همسرم به تماشای فیلم های مستهجن معتاد شده است!!
همسر شما هم فیلم های مستهجن تماشا می کند؟ این یکی از مشکلاتی است که ممکن است در زندگی هر زوجی به وجود بیاید و مسئولیت بزرگ شما پیدا کردن علت و درمان آن است.

با همسری که معتاد به فیلم های مستهجن است چگونه رفتار کنیم؟

بسیاری از زوجهای جوان به دلیل عدم آشنایی و در پاره ای از موارد نبود آگاهی کا فی درباره نحوه برخورد با روابط عاطفی و زناشویی بین همسران ، با مشکلاتی مواجه هستند، که متاسفانه این مشکلات در برخی از موارد تبدیل به بحران های خانوادگی می گرد که آثار آن در معضلاتی همچون افزایش آمار طلاق در جامعه ، تنوع طلبی جنسی و.... قابل مشاهده می باشد . سیمرغ با هدف پیش گیری از ایجاد این گونه مشکلات و با احترام به حریم خانواده ، جهت افزایش دانایی زوجهای جوان و کمک به بهبود واستحکام روابط همسران اقدام به تهیه و ارائه مطلب زیر نموده است

كافی است نام‌شان را در اینترنت جست‌وجو كنید تا بفهمید كه پیدا كردن این فیلم‌های ممنوعه می‌تواند به‌راحتی خرید یك بطری آب معدنی باشد. گاهی نمی‌توانیم انكار كنیم كه بازارهای زیرزمینی فروش فیلم، پای صنعت پرسود فیلم های مستهجن را با وجود همه ممنوعیت‌های قانونی، عرفی و دینی كشورمان به برخی خانه‌ها باز كرده و با وجود هشدارهایی كه كارشناسان سلامت خانواده مطرح می‌كنند، این فیلم‌ها هر روز بیشتر از قبل سلامت جنسی خانواده‌ها را تهدید می‌كنند.

دكتر فاطمه رنجبر، روانپزشك معتقد است پناه بردن به فیلم های مستهچن نه‌تنها كمكی به گرم شدن رابطه زناشویی شما و همسرتان نمی‌كند بلكه با معتاد كردن همسرتان به تماشای این تصاویر می‌تواند شما را هر روز از یكدیگر دورتر كند. او در این مطلب به شما می‌گوید با همسری كه به دیدن فیلم های مستهجن عادت كرده چه برخوردی باید بكنید.

 

فیلم های مستهجن و رابطه جنسی بین همسران

بسیاری از مشكلاتی كه همسر شما امروز با آن دست و پنجه نرم می‌كند، از كودكی‌اش ناشی می‌شود. گرایش به فیلم های مستهجن هم از این قاعده مستثنا نیست. اگر همسرتان نمی‌تواند رابطه زناشویی را با رغبت انجام دهد یا با انجام آن دچار هراس، اضطراب یا احساس گناه می‌شود باید كمی به عقب بازگردید. ممكن است دیدن ناخواسته و ناآگاهانه تصاویر پورن در كودكی، چنین هراسی را در او ایجاد كرده باشد.

 

کنکاش در خلوت مردانه

تا قبل از بلوغ، ممكن است كودك فقط به قصد كنجكاوی پورن ببیند و چون بلوغ جنسی اتفاق نیفتاده تحریك جنسی صورت نگیرد بنابراین ممكن است صحنه‌ها را نوعی خشونت تصور كند چون هنوز ارتباط جنسی و درک دقیقی از روابط جنسی ندارد که این مساله می‌تواند در آینده منجر به اضطراب، احساس گناه، اشتغال ذهنی ناشی از تصاویر دیده شده، انزجار جنسی و حتی درد ‌شود. اگر شما به ابتلای همسرتان به چنین مشكلی شك دارید، می‌توانید این احتمال را در نظر بگیرید اما یادتان نرود همه آدم‌ها با چنین دلیلی به سمت این تصاویر نمی‌روند.

 

فكرش با شما نیست؟

اشتباهات نوجوانی همسر شما می‌تواند زندگی مشترك امروزتان را از هم بپاشد. در نوجوانی و بعد از بلوغ، دیدن صحنه‌های مستهجن می‌تواند تاثیرات منفی ماندگاری را بر روان فرد بگذارد. دیدن صحنه های مستهجن در نوجوانی به این معنا نیست كه نوجوان حتما گرایش جنسی ناسالم دارد. گاهی اوقات فرد نوجوان هنوز به مسائل جنسی آگاهی ندارد و حجب و حیا مانع می‌شود تا از والدین یا افراد دیگر در این مورد سوال كند و صرفا به قصد كنجكاوی پورن می‌بیند تا اطلاعات جنسی‌اش را بالا ببرد.

