7 علامتی که مردان نباید نادیده بگیرند
آقایان به مراتب کمتر از خانم ها مراقب سلامتی شان هستند ولی به این نکات دقت کنید و حتما به پزشک مراجعه کنید

علائم بیماری در مردان 

مردها اغلب بیشتر از ماشین و سقف خانه شان مراقبت می کنند تا بدنشان! اگر سوراخی در سقف خانه شان مشاهده کنند، قبل از اینکه تمام خانه آسیب ببیند آن را تعمیر می کنند. همچنین با شنیدن کوچکترین صدایی در ماشینشان آن را به تعمیرگاه می برند. اگر آنها می توانستند این کارها را نسبت به بدنشان هم انجام دهند چقدر خوب بود!

درحقیقت، دلیل عمده مرگ و میر بالا در مردان نسبت به زنان به علت بی میلی آنها به مراجعه کردن به پزشک و انجام مراحل درمانی ناشی از بیماری های بزرگ و مهمی مانند بیماری های قلبی، سرطان، حمله قلبی، و دیابت است. شاید مردان جوان از درد غفلت می کنند اما در میانسالی آنها با مشاهده نشانه های وخیم تر بیماری شان باز هم از آن غفلت می کنند. 

درواقع، علائمی وجود دارد که یک مرد در هر سنی که باشد بایستی آنها را جدی بگیرد. اگر شما یک یا بیشتر آنها را دارید، صبر کنید، فکر کنید و با پزشکتان تماس بگیرید. 

بیشتر بدانید : حقایقی در مورد مردها که بهتر است بدانید


1. درد در ناحیه قفسه سینه

اگر احساس کردید فیلی روی قفسه سینه تان نشسته، به نزدیک ترین مركز درمانی مراجعه کنید. با آمبولانس تماس بگیرید یا از کسی بخواهید شما را همراهی کند. اغلب اوقات، نشانه های حمله قلبی شامل درد در ناحیه بازوی سمت چپ، درد در ناحیه فک، تعریق و تنگی نفس می شود. درد در ناحیه قفسه سینه که بعد از کمی فعالیت و تقلا به سراغتان می آید و چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و سپس برطرف می شود می تواند نشانه این باشد که قلبتان به خوبی خون دریافت نمی کند.(آنژین). بله، درست است كه گاهی اوقات، درد در قفسه سینه فقط سوزش سردل است اما با درد سینه چرا احتمال حمله قلبی خطرناك را در نظر نگیرید؟

بیشتر بدانید : درد قفسه سینه و علت های عجیب آن

بیشتر بدانید : درد قفسه سینه را چه زمانی باید جدی بگیرید


2. نفس کم آوردن و تنگی نفس 

نفس کم آوردن بعد از دویدن یا یک مسابقه بسکتبال زیاد مهم نیست. اما اگر شب در حالی که در رختخواب دراز کشیده اید، یا بعد از پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها نفس کم آوردید، باید فورا با پزشکتان ملاقات کنید. اینها ممکن است نشانه این باشد که قلبتان ضعیف شده است  و احتمال نارسایی قلبی وجود دارد.


3. کاهش وزن به صورت ناخواسته
کاهش وزن

بسیاری از افراد سعی می کنند وزنشان را کاهش دهند اما اگر هیچ تلاشی درجهت کاهش وزنتان نکردید و وزنتان کم شد چه؟ اگر شلوارتان ناگهان گشاد شد، شاید اتفاق دیگری افتاده است  مثلا غده تیروئیدتان پرکار است.  اما گاهی اوقات این اولین نشانه سرطان است. 


4. مشاهده خون در ادرار یا مدفوع

بعضی افراد به ادرار و مدفوعشان نگاه نمی کنند درحالیکه باید نگاه کرد. نباید در ادرار یا مدفوعتان هیچ خونی مشاهده شود.

ادرار از کلیه ها به سمت مثانه از طریق لوله ای که حالب نامیده می شود و سپس مجرای خروج ادرار قبل از اینکه از بدن خارج شود حرکت می کند. هرگونه قطعی یا شکستی درامتداد راه از مثانه، سنگ یا التهاب می تواند خون را در ادرار تولید کند که می تواند سرطان کلیه یا مثانه باشد.

