میکروب‌ها در همه جا وجود دارند؛ در آب، هوا و هر جایی که فکرش را بکنید یا نکنید. پس بهتر است با هم روش‌های جلوگیری از رشد میکروب‌ها را در مواد غذایی فاسدشدنی بررسی کنیم.
میکروب‌ها در همه جا وجود دارند؛ در آب، هوا، روی میز و هر جایی که فکرش را بکنید یا نکنید. این موجودات ذره‌بینی مانند تمام انواع دیگر موجودات زنده برای رشد و بقا به مواد مغذی و آلی نیاز دارند. در این میان غذاهایی که از آنها با عنوان مواد غذایی فسادپذیر نام می‌برند، بهترین مکان برای تکثیر میکروب‌ها بوده و انسان در پی خوردن این غذاها دچار مسمومیت می‌شود. دمای اتاق‌، بهترین دما برای رشد میکروب‌ها است و چنانچه شما تکه‌ای گوشت یا ظرفی شیر در دمای اتاق بگذارید، فرآیند فساد و رشد میکروبی در آنها خیلی زود و در مدت کمتر از دو ساعت شروع خواهد شد. پس بهتر است با هم روش‌های جلوگیری از رشد میکروب‌ها را در مواد غذایی فاسدشدنی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و شیر بررسی کنیم....

بیشتر بدانید : جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال و فریزر هنگام قطعی برق با چند پیشنهاد ساده!!

گرم نگه داشتن غذا

گرمای زیاد، بیشتر میکروب‌ها را می‌کشد و غذا را از نظر بار میکروبی سالم می‌کند. اگر غذای پخته شده‌ای را مدتی بعد می‌خواهید سرو کنید، حتما آن را گرم نگه دارید. 

سرد کردن غذاها

بهترین روش برای نگهداری از غذایی که فعلا نمی‌خواهید مصرفش کنید، سرد کردن آن است. باقی مانده غذاها را در یخچال یا فریزر گذاشته و دقت کنید که ظرف محتوی غذا درپوش داشته باشد. توجه کنید که کمی‌گرم نگه داشتن غذا سبب جلوگیری از رشد میکروب‌‌ها در آن نخواهد شد.

همچنین سرد یا منجمد کردن، میکروب‌های مواد غذایی را از بین نمی‌برد بلکه از سرعت رشد آنها خواهد کاست. مسمومیت‌های غذایی اغلب زمانی به وقوع می‌پیوندند که ماده غذایی پس از آماده شدن، مدت زیادی در دمای محیط بماند. غذایی را که از بیرون تهیه کرده‌اید حتما در یخچال یا فریزر نگه‌داری کنید.

منجمد کردن غذاها

سرمای یخچال در حدود 4 درجه سانتی‌گراد بوده، در حالی که سرمای فریزر باید صفر درجه سانتی‌گراد باشد. توجه کنید که در انتقال مواد غذایی به فریزر به ظرف مورد استفاده و نیز اندازه آن توجه کنید. اگر ظرف بزرگی دارید که پر از غذا است، آن را در ظروف کوچک‌تر ریخته و داخل فریزر بگذارید تا هر چه زودتر منجمد شوند. عقیده عوام بر این است که غذاهای داغ را نباید در یخچال گذاشت در صورتی که آزمایش‌های میکروبی نشان داده‌اند، گذاشتن غذای داغ در محیط آشپزخانه تا سرد شدن آن، مقدار بار میکروبی غذا را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داده و هر چه این زمان طولانی‌تر باشد، بار میکروبی بیشتر خواهد بود. در ضمن گذاشتن غذای داغ در یخچالی که سالم بوده و دمای آن حدود 4 درجه سانتی‌گراد است مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

سوال مهمی‌که درباره مصرف مواد غذایی منجمد مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان غذای منجمدی را که بخشی از آن یا تمام آن آب شده است، دوباره منجمد کرد؟ غذای منجمدی که یخش آب شده ولی هنوز حاوی کریستال‌های یخ است، دوباره قابل انجماد می‌باشد اما اگر یخ آن تماما آب شده باشد، انجماد دوباره کار درستی نیست. سبزی‌ها اگر حاوی کریستال‌های یخ باشند، دوباره قابل انجمادند و این امر درباره گوشت و مرغ خام نیز صدق می‌کند. درباره مواد غذایی پخته شده مانند گوشت و مرغ، آنها را درون قابلمه گذاشته و در آن را محکم ببندید تا طعم آن عوض نشود و بعد دوباره فریز کنید.

نکته مهم در انجماد دوباره توجه به این نکته است که غذاهای دریایی را اگر حتی حاوی کریستال‌های یخ باشند دوباره منجمد نکنید، این دسته از مواد غذایی بعد از خروج از انجماد باید سریع پخته شوند. میوه‌ها و محصولات آنها به شرط اینکه طعم‌شان عوض نشده باشند دوباره قابل انجمادند. آجیل‌ها، نان‌ها، کیک‌های ساده و کلوچه‌ها را می‌توان با اطمینان دوباره منجمد کرد.

غذاهای خامه‌دار، پودینگ‌ها و بستنی بعد از خروج از انجماد باید دور انداخته شوند، این گونه مواد غذایی را هرگز دوباره منجمد نکنید. همواره به این نکته توجه داشته باشید که میوه‌ها، سبزی‌ها، گوشت‌، مرغ و غذاهای از پیش آماده شده ممکن است بدون اینکه بوی خاصی داشته باشند، فاسد شده باشند. اگر این مواد دوباره منجمد شده و پخته شوند، خطرهای بسیاری به دنبال خواهند داشت.
 
 
 
مطالب مرتبط:
نحوه انتخاب گوشت چرخ کرده
بی برقی و سالم ماندن غذا
نکاتی در رابطه با سبزیجات و میوها 
چگونه سبزیجات را منجمد كنیم؟
 
 
 
 
گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع: Salamat.ir