تازه های اخبار پزشکی و سلامت


علاوه بر داروهایی كه به طور معمول از طرف پزشكان تجویز می‌شود، راه‌های مختلفی هم هست كه با رعایت آنها می‌توانید به كنترل این بیماری كمك كنید؛مثلا داروهای گیاهی مانند ...
 
فـــشارخون بالا (high pressure) زمانی ایجاد می‌شود که فشار خون دردیواره رگ‌ها بیش از حد معمول افزایش پیدا كرده باشد. افرادی که دچارفشارخونهستند،توجه داشته باشندکه حتما با مراجعه به پزشك آن را كنترل كنند.

*
گیاهی است یکساله با ارتفاع حدود یک متر که قسمت انتهایی ساقه آن پوشیده از کرکاست. برگ‌های کنجد بیضی، باریک و نوک‌تیز است.میوه این گیاه به صورت کپسول ومحتوی دانه‌های کوچکی است که دانه کنجد نامیده می‌شود و قسمت مورد استفاده این گیاهاست.وطن اصلی کنجد هندوستان است که از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است.درحالحاضر،چین بزرگ‌ترین تولیدکننده کنجد در دنیاست.این گیاه دارای پروتئین و ویتامین‌های B,D,E و لسیتین است.مقدار روغن آن در حدود 50درصد است.روغن کنجد مرکب از 70درصد اسیدهای چرب اشباع نشده - مانند اولئیک اسید - ولینوئیک اسید و مقدار کمی اسید چرب اشباع شده - مانند اسید پالمتیک - است.ترکیباتتشکیل‌دهنده کنجد سبب کاهش فشارخون می‌شود.
 
* برگ‌های زیتون از ماده‌ای تلخ به نام اولئوروپئین سرشار بوده و حاوی مقداری اسیدچرب و عناصری مانند نیتروژن،فسفر،کلسیم،منیزیم و مواد قندی است.بهترین زمان جمع‌آوری برگ‌های زیتون،زمان گل‌دادن گیاه یعنی اردیبهشت ماه است.دم ‌کرده برگ زیتون،داروی خوبی برای پایین‌آوردن فشارخون است.20 عدد برگ زیتون را داخل 300 گرم آب ریخته و آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید؛سپس کمی قند به آن اضافه کنید و روزانه یک فنجان از آن را بنوشید.از همان گیاهی تهیه می‌شود که شاخ و برگ آن را در طبخ غذا استفاده می‌کنیم.
 
* تخم‌های کرفس – كه خیلی ریز هستند - از گل‌های این گیاه تهیه شده و رنگ قهوه‌ایسیر و بوی قوی و خوشایندی دارند.تخم کرفس در طول قرن‌های متمادی،در سراسر جهان کاربردهای متنوعی داشته است.برخی عناصر شیمیایی موجود در تخم کرفس در کاهش شدید فشارخون نقش دارد.این گیاهحاوی مقدار زیادی کلسیم است که این عنصر نیز فشار خون را پایین می‌آورد. برای تهیهچای از تخم کرفس،مقداری آب جوش روی یک قاشق چای‌خوری از تخم تازه کوبیده شدهبریزید و قبل از خوردن،بگذارید به مدت 10 تا 20 دقیقه خوب دم بکشد و روزی 2 فنجانمیل کنید.
اگر باردار هستید،از مصرف این گیاه بپرهیزید.تخم کرفس گیاه طبی بی‌خطری استاما این نکته را مد نظر داشته باشید كه اگر می‌خواهید از آن به عنوان ادرار آوراستفاده‌کنید،ابتدا با پزشک خود مشورت کنید زیرا مواد و داروهای ادرارآورمی‌توانند پتاسیم بدن شما را - که ماده مقوی و ضروری‌ای است - دفع کنند. همچنین تخمکرفس را که مستقیما از مزرعه می‌چینید مصرف نکنید.اغلب تخم‌ها که به قصد تکثیرگیاه به فروش می‌رسند،آغشته به مواد شیمیایی‌اند و نباید مصرف شوند.
 
* گیاهی كه به پادشاه گیاهان بوته‌ای معروف است،در دوران گذشته ازچنان ارزش والایی در شرق برخوردار بود که به عنوان مثال در چین،فقط امپراتوران حقجمع‌آوری و نگهداری ریشه‌های آن را داشتند و در دوره‌های بعد نیز به عنوان جزئیجدایی‌ناپذیر از وعده غذایی پادشاهان و امپراتوران - به منظور افزایش قوای جسمانی وذهنی و به عنوان اکسیر جوانی و شادابی - جایگاه خود را همچنان حفظ كرد.این گیاه دارویی،اثر شگفت‌انگیزی روی تنظیم فشارخون دارد؛یعنی کاهش‌دهنده فشارخون درصورت بالابودن آن و افزایش‌دهنده فشارخون درصورت پایین بودن است.خواص دارویی جین‌سینگ، تنها در ریشه این گیاه وجود دارد .
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:hamshahrionline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
تأثیر چشمگیر لپه بر فشار خون و بیماریهای کلیه
سرشار از پتاسیم و موثر در کاهش فشارخون
توت فرنگی و فشارخون
اثر انگور بر فشار خون
سبزی هایی موثر در کاهش فشار خون
 
 


loading...
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

loading...

 

X