؟
دختر 11 ساله ام از تنهایی به خصوص در زمان های تاریکی می ترسد. نمی دانم چه کنم؟

ترسیدن بچه ها از تنها ماندن

سوال کاربر

دختر 11 ساله ام از تنهایی به شدت می ترسد، به خصوص وقتی با تاریکی همراه باشد. شب ها برای خواب، باید حتما خواهر بزرگ ترش کنارش بخوابد و دستش را در دست او بگذارد تا مطمئن شود که از کنارش نمی رود. حتی یک بار دچار توهم شد و زبانش برای چند لحظه بند آمد، روز بعد گفت پایین رختخوابم مردی را دیدم که من را دعوا می کرد که بخوابم!

  بیشتر بدانید : چگونه ترس کودکمان از غریبه ها را از بین ببریم؟

پاسخ کارشناس

با سلام
مخاطب گرامی توجه داشته باشید آگاهی از موارد زیر می توانست به من کمک کند تا توصیه های دقیق تری به شما بکنم:
سن شروع ترس از تنهایی و تاریکی
نحوه واکنش شما به این ترس
تعداد دفعات رخداد توهم (ادراک چیزی که وجود خارجی ندارد) و موقعیت های بروز آن.

با فرض این که توهم تنها همین یک بار و در موقعیت تنهایی و تاریکی رخ داده باشد، به کاربستن توصیه های زیر می تواند برایتان راهگشا باشد. در غیر این صورت مشورت با متخصص سلامت روان می تواند به شما کمک کند.

 

توصیه های لازم برای مواجه با ترسیدن بچه ها از تنهایی و تاریکی

مواجهه تدریجی و گام به گام با تنهایی و تاریکی می تواند موثر واقع شود. بدین منظور ابتدا به حرف های فرزند خود درباره ترس هایش گوش کنید و در حالی که احساسات او را تایید می کنید، به او اطمینان دهید مواظبش هستید؛ مثلا بگویید: «دخترم ترس تو از تنهایی را درک می کنم، زمان هایی بوده که خودم هم آن را تجربه کرده ام اما می توانیم تصمیم بگیریم که ترس هایمان را شکست دهیم و از تو می خواهم به من کمک کنی تا با هم این ترس را شکست دهیم و این را بدان مامان همیشه مراقب توست، برای شروع از تو می خواهم با خواهرت در یک اتاق بخوابی؛ اما دست او را نگیری (هیچ گونه تماس فیزیکی)، مطمئنم که از پس آن بر می آیی.»
 

در این مراحل همواره یادتان باشد:

_ پس از موفقیت در هر مرحله به فرزندتان جایزه ای کوچک بدهید و او را تحسین کنید. جایزه دادن را به تعویق نیندازید چون ممکن است اثر مثبت خود را از دست بدهد. با گذشت زمان از دفعات جایزه دادن کم کنید اما تحسین و تمجید از رفتار شجاعانه او را متوقف نکنید.

_  قبل از هرگام، مطابق نمونه برای او شرایط را توضیح دهید.

_ به حرف هایش گوش کنید، به احساساتش احترام بگذارید و از به کار بردن جملاتی مثل تو بزرگ شدی و نباید بترسی و ... استفاده نکنید. این یعنی نفی احساسات؛ به جای آن احساس را تایید کنید؛ مثلا بگویید می دانم می ترسی؛ اما مطمئنم می توانی ترست را شکست دهی.

_ به او اطمینان دهید که مواظبش هستید.

_ مراحل را متناسب با توانایی فرزندتان پیش ببرید. مثلا ممکن است متوجه شوید می توانید یک گام را حذف کنید و به طور مستقیم به گامی جلوتر بروید، البته درباره آمادگی وی با او مشورت کنید و چیزی را به او تحمیل نکنید.


_ در گام بعد، می توانید اتاقش را جدا کنید. ابتدا با خواندن قصه ای آرامش بخش کنارش بمانید تا خوابش ببرد و بعد اتاق را ترک کنید. اگر نیمه شب ترسان بیدار شد، به اتاقش بروید، او را آرام کنید و به او اطمینان دهید مراقبش هستید و هر زمان به خواب رفت، به اتاق خود بازگردید.
چنین مراحلی را می توانید در زمینه های دیگر تنهایی فراتر از زمان خواب طراحی کنید و به کار ببندید.


بیشتر بدانید : ترس کودکان را جدی بگیرید


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
Seemorgh.com/lifestyle
منبع : khorasnanews.com