خانم هایی که می خواهند باردار شوند،باید مسائل و نکات زیادی را مد نظر داشته باشند و بعد باردار شوند،در این مقاله قصد داریم به این نکات بپردازیم.

 

اصلی‌ترین كاری كه باید قبل از دادن آزمایش‌های مخصوص قبل از بارداری صورت گیرد مشاوره قبل از بارداری است.مشاوره قبل از بارداری برای سلامت مادر و جنین بسیار ضروری و حتی می‌توان گفت كه الزامی است.زمانی كه خانمی قصد بارداری دارد ابتدا باید از لحاظ وضعیت طبی، خانوادگی و شغلی مورد بررسی قرار گیرد كه در هر كدام از این موارد به شاخص‌های خاصی باید توجه كرد.از لحاظ طبی به مواردی مانند داشتن بیماری،مصرف دارویی خاص،آلرژی دارویی و وضعیت جسمانی مادر باید دقت كافی انجام گیرد.از بعد خانوادگی به داشتن بیماری ارثی یا خانوادگی و در نهایت از بعد شغلی به این‌كه اگر فردی شاغل است در چه محیطی فعالیت می‌كند،به طور مثال اگر در محیطی باشد كه با مواد شیمیایی مانند آفت‌كش‌ها،مواد شوینده و ... در ارتباط است حتما باید در سه ماه اول بارداری یعنی بین هفته 3 تا 8 زمانی كه اعضای بدن جنین تشكیل می‌شوند به دور از این محیط‌های كاری باشد.

تست‌های قبل از بارداری‌
بعد از انجام مشاوره،آزمایشات قبل از بارداری صورت می‌گیرد.در وهله اول آزمایش كم‌ خونی و فقر آهن مخصوصا برای كسانی كه قبل از بارداری سابقه عادت ماهانه سنگین و طولانی ‌مدت دارند و افرادی كه در سنین پایین و یا بالای 35 سال قصد بارداری دارند انجام این آزمایش ضرورت بیشتری دارد.تست پاپ‌ اسمیر یا همان تست غربال‌گیری برای بررسی وضعیت دهانه رحم نیز باید انجام گیرد.یكی دیگر از مهم‌ترین آزمایشات،تست آنتی‌بادی سرخجه است،زیرا سرخجه به دلیل عوارضی كه در بر دارد مانند نابینایی و ایجاد ناهنجاری روی سیستم عصبی جنین،حتما زوجی كه قصد بچه ‌دار شدن را دارند باید از لحاظ ایمنی سرخجه مورد آزمایش قرار بگیرند تا اگر جواب تست آنها منفی بود، مجدد واكسینه شوند و بعد از سه ماه از گذشت آن باردار شوند،و باز به این نكته تاكید می‌شود كه به دلیل عوارض سرخجه زمان بارداری حتما باید سه ماه بعد از آخرین واكسن زده شده باشد.تست بعدی،هپاتیت‌ B است كه به دلیل شایع بودن آن در جامعه ما،‌ بهتر است كه انجام پذیرد و از لحاظ آنتی‌بادی مورد بررسی قرار گیرد تا اگر میزان آن در بدن ناكافی بود واكسن مجدد تجویز شود. تست سیفلیس و ایدز،البته تست ایدز به دلیل این‌كه خوشبختانه در جامعه ما این بیماری شایع نیست صورت نمی‌گیرد و تنها در جوامعی كه این بیماری شایع است این تست را نیز انجام می‌دهند.

عوارض كم‌خونی و واكسن‌های مورد نیاز
اگر به هر علتی این آزمایشات، قبل از بارداری انجام نشد در شروع بارداری با مراجعه به پزشك،انجام این آزمایشات تجویز می‌گردد و مواردی مانند عوارض ناشی از كم‌خونی با تشخیص زود هنگام قابل درمان خواهد بود ولی اگر به موقع درمان نشود مشكلات ناشی از این كم‌‌ خونی و فقر آهن هم برای مادر و هم برای جنین پیش خواهد آمد،مانند وزن كم،فقرآهن جنین و برای مادر عوارض حاملگی و زایمان به دلیل كم‌خونی كه از قبل داشته است بیشتر خواهد بود،به‌طور مثال فرد در یك زایمان طبیعی در حدود 500  سی سی خون از دست می‌‌دهد،به علت همین خونریزی حین زایمان،دچار كم‌ خونی مضاعفی خواهد شد كه طبیعتا زمان بهبودی بعد از زایمان و بازگشت مادر به روند زندگی عادی،طولانی‌‌تر خواهد شد.
حال اگر زایمان فرد به صورت سزارین انجام گیرد بین 700  سی سی تا یك لیتر خونریزی حین زایمان خواهد داشت كه باز به دلیل همین كم ‌خونی زمان بهبود و ترمیم زخم‌ها به تاخیر خواهد افتاد و احتمال بروز عفونت در این افراد بیشتر است.حالاتی مانند خستگی مزمن و مفرط،كمبود انرژی،ریزش مو و... از دیگر عوارض كم‌خونی و فقر‌ آهن در دوران بارداری است.
در دوره بارداری احتمال استفاده از واكسن دیفتری و كزاز وجود دارد.بدن انسان تا مدت 10 سال از آخرین تزریق در واكسن دیفتری و كزاز ایمنی لازم را دارد.معمولا خانم‌ها در هنگام ازدواج این دو واكسن را می‌زنند و چون كمتر از 10 سال بعد از ازدواج‌شان تصمیم به بارداری می‌گیرند عملا بدن آنها ایمنی لازم را دارد و در زمان بارداری نیاز به یادآوری نیست،‌ اما اگر زمان بارداری خانمی بیشتر از 10 سال بعد از آخرین دز این دو واكسن باشد می‌تواند در 6 تا 7 ماهگی دوران حاملگی دز یادآوری دیفتری و كزاز را بزند.

