شیر ابتدایی مادر دارای پروتئین و مواد لازم برای ایمنی بدن نوزاد است.
یك متخصص كودكان توصیه كرد:  مادران به محض وقوع مشكل در شیردهی، به سمت استفاده از شیرخشك نروند.

مهران حكیم‌زاده درباره فواید شیر مادر گفت: شیر مادر اولین واكسنی است كه نوزاد در بدو تولد دریافت می‌كند. این ماده نه تنها تا 6 ماهگی منبع تغذیه‌ای كاملی برای نوزاد محسوب می‌شود، بلكه سیستم ایمنی بدن وی را در مقابل عفونت‌ها به خصوص عفونت‌های گوارشی و اسهال مقاوم می‌سازد.

وی ادامه داد: یكی دیگر از فواید مهم استفاده از شیر مادر علاوه بر فواید جسمانی، فواید روانی است كه برای كودك در پی دارد چرا كه ارتباط پوستی كه در فرآیند شیردهی میان مادر و فرزند ایجاد می‌شود، موجب تشدید رابطه عاطفی میان این دو می شود.

این متخصص كودكان درباره شیر ابتدایی مادر كه به "آغوز" معروف است، گفت: بعضی خانواده‌ها به دلیل ظاهر متفاوت آغوز به اشتباه گمان می‌كنند این شیر مضر بوده و نوزاد را از آن محروم می‌كنند، در حالی كه شیر ابتدایی مادر دارای پروتئین و مواد لازم برای ایمنی بدن نوزاد است كه بسیار توصیه می‌شود.

وی درباره تغذیه با شیر خشك افزود: شیر خشك نه تنها موجب كاهش روابط عاطفی میان مادر و فرزند و صدمات روانی به كودك می‌شود، بلكه خطر دچار شدن كودك به بیماری‌های عفونی را نیز بالا می‌برد. حكیم‌زاده ادامه داد: كودكانی كه با مصرف شیر خشك؛ ظاهری چاق‌تر از كودكانی كه از شیر مادر تغذیه می‌كنند، دارند در واقع به دلیل كالری موجود در شیر خشك با افزایش احتمال چاقی روبه‌رو هستند.  

وی به مادران توصیه كرد: مادران باید تداوم شیردهی را تا سن دو سالگی كودك حفظ كنند و تنها در صورتی به سراغ شیرخشك بروند كه شیر مادر برای كودك كافی نیست.
 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : webda.ir


مطالب پیشنهادی:
ستایش شیر مادر و 10 توصیه به مادران
این مواد غذایی شیر مادر را افزایش می دهند
اگر به نوزاد خود شیر مادر می دهید، بخوانید
فواید شیر دادن مادر به نوزاد چیست؟
رفتاری که موجب تلخ شدن شیر مادر می‌شود!!
 
 

 
X