بهترین سن باروری در زنان و مردان
 باروری در زنان و مردان سن خاصی دارد که بچه دار شدن در سن مناسب به سلامت کودک و مادر کمک زیادی می کند، در ادامه در مورد بهترین سن باروری مردان و زنان نکاتی بیان می شود

سن باروری در زنان و مردان چه سنی است؟

امروزه سن بارداری خانم ها افزایش یافته است و اولین بارداری نسبت به گذشته در سنین بالاتری اتفاق می افتد. سن اولین بارداری به طور متوسط 28 سال است و شمارزیادی از  زنان بعد از 30 سالگی باردار می شوند. به گفته متخصصان، با افزایش کیفیت زندگی و به کمک پیشرفت های پزشکی، زنان بعد از 40 سالگی اغلب درسلامت کامل به سر می برند و هنوز می توانند باردار شوند و در صورت لزوم، روش های باروری هم به کمک آن ها می آید. با این حال بارداری در سنین بالا مراقبت های ویژه ای  می طلبد.

 برای تعیین  بهترین سن باروری در زنان و مردان، کمی اختلاف نظر وجود دارد اما آن چه مشخص است فاصله 20 تا 30 سالگی، بهترین دهه برای بارداری و بچه‌ دار شدن است.


بهترین سن بارداری زنان

قدرت باروری زنان در 24 سالگی در اوج است. همه دختران هنگام تولد، حدود یک میلیون تخمک دارند و در سال‌های باروری تعداد تخمک‌ها  حدود 300 عدد است. با افزایش سن، سن تخمدان‌ها هم افزایش می‌یابد و تخمک‌ها نیز کیفیت ابتدایی را نخواهند داشت.


در چه سنی خطر سقط جنین کمتر است؟

در زنان 20 تا 24 ساله، خطر سقط جنین فقط 10 درصد است و کمتر دچار مشکلات زنانگی نظیر فیبروم و اندومتریوز می شوند، در حالی که با افزایش سن خطر این بیماری‌ها افزایش می‌یابد. خطر سقط بین سنین 35 تا 39 سالگی، 18 درصد افزایش پیدا می‌کند. احتمال سقط جنین در زنان 40 ساله، 34 درصد است.

به گفته دکتر فاطمه نعمت اللهی (متخصص زنان) بررسی‌ها نشان می‌دهد شانس بارداری در اوایل 20 سالگی 98 درصد و در اواخر20 سالگی 84 درصد است و فقط 7 درصد از زنان 20 ساله، نابارور خواهند بود، در حالی که حدود دو‌ سوم زنان بالای 40 سال، دچار ناباروری می‌شوند.


شانس بیشتر درمان ناباروری
باروری

 6 درصد زنان 20 ساله با وجود درمان ناباروری، هرگز بچه‌دار نمی‌شوند، در حالی که شانس این که زنان 40 ساله هرگز بچه‌دار نشوند، 64 درصد است.


ضرورت های بارداری در سن بالا

در اوایل 30 سالگی، شانس بارداری بسیار کمتر از 20 سالگی است و خطر سقط و تولد فرزند مبتلا به سندروم داون بسیار بیشتر است اما در 35 سالگی احتمال ناباروری بیشتر است و خطر بروز ناهنجاری‌های ژنتیکی هم باعث نگرانی والدین خواهد شد ؛ بنابراین بسیاری از پزشکان انجام‌ آزمون‌هایی مثل آمنیوسنتز، بررسی ویلوس کوریونی و دیگر آزمون‌های غربالگری جنینی را توصیه می‌کنند.


افزایش سن ،افزایش احتمال سزارین !

زنانی که در 35 سالگی صاحب اولین فرزند خود می‌شوند، 40 درصد احتمال سزارین دارند و خطر تولد فرزند مبتلا به سندروم داون در 30 سالگی یک در 759 تولد است که این آمار در سن 35 سالگی به یک در هر 302 تولد می‌رسد.  احتمال دوقلوزایی در زنان 35 تا 39 ساله نیز بسیار بیشتر می‌شود.

بعد از 40 سالگی احتمال درمان ناباروری با تخمک‌های خود زن بسیار کم و نیاز به درمان‌های کمکی و استفاده از تخمک‌های اهدایی بیشتر می شود. 

بارداری زیر 18 سالگی  هم خطرناک است. تخمک گذاری در دخترخانم‌ها از سن بلوغ شروع و از همان زمان امکان بارداری فراهم می شود . در چند سال اول بعد از بلوغ معمولا تخمک‌گذاری‌ها نامرتب است و گاهی اوقات یک تا دو سال طول می‌کشد تا ریتم طبیعی خود را پیدا کند. بارداری در سنین زیر 18 سال  هم می‌تواند همراه با خطراتی از جمله کاهش رشد داخل رحمی جنین، افزایش احتمال فشار خون بارداری و پره اکلامپسی ( مسمومیت حاملگی) باشد.


آزمایش‌ های 6 ماه قبل از بارداری

خانم‌ها باید شش ماه قبل از بارداری به پزشک زنان مراجعه کنند و تمام آزمایش‌های روتین و مورد نیاز را انجام دهند. در این آزمایش‌ها کم‌خونی، فعالیت غده تیروئید، گروه خونی، هپاتیت، ایدز، سیفلیس، عملکرد کلیه و... بررسی می‌شود. همچنین واکسن‌هایی که قبلا تزریق نشده‌اند مانند واکسن کزاز، سرخجه و ... تزریق خواهد شد .


افت باروری آقایان بعد از 40 سالگی
اسپرم

آقایان نیز در سنین بالای 40 سالگی دچار افت قدرت باروری می‌شوند درست مانند همان اتفاقی که بعد از 30 سالگی برای خانم‌ها می‌افتد. بالا رفتن سن آقایان باعث تنگی عروق بدن و کم شدن تعداد اسپرم ها، کند شدن حرکت و غیر طبیعی شدن شکل آن ها می‌شود.

بهترین سن باروری برای آقایان بین 20 تا 30 سالگی است. با این حال آقایان هیچ محدودیت سنی از لحاظ بچه‌دار شدن ندارند  اما در سنین بالا  تا حدودی قدرت باروری شان کمتر می‌شود. آقایان  با مراقبت های ویژه از جمله رعایت رژیم غذایی، داشتن فعالیت مناسب بدنی و پرهیز از دخانیات می توانند قدرت باروری خود را حفظ  کنند.


بیشتر بدانید : قدرت اسپرم مردان با افزایش سن چه تغییری می کند؟+ سن باروری مردان

بیشتر بدانید : برای بچه‌دار شدن در چه سنی اقدام کنیم؟

بیشتر بدانید : افزایش باروری زنان با چند نکته مهم

بیشتر بدانید : پدر شدن در سن بالا بی خطر است؟

 گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com