بهترین شاهکارها و کتاب هایی که توسط زنان نوشته شده است
در این مطلب قصد داریم شما را با کتاب‌ها و شاهکار‌های ادبی که توسط زنان نوشته شده آشنا کنیم. با ما همراه باشید

از جین آیر تا ربکا : برترین کتاب ها از نویسندگان زن دنیا

یک واقعیت تلخ وجود دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و آن این که کانون ادبیات در تسلط آثار مردان قرار دارد. تاریخ ادبیات شاهد موفقیت‌های بزرگ نویسندگان زن از جین آستین تا خواهران برونته بوده، اما هر زنی که اسمش را در سالن مشاهیر حک کند این کار را با غلبه بر موانعی انجام داد که جنسیتش برای او رقم زده بود. در دوران مختلف تاریخ، زنان از آموزش، حمایت و دسترسی به منابع محروم شده اند.

آثار آن‌ها به عنوان کار‌هایی بی ارزش، بی معنی، بیش از حد رمانتیک یا بدون ارزش روشنفکری نادیده گرفته شدند. برخی مانند ماری آن ایوانز مجبور شد تحت نام یک مرد بنویسد تا صدایش شنیده شود، زنی که اکنون او را با نام جرج الیوت می‌شناسیم. از دوران الیوت اوضاع بسیار بهتر شده، اما تبعیض هنوز هم در ادبیات موج می‌زند و کتاب‌هایی که توسط زنان نوشته می‌شوند قیمت بسیار کمتری نسبت به آثار همتایان مردشان دارد. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با کتاب‌ ها و شاهکار‌های ادبی که توسط زنان نوشته شده آشنا کنیم.

غرور و تعصب Pride and Prejudice جین آستین

جین آستین یکی از بزرگ‌ترین اساتید ادبیات در دو حوزه پیچیده ادبی است: دنیای داستان عاشقانه و دنیای هجویه اجتماعی. رمان «غرور و تعصب» (Pride and Prejudice) اوج قدرت نویسندگی او را نشان می‌دهد.

رمان غرور و تعصب Pride and Prejudice
رمان غرور و تعصب Pride and Prejudice

از دریچه چشم‌های الیزابت بنت، شخصیت اصلی و باهوش داستان، حکومت انگلیس را هم یک رویا و هم یک نمایش خنده دار می‌بینیم. همه چیز آنطور که به نظر می‌رسد نیست و جامعه به توخالی بودن خود خیانت می‌کند وقتی که مشخص می‌شود پول می‌تواند عشق را مغلوب سازد.

بیشتر بدانید : 200 سالگی 'غرور و تعصب'

چشم هایشان خدا را نگاه می‌کرد Their Eyes Were Watching God زورا نیل هورستون

علیرغم این واقعیت که هورستون یک چهره کلیدی در رنسانس هارلم در دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ بود، رمان «چشم هایشان خدا را نگاه می‌کرد» (Their Eyes Were Watching God) به مقدار زیادی توسط همتایانش پس زده شد. در طول دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ بود که رمان او بار دیگر کشف شد و بسیاری از فمینیست‌های سیاهپوست معاصر نبوغ موجود در اثر او را درک کردند. این رمان روی شخصیت جانی کرافورد تمرکز دارد، زنی سیاهپوست که در طول سه ازدواج خود و زندگی پر از فقرش نمی‌خواهد به دام تلخی و غم بیفتد. این رمان داستانی پر از اشتیاق و احساسات است.

 لاتاری  The Lottery و داستان‌های دیگر شرلی جکسون

شرلی جکسون در طی دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ گوشه‌های تاریک روان آمریکایی‌ها را به لطف مجموعه داستان‌های ارواح خود مورد بررسی قرار می‌دهد که از آن میان می‌توان به «تسخیر هیل هاوس» (Haunting of Hill House) اشاره کرد که اخیراً توسط سرویس نتفلیکس به سریال تبدیل شده است. با چندین رمان و ۲۰۰ داستان کوتاه برای غرق کردن خوانندگان در خود، نویسندگان بسیار کمی مانند شرلی جکسون در ژانر وحشت وجود دارد. این موضوع وقتی پای بهترین اثر او یعنی «لاتاری» (The Lottery) نوشته سال ۱۹۴۸ به میان می‌آید نمود بیشتری می‌یابد، رمانی که داستان سنت سالانه یک شهر کوچک با پایانی ترسناک را روایت می‌کند.

کشتن مرغ مقلد  To Kill a Mockingbird هارپر لی

رمان «کشتن مرغ مقلد» (To Kill a Mockingbird) نوشته هارپر لی که برنده جایزه پولیتزر شد جایگاهش را در تاریخ ادبیات جاودانه ساخته است. تصویر سازی این رمان از بی عدالتی جنسیتی در جنوب آمریکا اشاره‌ای به واقعیت‌های دهه ۱۹۶۰ داشت به نحوی که تاثیری بسیار عمیق بر جامعه زمان خود داشت و چنان مورد توجه قرار گرفته که هنوز هم در مدارس کشور تدریس می‌شود.

