افزایش کالری سوزی با چند روش عجیب
کالری سوزی مسئله مهمی است که معمولا با ورزش و تغذیه انجام می شود، اما در این مطلب چند روش عجیب برای کالری سوزی معرفی می شوند که تاکنون نشنیده اید

 چند روش عجیب برای سوزاندن کالری بیشتر

سال هاست که محصولات مختلفی با وعده کمک به افزایش کالری سوزی و کاهش وزن روانه بازار می شوند. اما آیا به واقع روشی وجود دارد که میزان کالری های سوزانده شده در روز را افزایش دهد؟

پاسخ مثبت است. کالری سوزی بیشتر می تواند به کاهش و حفظ وزن سالم کمک کند. ورزش و مصرف غذاهای سالم دو روش موثر برای افزایش کالری سوزی هستند، اما شما می توانید با دنبال کردن برخی روش های غیر معمول نیز این روند را تقویت کنید.

بیشتر بدانید : محاسبه میزان کالری مصرفی روزانه برای کاهش وزن + 10 قدم برای کمک به کاهش وزن

بیشتر بدانید : میزان کالری بیسکویتها چقدر است؟ از بیسکویت مادر تا ساقه طلایی

افزایش کالری سوزی با قرار گرفتن در معرض سرما

قرار گرفتن در معرض دماهای سرد ممکن است نرخ سوخت و ساز شما را از طریق تحریک فعالیت چربی قهوه ای در بدن تقویت کند.

در شرایطی که بیشتر چربی ذخیره شده در بدن انسان از نوع چربی سفید است، مقدار کمی چربی قهوه ای نیز در بدن وجود دارد. این دو نوع چربی عملکردهای متفاوتی دارند.

عملکرد اصلی چربی سفید ذخیره انرژیست. میزان بیش از حد بافت چربی سفید ممکن است موجب التهاب و مقاومت به انسولین شود.

در مقابل، عملکرد اصلی چربی قهوه ای حفظ گرمای بدن در مواجهه با سرماست.

اثر کالری سوزی چربی قهوه ای از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به طور کلی، افرادی که چاق هستند، نسبت به افرادی با وزن عادی به نظر می رسد چربی قهوه ای فعال کمتری دارند.

پژوهش هایی با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که مواجهه مزمن با سرما به قهوه ای شدن چربی سفید منتج می شود، اگرچه بررسی و مطالعه در این زمینه همچنان ادامه دارد.

مطالعات با حضور سوژه های انسانی نیز نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض سرما ممکن است با توجه به مقدار چربی قهوه ای فعال در بدن فرد به طور قابل توجهی کالری سوزی را افزایش دهد.

افزون بر این، نیازی نیست تا برای تقویت کالری سوزی در معرض دماهای منجمدکننده قرار بگیرید.

در یک مطالعه، مردان جوان سالم با ترکیب بدن مشابه برای دو ساعت در معرض دمای 19 درجه سانتیگراد قرار گرفتند. اگرچه میزان کالری سوزی در همه آنها افزایش یافت، اما این اثر برای افرادی که دارای بیشترین فعالیت چربی قهوه ای بودند، سه برابر بیشتر بود.

در مطالعه ای دیگر، قرار گرفتن 10 مرد جوان لاغر در معرض دمای 17 درجه سانتیگراد به مدت دو ساعت سوزاندن 164 کالری بیشتر در روز را به همراه داشت.

برای بهره‌مندی از فواید دماهای سرد برای کالری سوزی بیشتر می توانید کاهش دمای خانه، دوش آب سرد، و پیاده‌روی در هوای سرد را مد نظر قرار دهید.


کالری سوزی بیشتر با نوشیدن آب سرد

آب بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی و هیدراته نگه داشتن بدن است. همچنین، نوشیدن آب نشان داده است که تقویت موقت سوخت و ساز در افرادی با وزن عادی و دارای اضافه وزن را به همراه دارد. برخی مطالعات حتی نشان داده اند که می توان با نوشیدن آب سرد این اثر را هرچه بیشتر تقویت کرد.

طی یک مطالعه، پژوهشگران افزایش 40 درصدی نرخ سوخت و ساز در نتیجه تلاش بدن برای افزایش دمای آب سرد مصرفی به دمای عادی بدن را گزارش کردند.

دو مطالعه با حضور شرکت کنندگانی جوان نیز نشان دادند که نوشیدن 500 میلی لیتر آب سرد افزایش 24 تا 30 درصدی کالری سوزی برای 90 دقیقه را در پی داشته است.

با این وجود، مطالعات در این زمینه محدود و در مقیاس کوچک انجام شده اند و به پژوهش های بیشتر درباره اثر آب بر نرخ سوخت و ساز نیاز است.

به عنوان مثال، مطالعه ای دیگر با حضور افراد جوان نشان داد که نوشیدن 500 میلی لیتر آب سرد افزایش تنها 4.5 درصدی کالری سوزی برای 60 دقیقه را در پی داشته است. 


آدامس جویدن و کالری سوزی
آدامس جویدن

آدامس جویدن نشان داده است که احساس سیری و پری را تقویت کرده و میزان دریافت کالری به واسطه مصرف کمتر تنقلات را کاهش می دهد.