سن مادر
فاكتور بعدی كه باید مورد توجه باشد سن بارداری مادر است. 2 رده سنی زمانی كه فرد قصد بارداری‌ دارد از اهمیت ویژه‌‌ا‌ی برخوردار است.اول رده‌ سنی پایین كه بین 15 تا 19 سال است كه معمولا بارداری در این دوره سنی به طور ناخواسته است. اما به دلیل این كه در این رده‌ سنی خونریزی‌های هر دوره از عادت ماهانه سنگین است بنابراین زمینه فقر آهن و كم‌خونی در این افراد بیشتر از سایرین است و همان‌طور كه گفته شد گرفتن آزمایش كم‌خونی و فقر آهن از جمله موارد مهم برای این رده سنی است.اما طیف دوم حاملگی در سن بالای 35 سال است.چون حاملگی در سن بالا محسوب می‌شود به غیر از آزمایش‌های روتین به دلیل امكان بروز عوارض حاملگی باید در دوران بارداری و زایمان تحت مراقبت و كنترل پزشكی بیشتری قرار گیرند.مهم‌ترین مورد این است كه این افراد حتما قبل از بارداری باید بین 2 تا 3 ماه با تجویز پزشك معالج از قرص اسیدفولیك با دز 5 میلی‌گرم استفاده نمایند تا از عوارض این دوره از حاملگی مانند امكان بروز نواقص و ناهنجاری در سیستم عصبی جنین را كم كند،البته خوردن قرص اسیدفولیك به تمامی خانم‌ها 2 تا 3 ماه قبل از بارداری توصیه می‌گردد.
 
بارداری قبلی‌
در مورد خانم‌هایی كه سابقه بارداری قبلی دارند به مواردی از این دست مانند این كه آیا بارداری خارج از رحم،سابقه سقط جنین،سقط مكرر،حاملگی نابجا یا به طور مرتب از دست دادن حاملگی و این كه زایمان زودرس داشته‌اند یا نه؟ توجه كرد.به دلیل این كه مثلا خانمی كه زایمان زودرس داشته امكان این كه دوباره دچار زایمان زودرس شود زیاد است.

شرایط جسمانی مادر و بیماری‌های‌ ارثی و خانوادگی‌
ازجمله بیماری‌های ارثی كه قبل از بارداری باید مد نظر باشد،دیابت است.اگر خانمی كه قصد بارداری دارد خودش به بیماری دیابت مبتلا باشد،حتما قبل از حاملگی باید طی آزمایشات مخصوص كنترل میزان قند كنترل دقیقی از قند داشته باشد. اما اگر فقط سابقه بیماری قند در خانواده دارد در زمان 6 ماهگی از بارداری باید یك تست تحمل قند را انجام دهد.افرادی كه چاق هستند و وزن بالایی دارند،آنها نیز در همان زمان 6 ماهگی باید این تست تحمل قند را انجام دهند.در مورد خانم‌هایی كه لاغری مفرط دارند نیز توصیه می‌شود كه در حدود 9 تا 12 كیلو در دوران حاملگی باید اضافه وزن داشته باشند.در این صورت باید در روز بیش از 400 كیلوكالری انرژی مصرف كنند كه می‌توان در كنار وعده‌های غذایی روزانه، مصرف مكمل‌های دارویی  مانند مكمل‌های ویتامینه را توصیه كرد.

مصرف سیگار و عوارض آن‌
مصرف سیگار برای خانم‌ها مخصوصا آنهایی كه قصد بارداری دارند،عوارض جبران ‌ناپذیری به همراه دارد. مانند وزن كم جنین،احتمال كنده شدن جفت،خونریزی‌های نابهنگام و زودرس و مواردی دیگر را داشته باشد،اما اگر یك ماه قبل از بارداری مصرف سیگار را كنار بگذارند عوارض آن كاملا از بین خواهد رفت.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
راز سلامتی بیشتر زنان با این آزمایش
سوزش سردل در زنان باردار
زن،استرس،ناباروری
علل کاهش میل جنسی در زنان ومردان
مهمترین توصیه به زنان جوان از قول یک متخصص زنان و زایمان