اما تكرار دیدن صحنه‌های مستهجن برای ارضای این كنجكاوی، نه‌تنها منجر به افزایش اطلاعات جنسی نوجوان نمی‌شود بلكه صحنه‌های غلو شده ارتباط جنسی كه در آن هیچ عاطفه و عشقی وجود ندارد و صرفا بر ارضای جنسی تاكید می‌شود، باعث مخدوش شدن ادراك یك رابطه سالم همراه با علاقه و عشق در آینده خواهد شد. اگر همسر شما سابقه ازدواج شكست خورده‌ای را در كارنامه‌اش دارد و امروز هم نمی‌تواند تمام جسم و روانش را به شما بسپارد، ممكن است گرفتار تصویر نادرست یا آزار‌دهنده‌ای باشد كه از نوجوانی با خود آورده است. اما قبل از زدن هر برچسبی به او از این موضوع مطمئن شوید.

 

مطمئن شوید تماشای این فیلم اعتیاد است یا کنجکاوی

همسرتان را در حال دیدن فیلم های مستهجن مشاهده كرده‌اید و احساس می‌كنید زندگی‌تان از دست رفته است؟ قبل از آنكه همه‌چیز را تمام شده بدانید باید مطمئن شوید این ماجرا تا كجا پیش رفته است. گاهی فقط یك كنجكاوی ساده در بزرگسالان دلیل گرایش به دیدن پورن می‌شود و با رفع كنجكاوی دیدن آن هم متوقف می‌شود. اما بعضی افراد ترجیح می‌دهند به جای اینكه با همسرشان ارتباط داشته باشند از طریق دیدن فیلم لذت این ارتباط را تجربه كنند.

در واقع ترجیح جنسی آنها دیدن فیلم های مستهجن است و نه یك انسان. این مساله می‌تواند هم در مردان و هم در زنان چه متاهل و چه مجرد اتفاق بیفتد. در افراد مجرد ادامه این وضع باعث می‌شود فرد از ازدواج پرهیز كند یا اگر ازدواج كرد رابطه جنسی با همسرش در زندگی مشترك او هیچ جایگاهی نخواهد داشت. شما قبل از آنكه از این ماجرا یك بحران بسازید، باید بدانید همسرتان در چه مرحله‌ای قرار دارد و تا چه حد به این تصاویر وابسته شده است.

 

ارتباط زناشویی شما سرد شده و به تازگی فهمیده‌اید كه همسرتان سراغ دیدن فیلم های مستهجن می‌رود؟

پس شاید مشكل شما از آنچه تصور می‌كنید، حادتر باشد. در افراد متاهل به مرور زمان تمایل به فیلم های مستهجن باعث كاهش تمایل به رابطه جنسی با همسر شده و این مساله می‌تواند منجر به كاهش رابطه عاطفی بین آنها و كاهش ظرفیت دوست داشتن همدیگر شود.

در بعضی اوقات هم فرد متاهل با دیدن روابط جنسی غلو شده در این فیلم ها، توقعات جنسی‌اش از همسر بالا رفته و جذابیت جنسی همسرش را كمتر از واقع برآورد می‌كند و دیگر نمی‌تواند از طریق همسرش ارضای جنسی شود. به همین دلیل این افراد به دیدن پورن و جایگزین كردن آن با ارتباط زناشویی‌شان رو می‌آورند و بی‌آنكه باخبر باشند، عشقی كه سال‌ها برای ساختنش تلاش كرده‌اند را ویران می‌كنند. اما ممكن است سردی میان شما به دلایل دیگری ایجاد شده باشد، پس اول با همسرتان صحبت و مشكل اصلی را پیدا كنید. شاید خود شما هم در ایجاد این فاصله مقصر باشید.

 

دست به کار درمان شوید

اگر همسرتان را در حال دیدن فیلم مستهجن مشاهده کردید، داد و قال را کنار بگذارید و دنبال راه چاره بگردید.

