حساسیت فصلی باعث درد مفاصل و کمر درد می شود؟
 حساسیت فصلی با پایان فصل زمستان و شروع فصل بهار بسیار شایع می شود. حساسیت فصلی علاوه بر عطسه و سرفه با علائم دیگری نیز همراه است که به آنها اشاره می کنیم.

آیا می دانستید حساسیت فصلی باعث درد مفاصل و کمر درد می شود؟

اگر دچار حساسیت های فصلی می شوید، بهتر است بدانید تنها نیستید. در برخی افراد علائم حساسیت فصلی خفیف و ملایم هستند و بیشتر با عطسه و گرفتگی بینی مشخص می شوند. در حالیکه برخی دیگر علاوه بر مشکلات تنفسی دچار کمر درد، درد مفاصل و گردن درد می شوند.

در برخی موارد علائم ظاهر شده ممکن است بیشتر به آب و هوا، آسیب یا بیماری مربوط باشند تا به عوامل حساسیت زا. با این حال برخی علائم حساسیت مانند رینیت غیر آلرژی و درد مفاصل را می توان با تغییرات سریع درجه حرارت و میزان رطوبت هوا که در فصل بهار بیشتر است، مرتبط دانست.
اکنون با جزئیات بیشتری به ارتباط بین حساسیت و درد مفاصل می پردازیم.


کمر درد و درد مفاصل با حساسیت فصلی چه رابطه ای دارد؟

حساسیت فصلی باعث درد مفاصل و کمر درد می شود؟

ممکن است از اینکه بین حساسیت فصلی و درد مفاصل و کمر درد ارتباطی وجود داشته باشد تعجب کنید. اما بهتر است بدانید حساسیت فصلی و کمر درد و همچنین حساسیت فصلی و درد مفاصل به روش های مختلفی با هم در ارتباط هستند.

ممکن است درد مفاصل را با یک سرماخوردگی تجربه کنید. از آنجایی که حساسیت و سرماخوردگی هر دو دارای علائم مشابهی هستند – علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش گلو و چشم ها و گرفتگی بینی – بنابراین بسیاری از افراد ممکن است حساسیت فصلی و سرماخوردگی را از هم تشخیص ندهند.

سرماخوردگی معمولا با گلو درد و سرفه همراه است و حتی ممکن است با تب و بدن درد و گلو درد هم همراه باشد. با این حال افرادی که مبتلا به التهاب هستند، به خاطر حساسیت دچار درد مفاصل می شوند که این درد زمانی رخ می دهد که بدن سعی می کند عوامل حساسیت زا را از بدن خارج کند.

رابطه دیگر این است که حساسیت ها باعث خستگی شدید می شوند که این خستگی منجر به بدتر شدن درد مفاصل می شود. تغییر در آب و هوا نیز باعث درد مفاصل می شود، به ویژه هوای سرد و مرطوب و همچنین تغییرات آب و هوایی که با درد مفاصل همزمان می شوند.

دردهای عضلانی و درد مفاصل مشکلاتی هستند که می توانند با آرتریت، بیماری لایم* Lyme و برخی اختلالات ایمنی همراه باشند. پوکی استخوان و بورسیت* bursitis نیز باعث بروز این دردها می شوند.

*بیماری لایم Lyme :  یک بیماری عفونی است. عفونت ایجاد شده به دلیل این بیماری نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی است. این بیماری توسط باکتری بورلیا بورگدورفری ایجاد می شود. بورگدورفری توسط گزش و نیش کنه ایگزودس آلوده به بدن انسان منتقل می شود.

* بورسیت bursitis :  یعنی التهاب بورس به هر علتی. بورس‌ها، کیسه‌های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و باعث کاهش اصطکاک ساختمان‌های مجاور خود می‌شوند. یک بورس ممکن است بین دو ماهیچه یا تاندون ماهیچه با یک بخش استخوانی یا میان پوست و استخوان قرارگیرد.


