برای کدام افراد زدن واکسن آنفلوآنزا ممنوع می باشد
 امسال با آمدن پاییز به خاطر همه گیر گیر شدن کرونا و شروع پیک آنفلوانزا همه به فکر زدن واکسن آفلوانزا هستند اما برای دسته ای از مردم تزریق این واکسن ممنوع می باشد

 افرادی که نباید واکسن آنفلوانزا بزنند

امسال پاییز با همزمانی آنفلوآنزا و کرونا به اذعان پزشکان و متخصصان پیش بینی می شود که پاییز سختی پیشِ رو باشد؛ از این رو مدتی است که توصیه‌هایی برای تزریق واکسن آنفلوآنزا به جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماری به گوش می‌رسد، اما نکته قابل توجه آن است که همه افراد نمی‌توانند اقدام به تزریق این واکسن کنند و محدودیت‌هایی برای دریافت آن وجود دارد.

موارد ممنوعه مصرف واکسن ‌آنفلوآنزا

افراد دارای سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید (نظیر آنافیلاکسی) به واکسن و یا هر یک از اجزای واکسن، از دریافت واکسن منع می‌شوند. در گروه‌های زیر نیز واکسن آنفلوانزا باید با احتیاط و با تجویز و تحت نظر پزشک با تجهیزات کافیاحیای قلبی ریوی تزریق شود:

  • افراد دارای حساسیت شدید به تخم مرغ ( بروز کهیر شدید، تغییرات قلبی عروقی و افت فشارخون، دیسترس تنفسی، بروز علائم گوارشی و به طور کلی ایجاد واکنش‌های نیازمند به دریافت اپینفرین یا مداخالت اورژانسی طبی به عنوان واکنش‌های آلرژیک شدید یا حساسیت شدید تعریف می‌شوند) این افراد باید با نظر پزشک اقدام به دریافت واکسن کنند و پس از دریافت واکسن به مدت نیم ساعت تحت نظر پزشک در یک مرکز مجهز قرار داشته باشند.

  • افرادی که سابقه آلرژی خفیف به تخم مرغ دارند یعنی فقط خارش و کهیر خفیف دارند می توانند واکسن آنفلوانزا دریافت کنند؛ اما توصیه می‌شود بیماران بعد از دریافت واکسن به مدت حداقل 15 دقیقه در حالت نشسته یا خوابیده به پشت تحت نظر قرار گیرند.

  •  افراد دارای سابقه بیماری گیلن‌باره در طی 6 هفته پس از دریافت واکسن آنفلوانزای قبلی.

  •  افراد دارای بیماری حاد متوسط یا شدید یا بدون تب.

بنابر اعلام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در مواردی نیز واکسیناسیون تا زمان بهبودی حال عمومی بیمار باید به تعویق ‌افتد. به عنوان مثال بیماران مشکوک یا مبتلا به بیماری کووید-19 تا زمان رفع علائم بیماری مجاز به دریافت واکسن آنفلوانزا نیستند.

بیشتر بدانید : موثرترین واکسن آنفلوانزا کدام است؟

بیشتر بدانید : آیا ممکن است هم به کرونا و هم به آنفولانزا مبتلا شویم؟

بیشتر بدانید : چه افرادی باید حتما واکسن آنفولانزا بزنند؟

بیشتر بدانید : بهترین زمان برای زدن واکسن آنفولانزا چه زمانی است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir