کرونا باعث نشود بانوان معاینات دوره ای خود را انجام ندهند
 بانوان به هیچ دلیلی نباید معاینات دوره این خود را پشت گوش بی اندازند چون اگر بیماری زودتر تشخیص داده شود می تواند درمان آن راحت تر است

 بانوان معاینات دوره ای خود را به خاطر کرونا فراموش نکنند

سرطان پستان شایع ترین سرطان در بانوان است و خانم ها نباید در حق خود کم لطفی کنند، چرا که این سرطان در صورت تشخیص زود هنگام قابل کنترل است.

با توجه به اینکه سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در بین بانوان محسوب می شود، به خانمها توصیه می شود نسبت به بررسی های دوره ای پستان خود اقدامات لازم را انجام دهند.

 خانمها نباید منتظر پایان کرونا باشند تا بعد از آن اقدام به انجام ماموگرافی و سایر روش های تشخیصی کنند چرا که ماموگرافی مانند سایر امور درمانی با رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله ضد عفونی کردن وسایل مورد نظر انجام می شود و اگر کسی  معاینات دوره ای پستان را به تعویق بیاندازد ممکن است زمان طلایی برای تشخیص زودرس سرطان پستان را از دست بدهد.

بانوانی که 18 سال به بالا هستند پستان های خود را هر ماه معاینه کنند

خانمها از سن 18 سالگی باید معاینه ماهانه توسط خود و معاینه سالانه  توسط پزشک را مدنظر داشته باشند و در صورت مشاهده موارد مشکوک می توانند اقدامات بعدی را انجام دهند و به این ترتیب از روش های تشخیصی دیگری برای آنها استفاده می شود.

  از نظر علمی هر روش تشخیصی جایگاه خودش را دارد چرا که انجام امر سونوگرافی و ماموگرافی بر اساس سن فرد توسط پزشک درخواست می شود.

برای تشخیص سرطان پستان در ابتدا توصیه می شود خانم ها هر ماه پستانهای خود را معاینه کنند و در صورت وجود مورد مشکوک و لمس هر نوع تغییر و توده  به پزشک معالج مراجعه کنند.

افراد دارای سن زیر 35 سال به علت محکم و سفت بودن بافت پستان باید سونوگرافی انجام دهند،  افراد بالای 35 سال  باید ماموگرافی انجام دهند همچنین  افرادی که خانواده درجه یک آنها سابقه سرطان پستان دارند ، به عنوان نخستین گام علاوه بر سونوگرافی نیز ماموگرافی  انجام دهند.

MRI جایگزینی برای ماموگرافی است

  در ماموگرافی مراحل اولیه سرطان تشخیص داده می شود،در ماموگرافی میکرو کلسیفیشن های نامنظم و کوچک مشخص می شود که ممکن است این میکروکلسیفیشن ها در لمس و سونوگرافی تشخیص داده نشود.

تنها چیزی که می تواند به عنوان جایگزین ماموگرافی انجام شود روشهای تشخیصی MRI  است، بنابراین اگر فردی تمایل به انجام ماموگرافی ندارد، می تواند MRI انجام دهد.

خانمها از سن 18 سالگی به بعد باید میزان مراقبت از خود را بالا ببرند و ماهانه توسط لمس،پستان های خود را چک کنند و در صورت مشاهده و احساس تغییرات در بافت و یا لمس توده به پزشک مراجعه کنند.

از چه سنی باید ماموگرافی انجام داد؟

 خانمها باید از سن 35 سالگی به بعد حداقل هر دوسال یک بار ماموگرافی انجام دهند و از سن 50 سالگی به بعد هر سال ماموگرافی انجام دهند چرا که در صورت تشخیص زود هنگام سرطان قابل کنترل بوده و فرد می تواند طول عمر بیشتری داشته باشد.

 در صورتی که سرطان پستان در مراحل اولیه تشخیص داده شود فرد طول عمر خوبی پیدا می کند، در روش های تشخیص غربالگری می توان وضعیت فرد را مورد ارزیابی قرار داد چرا که به طور معمول توده های سرطانی به مدت 10 سال طول می کشد به اندازه دو سانتی متر برسد ، بنابرین اگر معاینات دوره ای به موقع انجام شود به راحتی می توان جلوی پیشرفته شدن سلولهای سرطانی را گرفت و از تکثیر آنها جلوگیری کرد.

توده های خوش خیم پستان خطرات جانی ندارند

 در بیماری های فیبروکیستیک و فیبروآدنوم های پستان توده ها به طور معمول خوش خیم بوده و جای نگرانی ندارند.

فیبروکیستیک های پستان ناشی از تغییرات هورمونی در پستان ها هستند و در صورتی که فردی کیست بزرگی داشته باشد بسته به نوع تشخیص پزشک مورد بیوپسی قرار می گیرد  که در صورت وجود مورد مشکوک در ضخامت لایه ها و سایر تغییرات کیستی که ممکن است پیش ساز سرطان پستان باشد، اقدامات درمانی انجام می شود، اما این موارد بسیار ناچیز است.

 به طور معمول کیست های موجود در پستان مانند کیست های فیبروم رحم جنبه بد خیمی ندارند، فیبروکیستیک ها و فیبروآدنوم ها شایع هستند  که اغلب تعداد آنها در پستان بیش از یک مورد بوده و توده هایی مشکل ساز هستند که به صورت تنها دیده می شود.

بانوان شیرده و باردار از سرطان پستان در امان هستند

 یک استروژن در دوران حاملگی توسط جفت ترشح می شود که سطح این استروژن در خون بالا می رود و نقش محافظتی در برابرسرطان پستان دارد بنابراین وقتی خانمی بارداری داشته باشد و سپس دوران شیردهی داشته باشد سالهای سال پستانش در برابر سرطان پستان محافظت می شود.

 اگر کسی ازدواج نکرده و یا در صورت ازدواج بچه دار نشده آنها یک ریک فاکتور برای سرطان پستان دارند، اما این به این معنا نیست که افرادی که ازدواج نکنند و یا بچه دار نشوند سرطان پستان می گیرند.

بیشتر بدانید : سن سرطان پستان در ایران روبه کاهش است

بیشتر بدانید : درمان شدگان سرطان پستان،چه زمانی رهایی یافته تلقی می شوند؟

بیشتر بدانید : 4 سال زودتر سرطان را تشخیص دهید

بیشتر بدانید : 7 نشانه از بیماریهای خطرناکی که خانم ها نادیده می گیرند

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :sinapress.ir