مشکلات پوستی ناحیه تناسلی و درمان آن
این مقاله در پاسخ به سوالات بسیاری از کاربران، در خصوص مشکلات پوستی ناحیه تناسلی تهیه شده است که امیدواریم مفید واقع گردد، البته توجه به این نکته لازم است که مشکلات پوستی دارای انواع بسیاری می باشد و ما در این مقاله شایع ترین مشکلات پوستی ناحیه تناسلی را بیان کرده ایم

درمان مشکلات پوستی ناحیه تناسلی

لازم به ذکر است که در برخی از مشکلات پوستی ناحیه تناسلی، حتی با معاینه توسط پزشک هم نمی توان نوع آن را تشخیص داد و نیاز است حتما نمونه برداری انجام شود. در ادامه به بررسی انواع شایع مشکلات پوستی ناحیه تناسلی می پردازیم.

بیشتر بدانید : این بیماری های پوستی می توانند ناحیه تناسلی زنان را درگیر کنند!

درماتیت التهابی

درماتیت تماسی شامل آلرژیک و درماتیت تحریکی می باشد که با علائمی نظیر ادم پوست همراه و خارش و قرمزی همراه می باشد ،معمولا در بانوان این بیماری به دلیل استفاده از محصولات بهداشتی رخ می دهد ، استفاده از اسانس های گیاهی و کاندوم می تواند یکی دیگر از عوامل درماتیت التهابی باشد .

برای درمان این التهاب استروئیدهای موضعی ضعیف و کمپرس آب سرد را می توان استفاده کرد .

این التهاب را باید جدی گرفت زیرا اگر این التهاب را جدی نگیریم سبب خارش مکرر شده و پوست ناحیه تناسلی رفته رفته بدتر شده در نتیجه ترشح و عفونت ایجاد می شود .

اینترتریگو 

در نواحی پوست مرطوب یک پلاک مرطوبی دیده می شود که اینترتیگو نام دارد ، تشدید این پلاک بر اثر قارچ ها و باکتری ها دیده می شود .

اینترتریگو در نواحی زیر بغل ، چین های شکمی و کشاله ران دیده می شود .

اشخاصی که چاق بوده و در نواحی با آب وهوای گرم زندگی می کنند بیشتر از سایر اشخاص در معرض این بیماری قرار می گیرند .

درمان این بیماری را می توان با پماد نیستاتین ، قرار دادن موضع در معرض هوا ،استروئید ، محلول بازو درمان نمود .

نورودرماتیت

این بیماری بیشتر در نواحی لب بزرگ و بخش پوست بیضه ایجاد می شود ، این عارضه با ضخیم شدن و خارش زیاد پوست همراه می باشد .

برخی از عوامل سبب تشدید این بیماری می شود نظیر استرس ، اشخاصی که به این بیماری مبتلا هستند تا حد ممکن باید از استرس اجتناب نمایند زیرا یکی از عواملی که سبب تشدید این بیماری می شود ، استرس می باشد .

مبتلایان به این بیماری، هر چه سریع تر به درمان این بیماری بپردازند، زیرا هر چه سریع تر از زمان این بیماری بگذرد سبب تشدید آن بیشتر می شود و سبب درمان مشکل تر این بیماری می شود .

درماتیت سبوروئیک

درماتیت سبوروئیک آلت تناسلی و کشاله ران بسیار شبیه به پسوریازیس می باشد ، سبوره معمولا در بخش داخلی ران ، قاعده آلت و بخشه عانه ایجاد می شود.

پسوریازیس

سطوح چین های بدن نظیر چین باسن ، کشاله ران بیشتر از سایر نواحی بدن درگیر این بیماری می شوند. این عارضه فاقد پوسته می باشد و معمولا به رنگ قرمز روشن ظاهرمی شود.

این بیماری در بیشتر اوقات در ناحیه سرآلت ظاهر می گردد و در اکثر مواقع با اریتروپلازی کوئیورات اشباه گرفته می شود زیرا علائم و نشانه های کاملا شبیه به این بیماری می باشد.

