قدرت اسپرم مردان با افزایش سن چه تغییری می کند؟+ سن باروری مردان
قدرت اسپرم مردان با افزایش سن تغییراتی می کند، اما تصور می شود ناباروری ناشی از افزایش سن فقط به زنان مربوط می شود.

تغییر قدرت اسپرم مردان با افزایش سن

مردان مسن‌تر نه تنها در معرض خطر ناباروری هستند، بلکه با احتمال بیشتری مشکلات ژنتیکی را به فرزندان خود انتقال می‌‏دهند. الهام السادات هاشمیان نایینی، جراح و متخصص زنان و زایمان، با اشاره به این که قدرت باروری مردان با افزایش سن تغییر می‌کند، گفت: هرچند تغییر در میزان باروری با افزایش سن در زنان شدیدتر است اما مردان نیز از این قاعده مستثنا نیستند؛ مردان مانند زنان، پایان مشخص دوره باروری ندارند، اما سن بالا در باروری آن ها نیز تاثیرگذار است. عامل سن در باروری مرد، در کنار تأثیر این عامل در زنان نقش مهمی را در قابلیت باروری زوج‌ها دارد.

زنان در محدوده سنی 26-19، شانس 50 درصدی و در سن 39-35، تنها شانس 29 درصدی باروری دارند. با این حال، اگر زن در محدوده سنی 39-35 سال و مرد نیز 45 سال یا بیشتر باشد، شانس بارداری به 15 درصد کاهش پیدا می‌کند.


سن باروری و ژنتیک

سن بالا، علاوه بر کاهش کیفیت مایع منی و پایین آمدن قدرت باروری مرد، کیفیت ژنتیکی اسپرم را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. نقص‌های ژنتیکی اسپرم ممکن است باعث بروز کاهش باروری، افزایش احتمال سقط جنین، خطر تولد نوزاد مرده و افزایش خطر ابتلا به برخی نقص‌‏های هنگام تولد شود.
 

خطر تولد کودک مبتلا به سندروم داون با افزایش سن زنان بالا می‌رود

قدرت اسپرم مردان با افزایش سن چه تغییری می کند؟+ سن باروری مردان

بالا بودن همزمان سن زن و مرد، خطر نقص هنگام تولد را افزایش می‌دهد. خطر ابتلا به سندروم داون را می‌توان به عنوان یک مثال مهم در نظر گرفت.

تحقیقات انجام‌شده در بیش از 3000 کودک، نشان داده است که وقتی زن در 35 سالگی یا بیشتر از آن قرار دارد، سن مرد اهمیت بیشتری برای باروری پیدا می‏‌کند، اهمیت این شرایط در زمانی که زن 40سال یا بالاتر باشد، باز هم بیشتر می‌شود.

در پدران مسن‌تر احتمال داشتن فرزندی با مشکلات اوتیسم، اسکیزوفرنی، آکندروپلازی Achondroplasia (شایع‌ترین علت کوتاهی قد در انسان) و لوسمی در دوران کودکی بیشتر است.


راهکارهایی برای باروری مردان و زنان

مردان می‌توانند با بهبود سبک زندگی، قدرت باروری خود را بهبود دهند و حفظ کنند؛ حفظ وزن مناسب، قطع مصرف مواد مخدر (ولو به صورت تفننی) و ترک سیگار برای بالا نگه داشتن قدرت باروری مردان لازم است.

توجه به برخی موارد که در ظاهر با موضوع باروری مرتبط نیست نیز می‌تواند مفید باشد که کلسترول بالا یکی از این موارد است؛ تحقیقات انجام‌شده بیانگر این است که در مردانی که کلسترول بالا داشتند، استفاده از داروهای کاهش‌دهنده‌ کلسترول به حل مشکل آن ها در زمینه باروری کمک کرد.

مردانی که مشکوک به داشتن مشکلات باروری هستند، آزمایش‌های لازم را انجام دهند تا ابتدا از نداشتن مشکل مطمئن شوند؛ برخی مردان ممکن است بیماری‌هایی مربوط به بیضه داشته باشند که از آن بی‌اطلاع هستند؛ نازایی تنها مشکل زنان نیست و مردان نیز در آن سهیم هستند.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : Khorasannews.com