یکی از مهم ترین علل درد کف پا بیماری پلنتار فاسیتیس است، آیا می دانید علت بروز این بیماری چیست و چه عوارضی دارد؟ در ادامه هر آنچه لازم باشد بیان می شود

درد کف پا چرا بروز می کند؟

پلنتار فاسیتیس Plantar Fasciitis، یکی از شایعترین علل درد پاشنه ی پا است .

در این بیماری یک باند ضخیمی از بافت که در انتهای پای شما قرار دارد و استخوان پاشنه شما را به انگشتان پا وصل می کند، ملتهب می شود .

درد کف پا معمولا باعث درد تیزی می شود که اغلی در صبح با اولین قدم های شما اتفاق می افتد .

با بلند شدن و تحرک بیشتر، معمولا درد کاهش می یابد، اما ممکن است بعد از ایستادن برای مدت زمان طولانی یا بعد از برخواستن از حالت نشسته، این درد دوباره برگردد.

درد کف پا یا پلنتار فاسیتیس در دونده ها شایع تر است. علاوه بر این، افرادی که اضافه وزن دارند و کسانی که کفش های نامناسبی می پوشند، بیشتر در خطر ابتلا به دردهای کف و پاشنه پا هستند .

بیشتر بدانید : کفش مناسب برای پیاده روی و ورزش چه ویژگی هایی دارد؟


علائم درد کف پا چیست؟

پلنتار فاسیتیس معمولا باعث درد در قسمت پایین پا و در نزدیکی پاشنه می شود. بیشترین درد معمولا زمانی ایجاد می شود که فرد مبتلا بعد از بیدار شدن از خواب، اولین قدم ها را برمی دارد، اگرچه ایستادن به مدت طولانی یا برخواستن از حالت نشسته نیز می تواند منجر به درد کف پا شود. این درد معمولا پس از تمرین و ورزش خودش را نشان می دهد، نه در خلل آن.


علت درد کف پا یا پلنتار فاسیتیس چیست؟
کف پا

در شرایط عادی، پلنتار فاسیتیس مانند تارهای جذب کننده شوک عمل می کند و قوس پا را نگه می دارد. اگر تنش و فشار وارد شده بر روی این تار ها زیاد شود، ممکن است پارگی های کوچکی در ناحیه کف و پاشنه پا به وجود آیند.

کشش و پاره شدن مکرر این تارها می تواند موجب تحریک و یا التهاب فاسیا (نیام) شود، اگر چه در بسیاری از موارد علت به وجود آمدن این مشکل و آسیب روشن نیست.


عوامل خطرزا در درد کف پا چیست؟

 اگرچه مشکل پلنتار فاسیتیس ممکن است علت روشنی نداشته باشد، عوامل خطرزایی که می توانند خطر ابتلا به درد آن را افزایش دهند عبارتند از:


افزایش سن

درد کف پا بیشتر در سنین بین ۴۰ تا ۶۰ سالگی شایع است.


انجام بعضی از ورزش های خاص

فعالیت هایی که فشار زیادی روی پاشنه ی پا و بافت متصل به آن ایجاد می کنند، مانند فعالیت های طولانی مدت، پریدن بالستیک، رقص باله و رقص هوازی.


مکانیک و شرایط فیزیکی پا

صافی کف پا، قوس زیاد کف پا یا حتی الگوی غیر طبیعی راه رفتن ممکن است بر نحوه ی توزیع وزن در هنگام ایستادن تاثیر بگذارد و بر روی کف پا فشار اضافی وارد کند.


اضافه وزن و چاقی

اضافه وزن استرس اضافی بر روی ناحیه پلنتار فاسیتیس شما وارد می کند.

افرادی که به خاطر شعل شان مجبورند مدت طولانی سرپا بایستند، مانند کارگران کارخانه، معلمان و کسانی که اکثر ساعات کاری خود را صرف راه رفتن یا ایستادن روی سطوح سخت می کنند، ممکن است به پلنتار فاسیتیس خود آسیب برسانند.


عوارض جانبی

نادیده گرفتن درد پلنتار فاسیتیس ممکن است باعث درد مزمن در پاشنه پا شود که مانع فعالیت های عادی شما خواهد شد.


بیشتر بدانید : درد كف و پاشنه پا

بیشتر بدانید : علت درد پاشنه پا, علت درد کف پا, علت درد انگشت پا

بیشتر بدانید : درد مداوم کف پا را جدی بگیرید


تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


 
 
 

 
X