پزشکان متخصص زنان معمولا کرم هیدروکورتیزون را جهت درمان این بیماری توصیه می کنند.

بیشتر بدانید :  انواع پسوریازیس و شیوه های جلوگیری از بروز آن

زگیل تناسلی

ایجاد شدن این بیماری به سبب ویروس پاپیلوم تناسلی می باشد ، این بیماری بیشتر در نواحی فرج ، روی آلت تناسلی و زیر پره پوس دیده می شود.

زگیل تناسلی دهان ،واژن و مخاط بینی را درگیر می کند . باید هر چه سریع تر به درمان این بیماری پرداخته شود زیرا اگر این بیماری تشدید شود سبب ایجاد سرطان می شود .

بیشتر بدانید :  زگیل تناسلی برای خانم ها خطرناک تر است یا آقایان؟

بیشتر بدانید : بیماران مبتلا به زگیل تناسلی بدانند

شپش عانه

این ویروس از دو راه تماس جنسی و غیر جنسی منتقل می یابد و با پیودرم و خارش شدید همراه است ، معمولا این شپش در موی نواحی عانه و تنه و بخش پلک ها یافته می شود .

برای درمان این بیماری توصیه می شود که از شامپوی لیندان %1 استفاده شود ، مدت زمان مصرف این شامپو باید کمتر از 7 دقیقه باشد .

این شپش در مدت زمان صفر الی 19 روز مخفی می باشد و با خارش شدید ناحیه عانه همراه می باشد ، استفاده از محلولها بهترین راه درمانی برای از بین بردن این بیماری می باشد.

بیشتر بدانید :  شپش از کجا نشات می گیرد؟

گال

عامل ایجاد شدن این بیماری بیماری Saceoptesscabiei می باشد ، در بیماری گال ناحیه عانه دچار خارش شدید می شود. این بیماری موجب تشکیل ندول می شود ، می توان مانند درمان شپش عانه از شامپوی لیندان 1% جهت درمان این بیماری استفاده کرد.

این بیماری به دلیل واگیردار بودن سبب آلوده شدن کل اعضای خانواه می شود. جهت درمان این بیماری می توان استروئیدهای موضعی قوی استفاده کرد.


کاندیدازیس

این عارضه سبب قرمزی در ناحیه عانه می شود ، شایع ترین مناطقی که درگیر این بیماری می شود شامل باسن و داخل ران می شود.

مولوسکوم کونتاژیوزوم

این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های می باشد که از راه جنسی انتفال می یابد ، این بیماری در زمان آلودگی با ایدز مشاهده می شود.

معمولا جهت درمان این بیماری از روش کرایوتراپی و یا کوترالکتریکی به تخریب موضع می پردازند.

بسیاری از بیماری های پوستی را با تشخیص زود هنگام می توان درمان نمود ، جهت درمان بیماری های پوستی ناحیه عانه تشخیص زود هنگام تاثیر زیادی در درمان و جلوگیری از مشکلات حادتر بیماری دارد.

تذکر در باره مصرف خودسرانه و عوارض داروئی بیماری های پوستی ناحیه تناسلی

توجه به این نکته الزامی است که درمان داروئی بیماری های پوستی تناسلی اگر با مصرف خود سرانه و بیش از اندازه دارو باشد سبب عوارض بدی در ناحیه کشاله ران می باشد و در برخی از موارد کل بدن را درگیر می نماید . در این صورت باید مصرف دارو را قطع کرد و از سایر روش های درمانی استفاده کرد، در زمان بروز عوارض داروئی، معمولا با قطع مصرف دارو درمان حاصل می شود.

بیشتر بدانید : مهم‌ترین بیماری‌های ناحیه تناسلی در مردان

بیشتر بدانید :  6 باور غلط درباره موهای زائد ناحیه تناسلی زنان

بیشتر بدانید :  پیشگیری از عفونت ناحیه تناسلی در زنان با چند روش ساده


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: doctorkhalili.com