کنه ها کدام گروه خونی را دوست دارند و از کدام گروه خونی بیزارند؟
کنه ها حشراتی هستند که از طریق خون انسان تغذیه می کنند. این موجودات ریز تمایل بیشتری به نشستن روی برخی افراد دارند. در این مطلب علت حساسیت بیشتر برخی افراد به کنه ها مشخص می شود.

کنه ها عاشق کدام گروه خونی هستند؟

کنه‌ها جانوران کوچک انگلی هستند و از نظر علمی به دو گروه کنه‌ های حیوانی یا Ticks و سایر کنه ‌ها یا MItes تقسیم می‌ شوند. این انگل ها که خون می مکند اغلب در جنگل ها یافت می شوند و حاوی باکتری هایی از جمله میکروب هایی هستند که بیماری بالقوه کشنده لایم Lyme disease را ایجاد می کنند.


بیماری لایم نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی است. این بیماری شایعترین بیماری ناشی از نیش کنه در نیمکره شمالی است. مهمترین علائم بیماری تب، سردرد، خستگی، افسردگی و خارش پوستی است.


محققان دانشگاه ماساریک جمهوری چک در این مطالعه یک نمونه کوچک خون از انواع گروه های خونی A, B, AB و O را در آزمایشگاه بر روی یک لایه کاغذ فیلتر استریل بر روی یک ظرف پتری ریختند.

گروه خونی,گروه های خونی

سپس یک کنه کرچک در این ظرف قرار دادند و حرکات آن را برای 2 دقیقه دنبال کردند. کنه کرچک گونه ‌ای کنه است که عمدتا در اروپا زندگی می‌ کند. این حشره عامل بیماری لایم است.


تجزیه و تحلیل این نتایج نشان داد که کنه ها در اکثر موارد گروه خونی A را ترجیح می دهند و در 36 درصد موارد این خون را انتخاب می کنند. محققان این آزمایش را صدها بار تکرار کردند. به نظر می رسد که کمترین تمایل کنه به گروه خونی B باشد، بطوریکه فقط 15 درصد از این انگل ها به نمونه های گروه خونی B متمایل شدند.


محققان خاطر نشان کردند که برای تایید این ارتباط و بررسی اینکه چرا کنه ها به برخی گروه های خونی بیشتر تمایل دارند، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

اما با این حال محققان به افرادی که گروه خونی A دارند توصیه کردند که اقدامات مناسب برای محفاظت موثرتر از خود را انجام دهند. این مطالعه در نشریه Annals of Agricultural and Environmental Medicine منتشر شده است.


بیشتر بدانید : چگونه علائم نیش و گزیدگی انواع حشرات را تشخیص دهیم؟

بیشتر بدانید : آیا ایدز از طریق حشرات گزنده هم منتقل می‏ شود؟

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : Irna.ir