تتت

عفونت های گوش در کودکان می تواند به عواملی خطر ساز تبدیل شود ، برای مثال ...

یک فوق تخصص عفونی کودکان گفت: عفونت‌های ساده گوش، سینوزیت و عفونت‌های دندانی می‌تواند از طریق مجاورتی به بافت خود مغز منتقل شده و موجب آبسه مغزی شود.

دکتر شهناز آرمین عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه عفونت گوشی که خوب درمان نشود و دوره آنتی بیوتیکی درمان آن کامل نشود، می‌تواند عفونت را به مغز منتقل کند، توصیه کرد تا افراد عفونت‌هایی مانند سینوزیت،عفونت‌های دندانی و عفونت‌های گوش میانی را ساده تلقی نکنند؛ دوره درمان را کامل کرده و به محض قطع شدن تب کودک با فکر اینکه طفل بهبود یافته است، آنتی بیوتیک وی را قطع نکنند؛ زیرا ممکن است دچار عوارض شدیدتری شود.

این متخصص اطفال در مورد آبسه مغزی ادامه داد: از آنجا که باید عامل عفونی به داخل مغز برسد تا بتواند التهاب و عارضه را ایجاد کند، بنابراین یکی از مناطقی که می‌تواند عفونت را به داخل مغز برساند، مناطق عفونی مجاور مغز است.

دکتر آرمین گفت: متاسفانه از آنجا که این بیماری هیچ علامت بارزی ندارد و تنها با مشاهده آن متوجه وجود آبسه مغزی می‌شویم، گفت: گاهی این موضوع می‌تواند پزشک و بیمار را به گمراهی بکشاند و موجب تاخیر تشخیص شده و عارضه بیشتر و درمان مشکل‌تر را در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: گاه ناگزیر به عمل بیماران یا انجام درمان‌های طولانی مدت هستیم كه ممکن است عارضه‌ آن باقی مانده و دیگر قابل جبران نیز نباشد.

این فوق تخصص عفونی کودکان ادامه داد: در بیماری آبسه مغزی، قسمتی از مغز که دچار عفونت شده از بین می‌رود و این در حالی است که سلول‌های مغز قابل ترمیم و بازسازی نیستند و التهاب دور آبسه مغزی نیز که سلول‌های مرده مغز را درمیان گرفته، موجب فشار آمدن به قسمت‌های دیگر مغز می‌شود.

وی گفت: ممكن است این بیماری در قسمت‌های حیاتی مغز درگیری‌های شدید ایجاد کند؛ به طوری که بیمار از دست برود و یا گاهی این مشکل به صورت اختلال یادگیری یا اختلال در تعادل بروز كند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه علائم این بیماری با توجه به اینکه کدام قسمت مغز درگیر شود و فعالیتش را از دست بدهد، متفاوت است؛ افزود: اگر بیمار زود تشخیص داده شود به حالت اولیه برمی گردد، در حالی که هرجا آبسه جا افتاده‌تر باشد، درمان آن سخت‌تر است و اگر بیمار نیاز به جراحی پیدا کرده باشد درمان مشکل‌تر خواهد بود.

دکتر آرمین همچینین افزود: شدت ضایعه در صورت ورود برخی میکروب‌ها یا ارگانیسم‌ها، بیشتر است.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir
 
مطالب پیشنهادی :
 نقش بازی در سلامت کودکان
مواد غذایی مفید برای افزایش هوش کودک
عاملی مهم که باعث ضعف در یادگیری کودکان می شود؟
تمارینی برای افزایش هوش نوزاد
کودکان و چرخه ی بد غذایی
 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X