کشتن مرغ مقلد  To Kill a Mockingbird
کشتن مرغ مقلد  To Kill a Mockingbird

لی در این رمان با صداقت و مهربانی خاصی که هنوز هم تاثیر گذار است در مورد بی رحمی‌های دنیا می‌نویسد، با شخصیت آتیکوس فینچ که به نماد زنده درستی در حرفه قضاوت و وکالت تبدیل شد.

خویشاوند Kindred اوکتاویا‌ای باتلر

اوکتاویا‌ای باتلر چهره‌ای کلیدی در تاریخ ادبیات علمی تخیلی بود که مرز‌های این ژانر را توسعه داد. رمان «خویشاوند» (Kindred) که اولین بار در سال ۱۹۷۹ منتشر شد هنوز هم احساس تازگی دارد. این رمان داستان یک نویسنده سیاه پوست به نام دانا را از زبان خودش روایت می‌کند که در نتیجه اتفاقات غریبی خود را در سفر بین واقعیت کنونی و زمین‌های مریلند پیش از جنگ داخلی می‌یابد و بدین طریق است که باتلر می‌تواند آسیب دیرپای تاریخ آمریکا بر سیاهپوستان امروزی را بررسی کند.

جین آیر Jane Eyre شارلوت برونته

رمان «جین آیر» (Jane Eyre) از بسیاری لحاظ شبیه دنیای امروزی است اگر چه ابتدا تحت نام کورر بل منتشر شد، اما می‌توان آن را شیرجه‌ای به درون ذهن خود شارلوت برونته دانست. داستان از زبان راوی گفته می‌شود که حس می‌کنیم از لحاظ روانشناختی بسیار به ما نزدیک است، انگار که راز‌های دنیای خودش را با ما در میان می‌گذارد.

رمان خواندنی جین آیر Jane Eyre
رمان خواندنی جین آیر Jane Eyre

ما در این داستان جین آیر را از دوران مدرسه تا استخدام شدنش توسط آقای روچستر، مرد رنج دیده‌ای که آیر به شدت عاشق او می‌شود، تعقیب می‌کنیم و با چیز‌هایی آشنا می‌شویم که به طور واقعی در زندگی خود برونته اتفاق افتاده است.

نیمه آفتاب زرد Half of a Yellow Sun چیماماندا انگوزی آدیچی

آدیچی که در نیجریه به دنیا آمده یکی از اولین صدا‌های ادبیاتی نسل خود انگاشته می‌شود. وقتی که رمان «نیمه آفتاب زرد» (Half of a Yellow Sun) را می‌خوانید با این تعریف موافقت خواهید کرد، داستانی که شقاوت و بیرحمی دوره جنگ داخلی نیجریه در اواخر دهه ۱۹۶۰ را از ۴ دیدگاه مختلف به تصویر می‌کشد: دخترانی دو قلو از یک خانواده ثروتمند، یک شهروند بریتانیایی، یک استاد دانشگاه و یک خدمتکار مرد. این رمان تاریخ اخیر نیجریه را با لنز‌های دردناک انسانی بررسی می‌کند.

سپید دندان White Teeth زیدی اسمیت

زیدی اسمیت پادشاه صحنه ادبیات معاصر بریتانیا است که بخش زیادی از این اعتبار را مرهون رمان «سپید دندان» (White Teeth) است که یکی از بهترین آثار اول یک نویسنده در تاریخ ادبیات انگاشته می‌شود و خیلی زود به یک کتاب پرفروش با جوایز متعدد تبدیل شد. این رمان داستان دو مرد یکی بنگلادشی به نام صمد اقبال و یک انگلیسی به نام آرچی جونز است که بعد از جنگیدن در کنار هم در جنگ جهانی دوم با هم دوست می‌شوند.

بازگشت این دو به بریتانیا به بررسی دیدگاه‌های پس از جنگ بریتانیایی‌ها نسبت به شهروندان کشور‌های سابقاً مستعمره می‌پردازد اگر چه اسمیت در داستان خود مهربانی و البته شوخی را فراموش نمی‌سازد.

 ساعت ستاره The Hour of the Star کلاریس لیسپکتور

کلاریس لیسپکتور یک شخصیت خلاق در عرصه ادبیات بود. رمان «ساعت ستاره» (The Hour of the Star) پس از مرگش در سال ۱۹۷۷ منتشر شد که در آن یک راوی به نام رودریگو اس ام، به ترتیب داستان ماکابی را روایت می‌کند، یک زن جوان فقیر که از آلاگواس آمده، جایی که خانواده لیسپکتور پس از مهاجرت به برزیل اولین بار در آنجا ساکن شدند. اما روشی که رودریگو شخصیت ماکابی را روایت می‌کند و تعمقی که در داستان او انجام می‌دهد خود دیالوگی بین دو شخصیت ایجاد می‌کند که مفاهیم هویت و نویسندگی را به چالش می‌کشد.

