حساسیت غذایی در کودکان و تاثیر آن بر سلامت
 حساسیت غذایی یکی از مشکلات ناخوشایندی است که هر یک از ما ممکن است به آن دچار باشیم، اما این مشکل زمانی که در کودکان بروز کند خیلی ناخوشایندتر خواهد بود

حساسیت غذایی در کودکان چه تاثیری بر سلامت آنها می گذارد؟ 

دکتر علی اکبر سیاری، استاد دانشگاه شهید بهشتی و فوق تخصص گوارش و کبد کودکان با بیان اینکه حساسیت غذایی گاهی بر روی رشد قد و وزن کودک تاثیر منفی می گذارد چون اشتهای کودک کم می شود، گفت: "حساسیت غذایی درمان ندارد و راه حل آن پرهیز غذایی است و بدون پرهیز غذایی این مشکل برطرف نمی شود. باید ماده غذایی که کودک به آن حساسیت دارد از جمله گندم ، لبنیات، گوشت گاو،کنجد ، یا مواد غذایی صنعتی مثل سوسیس و کالباس از رژیم غذایی کودک حذف شوند."

۲۲۰ تا ۵۵۰ میلیون نفر در دنیا از حساسیت غذایی رنج می برند که بخشی از این مشکل مربوط به کودکان می شود.حساسیت به دو دسته تقسیم می شود در یک دسته وابسته به عوامل حساسیت زای ایمنی است که به آن نوع وابسته به آرژنین می گویند و نوع دیگر وابسته به آرژنین نیست.


علایم حساسیت غذایی

 از نظر تظاهرات این بیماری در پوست به صورت اگزما،کهیر و خارش تظاهر پیدا می کند همچنین حساسیت می تواند در دستگاه تنفسی به صورت گرفتگی بینی، خس خس سینه ، سرفه و آسم بروز پیدا می کند و یا در دستگاه گوارش به صورت دل درد،استفراغ، ریفلاکس، یبوست ، اسهال،دفع خون و دفع بلغم بروز پیدا کند که در نهایت ممکن است منجر به کولیک یا التهاب روده بزرگ شود.

 پروتئین شیرگاو، تخم مرغ، گندم و سویا از جمله مواد غذایی هستند که در اغلب موارد باعث بروز حساسیت غذایی در کودکان می شوند که ۹۰ درصد موارد حساسیت غذایی را این مواد غذایی تشکیل می دهند. مواد غذایی دیگری نیز از جمله غذاهای دریایی همچون ماهی این مشکل را بوجود می آورند که گاه خطر مرگ یا آنافیلاکسی را به دنبال دارند که در این حالت کودک به صورت ناگهانی دچارتنگی نفس، خس خس سینه ، استفراغ شدید و ورم لب و صورت و حتی ادم حنجره و گاه به صورت کهیر می شود که بسیار خطرناک است.

حساسیت غذایی گاهی بر روی رشد قد و وزن کودک تاثیر منفی می گذارد چون اشتهای کودک کم می شود، حساسیت غذایی درمان ندارد و راه حل آن پرهیز غذایی است و بدون پرهیز غذایی این مشکل برطرف نمی شود. باید ماده غذایی که کودک به آن حساسیت دارد از جمله گندم ، لبنیات، گوشت گاو،کنجد ، یا مواد غذایی صنعتی مثل سوسیس و کالباس از رژیم غذایی کودک حذف شوند.

بله باید به صورت کامل حذف شود.البته برخی شیرخشک ها نیز به دلیل اینکه حاوی پروتئین شیرگاو هستند ممکن است کودک به آن حساسیت پیدا کند لذا باید این نوع شیرخشک ها از رژیم کودک حذف شود و از شیرخشک های رژیمی برای کودک استفاده شود.

 مواد غذایی حساسیت زا را باید به مدت ۶ هفته از رژیم غذایی کودک حذف کرد سپس به تدریج این مواد غذایی را به رژیم غذایی کودک وارد می کنیم. حساسیت غذایی در برخی کودکان در عرض یک سال و در برخی دیگر در عرض دو سال و در ۸۵ تا ۹۰ درصد کودکان در عرض ۶ سال درمان می شود.

وی درباره لزوم مصرف مکمل ها در کودکان مبتلا به حساسیت غذایی گفت:« اگر ماده غذایی که کودک به آن حساسیت دارد لبنیات باشد باید کلسیم بدن کودک را از طریق دادن مکمل کلسیم تامین کنیم به عنوان مثال مادران شیرده که نباید لبنیات بخورند باید روزانه ۱۰۰۰ گرم کلسیم مصرف کنند.

حساسیت غذایی مشکلی جهانی است و تنها مربوط به کشور ما نیست. صنعتی شدن زندگی زمینه ساز این بیماری است و اکثریت افرادی که حساسیت غذایی دارند به تدریج درمان می شوند. راه حل حساسیت غذایی پرهیز غذایی است و این مشکل بیشتر در شیرخواران بروز پیدا می کند و معمولا ۳ تا ۷ درصد کودکان دچار حساسیت غذایی می شوند و به تدریج نیز بهبود پیدا می کند.

وی درباره مشکل کودکان مبتلا به حساسیت غذایی که با مصرف مکمل هم آهنگ رشدشان همچنان کند است، گفت: "معمولا باید به این کودکان مکمل جایگزین بدهیم. اگر دچار عوارض حساسیت شدند مثلا کودک بیماری ریفلاکس پیدا کرده است دچار کاهش اشتها می شود که عاملی برای کمبود وزن در کودک است در اینجا علاوه بر پرهیز غذایی در کودک باید داروهایی هم برای درمان ریفلاکس کودک تجویز شود یا کودکی که دچار کولیک یا التهاب روده بزرگ و یا اسهال شده است باید این بیماری در وی در کنار پرهیز غذایی درمان شود."


بیشتر بدانید : نشانه های حساسیت به تخم مرغ و گندم چیست و چه دلیلی دارد؟

بیشتر بدانید : حساسیت غذایی كودكان

بیشتر بدانید : طرز تشخیص حساسیت از سرماخوردگی


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamatnews.com