خون در مدفوع سخت تر قابل مشاهده است. اما گاهی اوقات خون در مدفوع ممکن است به صورت روشن یا تیره به نظر برسد. فکر نکنید که بواسیر است. وقتی در مدفوعتان خون مشاهده کردید، بدانید كه احتمال سرطان روده باید رد شود. خون در مدفوع همچنین می تواند ناشی از یک زخم در دستگاه گوارش یا دیورتیكولیت باشد.

بیشتر بدانید : علت وجود خون در ادرار

5. تغییراتی در ادرار

چند بار بیدار شدن در شب و دستشویی رفتن، كم شدن شدت جریان ادرار ، مشکل داشتن در دفع ادرار یا در شروع ادرار نشانه های بزرگ شدن پروستات است. غده ای که مجرای خروج ادرار را احاطه کرده و هرچه سن اقایان بالاتر رفته رشد می کند و می تواند باعث بروز شرایطی به نام بزرگی خوش خیم پروستات شود.

بزرگی پروستات یک بیماری خطرناک برای زندگی نیست بلکه تاثیر عمیقی در چگونگی زندگی کردن می گذارد. پس اگر هرچه زودتر آن را تشخیص دهید می توانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید. سرطان پروستات، بیماری تهدید آمیز برای زندگی، نشانه های مشابهی دارد. یک معاینه پزشكی و آزمایش خون PSA تفاوت بین سرطان پروستات و رشد غده پروستات را تشخیص می دهد. تکرر ادرار نشانه بیماری دیگری نیز هست مثل دیابت، یک بیماری جدی که می تواند منجر به حملات قلبی و کلیوی شود.

 بیشتر بدانید : چگونه از روی ادرار متوجه سلامتی خود می‌شویم؟


6. ورم پا

وقتی مایع متحرک در قسمت پایین پا، قوزک پا و قسمت بالای پایتان انباشته می شود، از آن غفلت نکنید. ورم پا ممکن است هشداری برای بیماری قلب، کلیه و یا بیماری کبد باشد. داروهای بسیاری (قرص های ادرار آور یا مدر) وجود دارد که ورم را کاهش می دهد.

توجه به موارد سفارش شده ای که در داروها ذکر شده مهم و حیاتی است: آیا قلب به طور موثر پمپاژ می کند؟ آیا کلیه ها مایع متحرک را تصفیه نمی کند ؟ آیا کبد دچار احتقان شده است؟ گروهی از آزمایش های فردی دلایل این مشكل را آشکار می کند و به شما کمک می کند تا هرچه سریعتر درمانتان را شروع کنید.

 بیشتر بدانید : علت ورم پا زنگ خطر برخی بیماری هاست!


7. زخم های پوستی که خوب نمی شوند

بسیاری از افراد زخم های پوستی را نادیده می گیرند مخصوصا اگر روی صورت نباشد. زخم های پوستی، مخصوصا روی پا و ساق پا که بعد از چند روز درمان نشود خوب نشدن آنها اخطاری است برای اینکه احتمالا اختلالی در گردش خون ایجاد شده است.

زخم هایی که خوب نمی شوند می تواند اولین سرنخ از بیماری دیابت باشد. اگر زخم های پوستی در هرجای بدن خوب نشود و بزرگتر شده یا رنگ و شکل خود را تغییر دهد می تواند نشانه سرطان پوست باشد آنها را نادیده نگیرید چون اگر زود تشخیص داده شوند شانس بهبودی و درمان آنها بسیار زیاد خواهد بود.


بیشتر بدانید : پریود در مردان چگونه است؟!!

بیشتر بدانید : آقایان لازم است این 5 بیماری را بشناسید

بیشتر بدانید : آقایان این 10 اشتباه خطرناک را در مورد سلامت خود انجام ندهید!

بیشتر بدانید : آقایان عزیز برای حفظ سلامت خود باید این آزمایش ها را انجام دهید

تهیه و ترجمه :  گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