خانم دالووی Mrs Dalloway ویرجینیا وولف

یکی از باهوش‌ترین چهره‌های ادبیات و الهام بخش جریان فمینیسم در دهه ۱۹۷۰ ویرجینای وولف است که نه تنها در استفاده از آگاهی به عنوان ابزاری برای روایت داستان پیشگام بود بلکه از آن برای صحبت کردن آزادانه در مورد مسائل جنسی، بیماری‌های روانی و نقش جنسیت‌ها سود برد. رمان «خانم دالووی» (Mrs Dalloway) به بررسی افکار درونی دو شخصیت کلاریسا دالووی و سپتیموس اسمیت می‌پردازد که یکی یک زن نجیب زاده در دوران پس از جنگ جهانی دوم در انگلیس است و دیگری یک کهنه سرباز که از موج گرفتگی ناشی از انفجار خمپاره رنج می‌برد.

فرانکشتاین Frankenstein ماری شلی

بسیاری بر این باورند که رمان «فرانکشتاین» (Frankenstein) نوشته ماری شلی اولین اثر خالص در ژانر علمی تخیلی بوده که در آن شخصیت اصلی دنیایی متفاوت از چیزی که ما می‌دانیم را مورد کندوکاو قرار می‌دهد. این رمان نه تنها به خاطر تاثیراتی که بعد‌ها بر فرهنگ گذاشت مورد توجه قرار گرفته بلکه اثر شلی که ابتدا بدون نام منتشر شد از لحاظ عاطفی و اشارات فیلسوفانه اش نیز انسان را تکان می‌دهد. این داستان طوری است که هم خشم ناشی از درک نشدن را حس می‌کنیم و هم در مورد قدرت لجام گسیخته انسان به فکر فرو می‌رویم.

سرگذشت ندیمه The Handmaid's Tale مارگارت اتوود

اگر چه کتاب «سرگذشت ندیمه» (The Handmaid's Tale) به لطف سریال شبکه هولو به همین نام به شهرتی بیش از پیش رسید، اما این محبوبیت بیشتر مدیون بی باکی قلم مارگارت اتوود در بررسی سیاست جنیست است.

کتاب او که در سال ۱۹۸۵ به نگارش درآمده، نیوانگلند را در آینده‌ای نزدیک به تصویر می‌کشد که در آن یک حکومت توتالیتر حاکم شده که در آن زنان به طور کامل تحت انقیاد مردان قرار گرفته اند که با دنیای امروزی ارتباط خاصی ایجاد می‌کند. رمان او به ما یادآور می‌شود که دنیای کنونی ما می‌تواند با ذره‌ای خطا به یک پادآرمانشهر ترسناک تبدیل شود.

 میدل مارچ Middlemarch جرج الیوت

ماری آن ایوانز در میان دیگر نگرانی هایش از این می‌ترسید که رمانش با عنوان «میدل مارچ» (Middlemarch) با این بهانه که اثر زنانه او بسیار ساده انگارانه و بیش از حد رمانتیک است نادیده گرفته خواهد شد؛ و به همین دلیل بود که بین سال‌های ۱۸۷۱ و ۱۸۷۲ در ۸ بخش و به نام جرج الیوت منتشر شد. داستان این رمان در شهری خیالی به نام میدل مارچ رخ می‌دهد و موضوعات مختلفی مانند دین، ایده آل گرایی و انقلاب اقتصادی در آن مورد بحث قرار می‌گیرند.

عصر معصومیت The Age of Innocence ادیت وارتون

ادیت وارتون در رمان «عصر معصومیت» (The Age of Innocence) با قدرتی خارق العاده همزمان وفور نعمت و تنگی فضا در دوران گیلدد نیویورک را به تصویر می‌کشد و داستان یک زن و شوهر تازه ازدواج کرده را روایت می‌کند که با بازگشت پسرعمویشان دچار اختلاف شده و رسوایی به بار می‌آید. «عصر معصومیت» یک رمان عاشقانه و بسیار دقیق است که هنوز هم در نشان دادن دورویی اجتماع با حسی تند از تنفر موفق عمل می‌کند.

ربکا Rebecca دافنه دموریه

رمان «ربکا» (Rebecca) یکی از بهترین نمونه‌های ادبیات گوتیک است اگر چه دموریه این داستان را در یک قلعه تاریک و محدود دوران ویکتوریا ننوشته بلکه دنیای شخصیت‌های داستان و روح آن‌ها در عصر جنگ را روایت می‌کند.

Rebecca.jpg
ربکا Rebecca

این رمان داستان زنی را روایت می‌کند که رابطه عاشقانه پیچیده و گرداب وارش با یک مرد بی زن به دلیل حضور همسر اول شوهرش به تلخی می‌گراید. «ربکا» کتابی است پر از امیال و احساسات سرکوب شده، از دست دادن‌ها و حس تهدید.

 

بیشتر بدانید : 10 نویسنده زن قدرتمند معاصر + عکس

بیشتر بدانید : نویسندگان برتر زن از دیدگاه گاردین

بیشتر بدانید : پیچیدگی‌های نوشتن برای زن ایرانی

بیشتر بدانید : 20 شاهکار ادبیات زنانه را بشناسیدگردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: زندگی ایده آل