خانه های کوچک تان را دلباز و زیبا کنید
خانه های کوچک چیدمان هایی مخصوص خودشان دارند و با ترفندهایی می توانید خانه های کوچک را دلباز و بزرگتر کنید.

بیشتر ما كودكی‌مان را در خانه‌های بزرگ گذرانده‌ایم. برای همین در نگاه اول آپارتمان‌های كوچك تنگ و دلگیر به نظرمان می‌رسند. یك پذیرایی كه به زور مبلمان را می‌توانیم حاشیه دیوارهای كم‌عرضش بچینیم، یك اتاق خواب كه اگر شانس داشته باشیم تختخواب‌مان در آن جا می‌شود، یك آشپزخانه كه وقتی آشپز دو تا می‌شود، دیگر برای نفر سوم جا ندارد و در آخر هم یك دستشویی و حمام كه گاهی با هم شریك می‌شوند.

 

چگونه خانه های کوچک را دلباز کنیم ؟

 

همه خانه مجموعه‌ای از همین حجم‌های كوچك است؛ حجم‌های كوچك دلگیر. اما هر مسئله‌ای راه‌حلی هم دارد. در این صفحات می‌خواهیم خیلی كوتاه هم راهكارهایی را برای چیدمان بهتر خانه‌های كوچك ارائه دهیم و هم شاید مهم‌تر از آن، بگوییم چه كارهایی را نباید در چیدمان این خانه‌ها انجام داد.

 

برای دلباز کردن خانه تان از مبلمان ال شکل استفاده کنید

برای خانه‌های كوچك مبلمان ال‌شكل مناسب‌ترین مبلمان است چون تعداد افراد بیشتری می‌توانند از آن استفاده كنند و كنج پرت هم قابل استفاده می‌شود. میزهای عسلی را كنار بگذارید و از مبلمانی كه دسته‌هایش این كار را انجام می‌دهد استفاده كنید. توجه داشته باشید که مبل‌ها را جوری نچینید كه یك دایره یا چهارگوش با فضایی بسته ایجاد كند.

 

برای دلباز کردن خانه تان تلویزیون را روی دیوار بی‌خاصیت نصب كنید

دیواری را برای نصب تلویزیون انتخاب كنید كه برای نشستن و چیدن مبلمان مناسب نباشد. میز تلویزیون را حذف كنید. می‌توانید با طراحی قفسه‌های افقی روی دیوار تلویزیون جایی برای مجسمه‌ها بسازید؛ این یعنی صرفه‌جویی در فضای اصلی خانه.

 

برای دلبزا کردن خانه های کوچک  فضاهای متنوع داشته باشید

حتی در یك خانه 50 متری هم می‌شود تنوع فضایی داشت. فضای كار، فضای نشیمن، فضای ‌مهمان و ناهارخوری را می‌توانیم از هم جدا كنیم اما نباید این فضاها را با ایجاد مانع از هم جدا كرد. با تغییری كوچك روی دیوار فضای مورد نظر می‌شود حس جداسازی را به آن فضا القا كرد؛ مثلا قرار دادن یك میز بسیار كوچك در كنج بی‌استفاده و ساختن چند قفسه بالای آن برای نگهداری كتاب یا وسایل دیگر می‌تواند فضای كار ایجاد كند، بدون آنكه با مانعی از فضاهای دیگر جدا شود.

 

برای دلباز کردن خانه تان كتابخانه دیواری بسازید

اگر كتاب‌های زیادی دارید، می‌توانید روی دیوار بالای مبلمان یا روی یکی از دیوارهای خالی- جایی كه مزاحم نشست و برخاست نمی‌شود- قفسه‌های افقی‌ مانندی برای كتاب‌های‌تان نصب كنید. این كتابخانه خلاق می‌تواند همرنگ دسته مبلمان‌تان باشد.

 

میز ناهارخوری متناسب انتخاب كنید تا خانه تان را دلبازتر نشان دهید

وقتی از ناهارخوری در یك خانه 50 متری حرف می‌زنیم، منظورمان یك میز كوچك دونفره است. این میز بهتر است مستطیل‌شكل و ظریف باشد. اگر فضای كافی ندارید می‌توانید دو ضلع میز را به دیوار بچسبانید تا جای كمتری را اشغال كند.

 

فضای كم‌نور را رنگ روشن كنید

اگر می‌خواهید خانه‌تان دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر برسد از یك رنگ روشن گرم مثل رنگ سفیدی كه به میزان كمی با رنگ زرد یا صورتی آمیخته شده، استفاده كنید تا كم‌نوری اتاق جبران شود.

 

اگر می‌خواهید خانه‌تان دلباز‌تر و زیباتر به نظر برسد، لطفا این كارها را نكنید

گل‌درشت نخرید

از كاغذ دیواری‌های ساده یا با بافت ریز استفاده كنید. بافت‌های درشت‌ اتاق را كوچك‌تر نشان می‌دهد. طرح فرش‌هایی با گل بوته‌ها و نقش‌های ریزتر اتاق كوچك را بزرگ نشان می‌دهد. حتی گلدان‌هایی با برگ‌های ریز برای این اتاق‌ها مناسب‌تر هستند. خلاصه به قول قدیمی‌ها از «گل‌درشت» پرهیز كنید.

 

از اشیای بزرگ استفاده نكنید

مجسمه‌های بزرگ، گلدان‌های حجیم، میزهایی با بدنه یك‌دست و مبل‌های درشت برای خانه‌های كوچك مناسب نیستند. آنها ممكن است در مغازه زیبا به نظر برسند اما خانه شما را كوچك‌تر کرده و احساس خفقان ایجاد می‌كنند. درواقع هر خانه‌ای اشیای مناسب خودش را می‌خواهد. همین اشیای بزرگ در خانه‌های بزرگ می‌توانند احساس بهتری ایجاد كنند.

 

خانه را رنگارنگ نكنید

در كل خانه چه برای مبلمان و پرده‌ها و چه دیوارها از دو یا سه رنگ استفاده كنید. رنگ‌های متنوع باعث احساس آشفتگی و كلافگی در شما می‌شود. تازه این دو، سه رنگ هم باید با هم جور باشد؛ مثلا انتخاب یك تركیب دوتایی یا سه‌تایی از آبی، سفید و قهوه‌ای یا سبز، سفید و قهوه‌ای یا قهوه‌ای، سفید و كرم انتخاب‌ مناسبی می‌تواند باشد.

 

از رنگ‌های تند استفاده نكنید

با اینكه رنگ‌های تند در نگاه اول جذابند اما سریع هم دل شما را می‌زنند. یادتان باشد خانه شما لباسی نیست كه فقط در یك ‌مهمانی بپوشید. شما می‌خواهید در این خانه زندگی كنید و احتیاج به احساس آرامش درازمدت دارید بنابراین از رنگ‌هایی مثل قرمز، نارنجی تند و زرد برای رنگ غالب فضا مثلا دیوارها و سقف استفاده نكنید. می‌توانید از این رنگ‌ها برای وسایل قابل تعویض مثل یك كاناپه یا یك گلیم كوچك کمک بگیرید.

 

 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : مجله منزل