عفونت مثانه در زنان چه علائمی دارد + درمان عفونت مثانه
عفونت مثانه در زنان تقریبا شابع است که علائم خاصی دارد، در اینجا به مهم ترین علائم عفونت مثانه و روش های درمان آن اشاره می شود

نشانه های عفونت مثانه در زنان و درمان آن

 عفونت مثانه یا سیستیت یکی از انواع عفونت‌های مجاری ادراری است که در زنان بر اثر التهاب مثانه ایجاد می‌شود. اگر باکتری ها از روده بزرگ به مثانه منتقل شود و آلودگی باکتری‌ها درمثانه به صورت غیرطبیعی رشد کند، می‌تواند به عفونت مثانه منجر شود. برخلاف مردان، این نوع عفونت دربین زنان بسیار شایع است. نزدیک به 20 درصد زنان در طول زندگی خود به علایم این مشکل دچار می‌شوند.

یکی از دلایل اصلی ایجاد عفونت مثانه در زنان، کوتاه بودن مجرای ادرار است که به باکتری‌ها اجازه می‌دهد به‌راحتی به مثانه منتقل شود. نزدیکی مجرای ادرار به واژن و مقعد نیز می‌تواند در این زمینه نقش داشته باشد. در بیشترموارد، عفونت مثانه یک مشکل جدی نیست و به‌راحتی قابل درمان است. 

بیشتر بدانید : پنج روش برای سم زدایی مثانه

علایم خفیف

خلیه ادرار دردناک

احساس ناراحتی، درد یا سوزش درهنگام ادرار(دیسوریا) می‌تواند از علایم این نوع عفونت ادراری در زنان باشد.


نیاز مکرر به تخلیه ادرار

زنانی که ازعفونت مثانه رنج می‌برند اغلب نیاز به تخلیه مکرر ادرار حتی در طول شب دارند.


بوی ناخوشایند ادرار

مبتلایان به این مشکل ممکن است متوجه تغییر بو و ظاهر ادرار شوند. ادرار ممکن است بوی ناخوشایندی داشته و ازنظر ظاهری تیره یا غلیظ باشد.

بیشتر بدانید : علت بوی بد ادرار چیست؟ مهمترین علل بوی ناخوشایند و عجیب ادرار

 درد ناحیه پایین شکم

عفونت مثانه اغلب با درد و ناراحتی در شکم و کمر همراه است. این درد می‌تواند خفیف یا بسیار شدید و ناراحت کننده باشد.


خون در ادرار

مشاهده آثاری از خون در ادرار می‌تواند حاکی از عفونت کلیه یا وجود تومور در کلیه یا مثانه باشد. گاهی وجود خون در ادرار قابل مشاهده نیست و تشخیص آن باید از طریق آزمایش انجام شود. به دلیل خطرناک بودن عفونت کلیه بهتر است حتما درباره آن با پزشک مشورت شود.

بیشتر بدانید : علت وجود خون در ادرار

بیشتر بدانید : علت مشاهده خون در ادرار مردان چیست؟

تب و لرز

اگر عفونت مثانه، کلیه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است باعث تب و لرز خفیف در بیمار شود.


 درمان عفونت مثانه

مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی، به ازبین بردن باکتری‌های دخیل درعفونت مثانه کمک می‌کند. به عنوان درمان‌های خانگی  می‌توان به نوشیدن زیاد مایعات برای دفع باکتری‌های گیر افتاده درمثانه اشاره کرد. با توجه به این‌که نوشیدنی‌های کافئین‌دار و افزودنی‌های مصنوعی باعث تحریک مثانه می‌شوند، باید ازمصرف آن ها اجتناب کرد.

مصرف آب زغال‌اخته که درپیشگیری ازعفونت مجاری ادرار به‌وسیله باکتری‌ها نقش دارد و نیز رعایت بهداشت فردی از دیگر مواردی است که می‌تواند به برطرف شدن مشکل کمک کند. البته همه موارد ذکر شده بهتر است با مشورت پزشک انجام شود. 


بیشتر بدانید : برای رفع عفونت مثانه چه بخوریم؟

بیشتر بدانید : عفونت ادراری در مردان و هر آنچه باید بدانید

بیشتر بدانید : درد این قسمت کمر نشانه عفونت داخلی است

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com