ماموگرافی در خانم ها چه زمانی انجام می شود؟
سرطان چستان یکی از شایع ترین سرطان ها در بین خانم هاست که میتوان با ماموگرافی یا معاینات به موقع از وخیم شدن آن پیشگیری کرد، اما زمان مناسب برای انجام ماموگرافی چه زمانی است؟

 زمان مناسب برای انجام ماموگرافی

دکتر معصومه گیتی، سرپرست فلوشیپ رادیولوژی بیماری‌های زنان، با اشاره به برگزاری سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران اظهار داشت: یکی از مباحثی که در این کنگره توسط اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث‌ و گفت‌وگو قرار گرفت، رادیولوژی بیماری‌های زنان به ویژه در حوزه پستان بود که مهمانان خارجی در قالب سخنرانی و کارگاه اطلاعات خود را در این زمینه ارائه کردند.

بیشتر بدانید : ماموگرافی ،اما در چه سنی؟

 بیشتر بدانید : آیا خودآزمایی پستان می تواند جایگزین ماموگرافی باشد؟

همه زنان از سن ۲۰ سال به بالا در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند، البته شیوع این بیماری در زنان بالای ۵۰ سال بیشتر بوده و این افراد باید نسبت به علائم هشداری بسیار آگاه باشند.

طی سال‌های اخیر شیوع سرطان پستان افزایش یافته که یکی از دلایل آن تشخیص بیشتر بوده، ولی به طور کلی این افزایش شیوع تنها مربوط به ایران نیست و برای سایر کشورها نیز این چنین است.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن رادیولوژی ایران، وی با اشاره به اینکه تشخیص به موقع این بیماری در درمان موفقیت آمیز آن بسیار حائز اهمیت است، گفت: استفاده از روش‌های خودآزمایی در زنان می‌تواند در شناخت به موقع موثر واقع شود. البته مراجعه به پزشکان و متخصصان زنان نیز در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

ماموگرافی یکی از روش‌های تصویربرداری جهت تشخیص به موقع سرطان پستان در زنان است و همه افراد بالای ۵۰ سال لازم است که حداقل دو سال یک بار نسبت به این موضوع اقدام کنند.

افرادی که سن ۴۰ سال به بالا داشته و ریسک ابتلا به این بیماری در آنها زیاد است یا به عبارتی سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان دارند، سالانه باید یکبار برای انجام ماموگرافی اقدام کنند. البته استفاده از این روش در کنار روش‌های دیگر همچون سونوگرافی و ام آر آی بسته به نظر پزشک توصیه می‌شود.


بیشتر بدانید : ماموگرافی مفید یا مضر ؟؟

بیشتر بدانید : استاندارد طلایی برای تشخیص زودرس سرطان پستان


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir