چه عواملی موجب سقط جنین می شوند؟
آلودگی محیط، آرسنیک، سرب و بنزن خطر سقط جنین را افزایش می دهد همان طور که گازهای بیهوشی و شیمی درمانی باعث سقط می شود.

عواملی که خطر سقط جنین را افزایش می دهند

سقط جنین به معنای به سرانجام نرسیدن حاملگی است. به طور کلی بیشتر از 80 درصد سقط ها در 12 هفته اول اتفاق می افتد (سه ماهه اول بارداری)؛ همچنین نتایج تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که احتمال سقط جنین پسر بیشتر ازجنین دختر است.

دکتر ملیحه حسن زاده مفرد، متخصص زنان و فلوشیپ آنکولوژی زنان درباره عوامل سقط جنین، می گوید: در دنیا 30 درصد حاملگی ها به سقط منجر می شود. در مواردی که سقط های مکرر 3 بار یا بیشتر اتفاق بیفتد، نیاز به بررسی است. در بعضی موارد گفته می شود که بدن مادر دچار نوعی اختلال خود ایمنی است که نمی تواندجنین را قبول کند و در برخی از موارد اختلالات کروموزومی جنین باعث سقط می شود وهر چه سن جنین هنگام سقط بیشتر باشد، احتمال اختلالات خود ایمنی مادر نسبت به اختلالات کروموزومی قوت می گیرد. وی با اشاره به این که چندین نوع سقط جنین وجود دارد، می افزاید: در موارد سقط خودبه خودی حتی ممکن است فرد باردار باشد و بدون این که خود متوجه شود، سقط کند. در 30 درصد موارد جنین بعد از لانه گزینی از دست می رود که این نوع سقط ها بدون علامت است وهرچه سن مادر بیشتر باشد، احتمال سقط افزایش می یابد. این که چه مکانیزمی باعث سقط می شود، هنوز مشخص نیست. در بعضی موارد تخم پوچ است یعنی کیسه جنین تشکیل شده وجنین تشکیل نشده است. این مشکل به دلیل اختلالات کروموزومی اتفاق می افتد ولی در یک سری از سقط ها جنین از نظر کروموزومی سالم است اما سقط می شود.

 

بعضی از دلایل سقط جنین

در سقط ها، سن بالای مادر، بیماری هایی مانند دیابت کنترل نشده، سل، سرطان و... دخیل است. همچنین شرایط محیطی، تغذیه و عفونت ها، اختلال تیروئید، مصرف بعضی از داروها، سیگار، الکل، قلیان وکافئین نیز جزو عوامل با شیوع کمتر برای سقط جنین محسوب می شود. اگر چه گفته می شود که امواج الکترومغناطیسی با سقط جنین ارتباط دارد اما هنوز اطلاعات کافی در این باره وجود ندارد.

آلودگی محیط، آرسنیک، سرب و بنزن خطر سقط جنین را افزایش می دهد همان طور که گازهای بیهوشی و شیمی درمانی باعث سقط می شود. وی می افزاید: یکی از دلایلی که باعث شده است آمار سقط افزایش یابد، وجود امکانات تشخیصی مانند سونوگرافی و آزمایشگاهی است که فرد متوجه می شود باردار بوده است در حالی که چه بسا در گذشته فرد متوجه حاملگی وسقط خود نمی شد.

از جمله عوامل دیگر سقط جنین ضربه، فیبروم رحم، چسبندگی، ناهنجاری های رحمی وکوتاه شدن دهانه رحم است. در بعضی از موارد سقط، دهانه رحم باز می شود و کیسه آب پاره می شود وسقط اتفاق می افتد.

در مواردی هم جنین زنده است و مادر دچار خونریزی می شود. در مواردی که جنین سقط می شود و جفت باقی می ماند، می توان با دارو یا کورتاژ باقی مانده جنین را بیرون آورد. نکته قابل توجه در سقط های عفونی است که با دستکاری رحم باعث عفونت می شود که حتی ممکن است به مرگ مادر منجر شود.

برای کاهش خطر سقط جنین از تماس با آلوده کننده های محیطی خودداری کنید.

بارداری در سن پایین انجام شود و از بارداری در سن بالا خودداری کنید.

در موارد نارسایی دهانه رحم سرکلاژ انجام شود.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : روزنامه خراسان