خانم ها بعد از 40 سالگی حتما این آزمایشها را بدهید
بانوان عزیز بعد از 40 سالگی به دلیل تغییراتی که در بدنشان رخ می دهد بیشتر باید سلامت خود را بررسی کنند و خود را چکاب کنند 

 چکاب هایی که بانوان بعد 40 سالگی باید انجام دهند

 یک سری از آزمایش های تشخیص پزشکی باید بعد از 40 سالگی هر شش ماه یک بار توسط خانم ها انجام شود. از جمله این آزمایش‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چک کردن فشار خون

یکی از عوامل خطرناک برای بیماری‌های قلبی و سکته مغزی، فشار خون بالاست؛ به همین دلیل خانم‌های بالای 40 سال باید فشارخون خود را بررسی کنند تا از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کنند. فشار خون طبیعی 120/80 میلی متر جیوه است.

برسی کردن کلسترول خون

علاوه بر فشارخون، کلسترول خون هم باید بررسی شود. کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد اما موجب آسیب‌های عمیقی در بدن می‌شود. چندین عامل مانند رژیم غذایی سرشار از چربی‌های اشباع و کلسترول، سابقه خانوادگی داشتن  کلسترول بالا، اضافه وزن یا چاقی و بالا رفتن سن می تواند احتمال ابتلا به کلسترول بالا را افزایش دهد. بیماری قلبی قاتل اصلی زنان است و حدود 22 درصد مرگ و میر در زنان را شامل می شود. شما می توانید کلسترول خود را به‌طور طبیعی توسط غذا پایین بیاورید.

دیابت

عوامل خطرناکی مانند سن بالاتر از 45 ، چاقی به‌ویژه چاقی شکمی، داشتن والدین، برادر یا خواهر مبتلا به دیابت، ورزش کمتر از دو بار در هفته، بالا بودن فشار خون و چربی خون باعث ابتلا به دیابت می‌شود. اگر این فاکتورهای خطرناک را دارید پزشک باید قند خون شما را مدام بررسی کند و باید انجام آزمایش‌های دیابت را از 45 سالگی به بعد شروع کنید. 

ماموگرافی

از اوایل 40 سالگی می‌توانید برای شروع غربال‌گری سرطان سینه توسط ماموگرام اقدام کنید. پزشک می‌تواند به شما برای تصمیم گیری بهتر زمان غربال گری سرطان کمک کند. بعضی از عوامل مانند سابقه خانوادگی، زمان دقیق انجام غربال گری را مشخص می‌کند.

عملکرد تیروئید

حدود 13 درصد از زنان 35‌تا 65 ساله، مبتلا به کم کاری تیروئید (تیروئید کم توان) هستند، بنابراین با شروع 35 سالگی بهتر است آزمایش های  تیروئید را حداقل پنج سال یک بار انجام دهید (این معمولا بخشی از یک کارآزمایی استاندارد خون است). پس از 50 سالگی دکتر به شما پیشنهاد می کند آزمایش های کم کاری و پر کاری تیروئید را زود به زود انجام دهید زیرا اختلالات تیروئید بعد از یائسگی بیشتر شایع است.

 معاینه کردن دندان‌ها

معاینه دندان و لثه یکی از مواردی است که حتما باید چند وقت یک‌بار انجام شود. هنگام معاینه دندان، زبان، لب‌ها و بافت‌های نرم دهان هم بررسی می‌شوند. با این معاینات هر نوع مشکل دهان و دندان شناسایی می شود. معاینات دهان و دندان خانم‌ها باید هر شش ماه یک‌بار انجام شود.

 سنجش تراکم استخوان

خانم‌ها با ورود به سن یائسگی و کاهش ترشح هورمون‌ها در معرض خطر پوکی استخوان قرار می‌گیرند. کاهش تراکم استخوان باعث می‌شود فرد با کوچک‌ترین ضربه، زمین خوردن یا حتی عطسه شدید دچار شکستگی استخوان شود. خانم ها از 65 سالگی باید حداقل یک‌بار سنجش تراکم استخوان را انجام دهند.

با تغذیه مناسب و جذب ویتامین D، زنان در برابر پوکی استخوان محافظت می‌شوند؛ مواد غذایی مانند شیر غنی شده، دانه‌های روغنی، کلم بروکلی و سبزیجاتی که برگ‌های سبز دارند، کلسیم بالاتری دارند. در رژیم غذایی زنان باید به صورت روزانه هزار تا ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم وجود داشته باشد و در صورتی که نمی‌توانند از مواد غذایی این مقدار کلسیم را دریافت کنند، باید قرص مکمل مصرف کنند.

بیشتر بدانید : چکاپ مردانه را جدی بگیرید

بیشتر بدانید : چند فرمول ساده برای چکاپ شخصی بدن

بیشتر بدانید : 6 اتفاق عجیب در بدن زنان

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:
khorasannews.com