سکته قلبی در زنان زیر پنجاه سال, علت و علائم
شاید با زنانی زیر پنجاه سال که سکته قلبی داشته اند مواجه شده باشید. علت سکته قلبی در زنان جوان چیست؟

علت سکته قلبی در زنان جوان

شما 35 ساله هستید. سرحال، با کلسترول و فشار خون طبیعی. پس هیچ دلیلی ندارد که احساس کنید درد قفسه سینه شما ممکن است به خاطر سکته قلبی باشد، درست است؟ لزوما خیر. به گفته دکتر آلفرد کازال (Alfred Casale) رئیس بخش جراحی قلب و عروق در سیستم سلامت Geisinger در دانویل، دلیل اصلی سکته قلبی در زنان زیر 50 سال هیچ ربطی به سطح کلسترول، وزن یا عادت های تناسب اندام شان ندارد. در حقیقت، اگر روز قبل از حمله به اسکن شریان های قلبی فرد نگاه می کردید ممکن بود بگویید، همه چیز عالی است.

مقصر غیر قابل مشاهده مشکلات قلبی افراد 20 تا 40 ساله، قطع خود به خودی عروق کرونری   Spontaneous Coronary Artery Dissection  است، بنابراین، این رنج سنی را با نام اختصاری SCAD می شناسند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که داخلی ترین لایه از سه لایه ای که خون رسانی به قلب را تامین می کنند، دچار پارگی درون شریانی شده، که باعث لخته شدن خون یا حتی انسداد جریان خون شود. دکتر کازال 4 حقیقت مهم که هر زنی باید در مورد SCAD بداند را گردآوری کرده که در این مقاله با هم مرور می کنیم:

هیچ کس در امان نیست ( ولی کارهایی وجود دارد که شانس ایمنی شما را افزایش می دهد )
هیچ کس در امان نیست

SCAD ممکن است برای هر کسی پیش بیاید، ولی 80 درصد از مبتلایان به این مشکل را زنان تشکیل می دهند و 30 درصد از سکته های قلبی SCAD در سه ماهه سوم بارداری یا با فاصله کمی از زایمان اتفاق می افتد. ما فکر می کنیم که تغییرات هورمونی اواخر بارداری که به شل شدن بافت در کانال تولد برای زایمان کمک می کند در برخی زنان، روی رگ های خونی که به قلب می رسند هم تاثیر گذار است.

افراد مبتلا به اختلالات بافت همبند، به خصوص دیسپلازی فیبروموسکال غیر کرونری (noncoronary fibromuscular dysplasia) هم احتمال ابتلای بیشتری به این نوع سکته قلبی را دارند. در حقیقت، یک مطالعه که روی 116 بیمار SCAD در کلینیک مایو انجام شد نشان داده که، 44 درصد آن ها دچار این اختلال بوده اند. جوان بودن از شما حمایت نمی کند، میانگین سن حمله قلبی SCAD چهل و دو سال است، که به مراتب پایین تر از 70 سال یا همان سن متوسط سکته های قلبی در زنان است.

علایم آن مشابه سکته های قلبی در افراد مسن است
علایم آن مشابه حملات قلبی در افراد مسن است

نشانه های SCAD تفاوتی با یک سکته قلبی معمولی که باعث ایجاد پلاک می شوند، ندارد. به طور کلی، زنان در هر سنی نسبت به مردان، علایم سکته قلبی بیشتری را تجربه می کنند. این علایم بیشتر شامل ناراحتی در قفسه سینه یا سفتی با دردی تیر کشنده است. این درد می تواند به فک، شانه یا بازو هم برسد. اگر این نشانه ها را دارید، بدون معطلی به اورژانش مراجعه کنید چون زمان برای شما حیاتی است. اگر بتوانید شریان را در عرض 90 دقیقه باز کنید، شانس بیشتری برای برگشتن به حالت عادی و کارکرد قلب با سرعت قبلی دارید. به این دلیل که عضلات قلب می توانند تا 1 ساعت و نیم بدون داشتن خون کافی هم به کارشان ادامه دهند، ولی بعد از این زمان روند مرگ آن ها آغاز می شود.

درمان ممکن است به طور معمول نباشد
درمان ممکن است به طور معمول نباشد

در اورژانس از شما آزمایش خون گرفته می شود تا ببینند دچار سکته قلبی شده اید یا خیر. اینکه سکته قلبی در اثر جمع شدن پلاک معمولی خون بوده است یا به خاطر SCAD، آزمایش خون می تواند مشخص کند. بعد از آن به احتمال زیاد به آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلبی (cardiac catherization) منتقل خواهید شد تا پزشکان بتوانند علت مسدود شدن مسیر جریان خون را تشخیص دهند. اگر در دیواره عروق، پلاک رسوب کرده باشد، احتمالا برایتان استنت ( stent) می گذارند، یک لوله مش سیمی که شریان را باز می کند. ولی اگر SCAD باشد، استنت گذاری ممکن است به جای کمک آسیب بیشتری به بیمار برساند. استنت گذاری در 90 تا 95 درصد حمله های قلبی که به خاطر رسوب پلاک ایجاد شده، موثر است، ولی در SCAD فقط 60 تا 70 درصد تاثیر گذار است، چون در این نوع سکته قلبی بافت رگ ها شکننده تر شده اند. پزشک تان باید تشخیص دهد که آیا می تواند مسیر را با استنت گذاری باز کند یا فقط از داروهای رقیق کننده خون استفاده نماید.

همه چیز را در نظر داشته باشید
همه چیز را در نظر داشته باشید

باید جلوی ترس خود را بگیرید. حتی با وجودیکه SCAD اصلی ترین دلیل سکته قلبی در زنان کمتر از 50 سال است، خوشبختانه بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا، سکته قلبی در این گروه سنی به طور کلی شایع نیست. به عنوان مثال، خطر سکته قلبی در زنان سفید پوست 35 تا 44 ساله، 1 به 5000 است و در زنان آمریکایی آفریقایی 1 به 10000. مساله ای که می خواهیم زنان به خاطر داشته باشند این است که، اگر احساس ناراحتی در قفسه سینه خود کردند، حتما به پزشک برای معاینه مراجعه نمایند. احتمال خیلی کمی وجود دارد که پزشکان اورژانس در مورد سکته قلبی اشتباه کنند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سکته قلبی در زنان بی صداست!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : احتمال سکته قلبی در زنان قدبلند بیشتر است یا قد کوتاه؟
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

زیبایی پوست را با این خوراکی ها به خود هدیه دهید