مصرف بی رویه داروهای مسکن مخرب اصلی کبد است، بدون مشورت با پزشک دارو مصرف نکنید. در این مقاله با جزئیات بیشتری به ایم مطلب می پردازیم.

داروهای مسکن ها یکی از مهم ترین علل بروز بیماری در کبد

مرجان مخترع فوق تخصص گوارش و کبد بالغین و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: یکی از مواردی که افراد را با اختلال کارکرد کبد مواجه می‌کند، مصرف بیش از حد داروها است. داروهایی که عمدتاً در این اختلال‌ها نقش دارند، استامینوفن، ژلوفن، بروفن و دیکلوفناک هستند. اینها به عنوان مسکن در افراد استفاده می‌شوند و اختلال کارکرد کبدی را ایجاد می‌کنند.

داروهای مسکن به سلول‌های کبدی آسیب وارد کرده و مشکلات فراوانی را برای افراد ایجاد می‌کند. بنابراین استفاده بی‌رویه و غیرمنطقی از مسکن‌ها عوارض دارد و حتماً باید با تجویز پزشک انجام شود.

مصرف مسکن مخرب کبد است، مراقب باشیدکسانی که مجبور هستند، داروهای ضد فشار خون و ضد صرع استفاده کنند، اگر به همراه آن داروی مسکن مصرف شود، به دلیل تداخل این داروها با یکدیگر ممکن است اختلالات کارکرد کبد تشدید شود.

اگر این داروها در فردی استفاده شود که زمینه مشکلات کبد، قلب، کلیه و... داشته باشد، عوارض استفاده از مسکن‌ها بیشتر خواهد بود.گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: farsnews.com


 
 

 
X