اگر به خاطر حساسیت ها دچار عطسه و سرفه شده اید، ممکن است از درد عضله، درد مفاصل و درد گردن نیز رنج ببرید که این دردها به خاطر عطسه ها و سرفه های مداوم بروز می کنند. حساسیت های فصلی باعث خستگی هم می شوند که این امر باعث بدتر شدن تمام علائم می شود.

اگر مطمئن نیستید که حساسیت فصلی باعث درد مفاصل شده است، بهترین راه تشخیص مصرف آنتی هیستامین است. می توانید به مدت یک هفته آنتی هیستامین مصرف کنید تا مطمئن شوید که آیا حساسیت فصلی باعث درد مفاصل شده یا خیر.


چطور در زمان حساسیت فصلی از بروز درد مفاصل پیشگیری کنیم؟

حساسیت فصلی باعث درد مفاصل و کمر درد می شود؟

روش های درمانی زیادی برای حساسیت فصلی وجود دارد که می تواند درد مفاصل و کمر درد را بهبود بخشد. برای عوامل حساسیت زایی که در هوا وجود دارند، می توانید از دستگاه های مرطوب کننده هوا، تصفیه کننده هوا، فیلترها و سیستم تهویه استفاده کنید. به علاوه بسیاری از مردم دریافته اند که مصرف داروهای بدون نسخه و داروهای با نسخه یا ترکیبی از هر دو به بهبود علائم حساسیت کمک می کند.

آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که به متعادل ساختن تاثیرات هیستامین ها کمک می کند. هیستامین ماده رایج در بین عوامل حساسیت زاست که منجر به بروز علائم حساسیت فصلی می شود. درمان ایمنی از طریق آمپول های حساسیت و اسپری های ضد التهابی استروئیدی بینی گزینه درمانی دیگری محسوب می شوند. این اسپری ها با کاهش التهاب تاثیر می گذارند و میزان تولید مخاط را کم می کنند. استروئیدهای بینی زمانی اثربخشی خوبی دارند که با آنتی هیستامین ها ترکیب شده باشند.

کپسول های ضد انعقاد با رقیق کردن ترشحات بینی به کاهش التهاب سینوس ها و ناراحتی ناشی از آن کمک می کنند. این داروها باید به طور کوتاه مدت استفاده شوند و برای کاهش علائم حساسیت معمولا با آنتی هیستامین ها ترکیب می شوند.

اگر در زمان بروز حساسیت فصلی دچار درد مفاصل هم شده اید، می توانید گزینه های درمانی مختلف را امتحان کنید تا بتوانید بهترین روش درمانی مربوط به خود را پیدا کنید. برخی داروهای بدون نسخه، مانند تیلنول Tylenol  و ادویل Advil برای بهبود دردهای خفیف موثر هستند. برای دردهای حاد استفاده از پک های سرد و گرم موثر خواهد بود. پزشک ممکن است آمپول های استروئیدی توصیه کند تا با تزریق مستقیم دارو به داخل مفاصل درد و التهاب را کاهش دهد.

در برخی موارد نیز فیزیوتراپی به تقویت عضلات اطراف مفصل ها کمک می کند که باعث تقویت مفصل هم می شود و میزان حرکت را بهبود می بخشد.


اگر درد ادامه پیدا کند چه کنیم؟

اگر با وجود امتحان کردن تمام روش های درمانی درد بهبود پیدا نکرد، درد شما چیزی فراتر از حساسیت فصلی است. برای اطمینان حتما به پزشک مراجعه کنید.


بیشتر بدانید : علت بدن درد و کوفتگی می تواند این بیماری ها باشد؟

بیشتر بدانید : سیتریزین چیست؟ عوارض قرص سیتریزین و هر آنچه باید بدانید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : برای حساسیت فصلی چه کنیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چگونه علایم آلرژی فصلی را کاهش دهیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : طرز تشخیص حساسیت از سرماخوردگی

بیشتر بدانید : مبتلایان به آلرژی چه غذاهایی بخورند و چه غذاهایی نخورند؟تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