برخی شواهد نشان داده اند که آدامس جویدن ممکن است به تسریع سوخت و ساز نیز کمک کند.

در یک مطالعه کوچک، مردانی با وزن عادی پس از برخی وعده های غذایی خود آدامس می جویدند. مشخص شد میزان کالری سوزی به طور قابل توجهی پس از این وعده های غذایی بیشتر بوده است.

در مطالعه ای دیگر، 20 بزرگسال جوان برای 20 دقیقه پس از هر وعده غذایی آدامس جویدند که افزایش میزان سوخت و ساز در مقایسه با آدامس نجویدن را نشان داد.

اگر قصد دارید این روش را برای کالری سوزی بیشتر دنبال کنید، آدامس های بدون قند را برای محافظت از سلامت دندان های خود انتخاب کنید.

بیشتر بدانید : آدامس جویدن، مفید یا مضر؟


اهدای خون و کالری سوزی

اهدای خون می تواند نرخ کالری سوزی شما را حداقل به صورت موقت افزایش دهد. زمانی که خون اهدا می کنید، بدن برای تولید دوباره پروتئین ها، گلبول های قرمز، و دیگر اجزا خون برای جایگزینی با آنچه از دست رفته است، انرژی مصرف می کند.

البته اهدای خون فعالیتی نیست که هر روز بتوانید آن را انجام دهید. به طور کلی، شما باید بین هر بار اهدای خون هشت هفته صبر کنید تا خون جدید تولید شود.

همچنین، پژوهش ها نشان داده اند که اهدای خون ممکن است برخی فواید سلامت دیگر مانند کاهش نشانگرهای التهابی، افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی و کاهش خطر بیماری قلبی را موجب شود.

مهم‌تر این که اهدای خون می تواند به طور بالقوه جان فرد دیگری را نجات دهد.

بیشتر بدانید : فواید اهدای خون و دانستنی های اهدای خون


بی قراری بیشتر
سبزیجات

ورزش به کالری سوزی و حفظ تناسب اندام کمک می کند.

با این وجود، اشکال ظریف‌تری از فعالیت جسمانی نیز می توانند آهنگ سوخت و ساز بدن شما را تقویت کنند. این مفهوم به نام گرمازایی فعالیت غیر ورزشی (NEAT) شناخته می شود که شامل بی قراری (Fidgeting) نیز می شود.

بی قراری شامل حرکت قسمت های بدن به طور تکراری مانند تکان دادن پا، ضربه زدن با انگشت روی میز، و یا بازی با انگشتر می شود.

در یک مطالعه، میزان کالری سوزی در افرادی که در حالت ایستاده یا نشسته این قبیل حرکات را انجام می دادند، به طور میانگین پنج تا شش برابر بیشتر از افرادی بود که ساکن در جای خود نشسته یا ایستاده بودند.

مطالعه ای دیگر نشان داد افرادی با بیشترین وزن بدن در واکنش به بی قراری و دیگر انواع فعالیت غیر ورزشی بیشترین میزان افزایش نرخ سوخت و ساز را داشتند.

در برخی موارد، گرمازایی فعالیت غیر ورزشی می تواند نقش چشمگیری در میزان کالری سوزی روزانه داشته باشد.

به عنوان مثال، نتایج یک مطالعه نشان داد که ترکیبی از بی قراری، پیاده‌روی و ایستادن می تواند به سوزاندن 2,000 کالری بیشتر در روز کمک کند.

از آنجایی که بی قراری ممکن است به کالری سوزی و پیشگیری از افزایش وزن کمک کند، برخی کارشناسان از مردم می خواهند که این فعالیت ها و دیگر اشکال فعالیت غیر ورزشی را در زندگی روزانه خود وارد کنند.

از دیگر روش های بهره‌مندی از فواید گرمازایی فعالیت غیر ورزشی می توان به استفاده از پله، استفاده از میزهای ایستاده و تمیزکاری اشاره کرد.


کالری سوزی بیشتر با خندیدن بیشتر 

احتمالا شنیده اید که خنده بر هر درد بی درمان دواست. در واقع، پژوهش ها تایید کرده اند که خندیدن ممکن است بسیاری از جنبه های سلامت روانی و جسمانی از جمله حافظه، سیستم ایمنی، و عملکرد شریانی را بهبود ببخشد.

افزون بر این، خندیدن به کالری سوزی کمک می کند.

در یک مطالعه، 45 زوج مجموعه ای از فیلم های کمدی و جدی را تماشا کردند. پژوهشگران دریافتند خندیدن هنگام تماشای فیلم های کمدی نرخ سوخت و ساز را 10 تا 20 درصد افزایش می دهد.

اگرچه چندان زیاد به نظر نمی رسد، اما خندیدن منظم همچنان روشی خوب برای بهبود سلامت کلی و شاد شدن انسان محسوب می شود.


بیشتر بدانید : کالری سوزی برای کاهش وزن در طول روز با چند نکته مهم

بیشتر بدانید : میزان کالری مورد نیاز بدن در روز چه قدر است؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com