در مورد همسرتان زود قضاوت نكنید و قبل از زدن هر برچسبی به او، نشانه‌ها را كنار هم بگذارید و بررسی كنید. اعتیاد به فیلم های مستهجن مثل هر اعتیاد دیگری است و زمانی اتفاق می‌افتد كه فرد ساعات زیادی از روز را صرف پرداختن به پورن می‌كند یا برای به دست آوردن ابزار آن، دست به رفتارهای آسیب‌رسان مثل پرداختن پول زیاد، درگیر شدن در مسائل غیرقانونی و. . .

می‌‌زند و این مساله باعث اختلال در زندگی روزمره‌اش می‌شود. در مواجهه با فردی كه به كرات از ابزارهای مستهجن استفاده می‌كند چه كودك، چه نوجوان یا همسر مهم است تا انگیزه فرد از تمایل به فیلم های مستهجن را بدانیم؛ مثلا در مواردی كه فرد متاهل است آیا صرفا یك كنجكاوی او را به دیدن این فیلم ها می‌كشاند؟ آیا در روابط جنسی با همسرش دچار مشكل است؟ ‌آیا مشكلات روزمره زندگی خانوادگی باعث كاهش روابط عاطفی او با همسرش شده و درنتیجه جذابیت‌های جنسی همسرش مثل سابق باعث ارضای او نمی‌شود؟ در هر حال یك گفت‌وگوی صریح و بی‌پرده بین همسران درگیر در این مساله می‌تواند به شناسایی انگیزه‌ها و رفع مشكل كمك كند. در نهایت كمك گرفتن از یك متخصص در امور روابط جنسی یا سكس‌تراپیست می‌تواند راه‌حل باشد.

 

مرد زندگی‌تان را درمان كنید

 انـگـیـزه‌های همسرتان را از تماشای فیلم های مستهجن بشناسید

چرا او سراغ چنین رفتاری رفته است؟ آیا اختلافات شدید شما باعث این گرایش شده یا او كاملا ناآگاهانه وارد این جریان شده است؟ شما پیش از آنكه برای ترك عادت همسرتان كاری كنید، باید از دلیل رو آوردن به این جریان باخبر شوید و آن را از میان‌ بردارید.

 

بعد از علت‌یابی، نوبت به شـنـاسایی تقویت‌كننده‌ها می‌‌رسد

عواملی كه رفتار او را تقویت‌كرده‌ بشناسید. آیا دوستی با افرادی با همین تمایلات، سپری كردن زمان زیادی در تنهایی و بیكاری او را به چنین دامی انداخته است؟

 

 برای اینكه به همسرتان در ترك این وابستگی كمك كنید باید عوامل تخفیف‌دهنده این رفتار را بشناسید

بودن در جمع‌های خانوادگی، اشتغال به كار، تقویت رابطه میان شما به عنوان یك زوج و بسیاری از راه‌های دیگر می‌تواند در این زمینه به شما كمك كند.

 

 این شما هستید كه می‌توانید انگیزه درونی او را برای ترك این رفتار بیشتر كنید

پیوستگی روابط خانوادگی، پیشرفت در مسائل كاری و در نظر گرفتن پاداش برای ترك این رفتار، می‌تواند تمایل او را به كنار گذاشتن این عادت افزایش دهد. پس یك‌بار این دلایل تقویت‌كننده را همراه با او مرور كنید.

 

 او را با پیامد اعتیادش به فیلم های مستهجن آشنا كنید

به او گوشزد كنید در صورت ادامه این رفتار او را ترك خواهید كرد و زندگی‌اش از هم خواهد پاشید؛ البته قبل از آنكه چنین ادعایی را مطرح كنید، مطمئن شوید می‌توانید پای حرف‌های‌تان بایستید. در صورتی كه همسرتان با تكرار عادتش تغییری در رفتار شما نبیند، دیگر روی تهدید‌های‌تان حساب نمی‌كند. اگر با وجود هر اتفاقی قصد یا امكان ترك كردن او را ندارید، با تهدیدهای تو خالی كار را خراب‌تر نكنید.

 

به ریسمان مذهب چنگ بزنید

در نهایت شاید هیچ‌چیز به اندازه اعتقاد به ارزش‌های اخلاقی و مذهبی در جلوگیری از گرایش افراد به فیلم های مستهجن موثر نباشد. بالا بردن ارزش‌های اخلاقی و گرایش‌های مذهبی در خانواده‌ها و جامعه قطعا مهم‌ترین عامل در پیشگیری یا توقف استفاده از ابزارهای مستهجن است.

 

 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : مجله سیب سبز