علت قهوه ای شدن ترشحات واژن یا لکه بینی قهوه ای چیست؟
 شاید اگر با رنگ قهوه ای ترشحات واژن روبرو شوید برایتان عجیب و سوال برانگیز باشد. آیا مشکلی دارید یا کاملا طبیعی است؟

چرا رنگ ترشحات واژنم قهوه ای شده؟

شاید اگر با رنگ قهوه ای ترشحات واژن روبرو شوید برایتان عجیب و سوال برانگیز باشد. آیا مشکلی دارید یا کاملا طبیعی است؟


ترشح واژن  واقعا چیست؟

ترشحات واژن اساسا ترشحات مخاطی تولید شده توسط غدد دهانه رحم و دیواره واژن هستند. این ترشحات برای تمیز نگه داشتن واژن و بیرون راندن سلول های مرده از واژن است. همچنین با خاصیت روان کننده ای که دارند واژن را از تحریک و عفونت حفظ می کنند.

تصور همه ما بر این است که ترشحات واژن به طور طبیعی باید شفاف یا سفید با شد ولی غلظت و رنگ ترشحات واژن تفاوت های زیادی دارند و به این بستگی دارد که در چه روزی از چرخه قاعدگی خود باشید.

بنابراین اگر به طور منظم دو روز اول یا آخر قاعدگی یا دو روز قبل و بعد از قاعدگی ترشحات قهوه ای رنگ دارید نیازی به نگرانی نیست و احتمالا به ترکیب خون با اکسیژن و اکسیداسیون است.

اگل از روش پیشگیری از بارداری بر اساس هورمون پروژسترون استفاده می کنید مثل IUD هورمونی یا ایمپلنت یا قرص، وجود لکه بینی نامنظم تیره رنگ کاملا طبیعی است.

علت این لخته خون های تیره رنگ به دلیل سطوح پایین تر استروژن در بدن است که باعث می شود پوشش رحم پایداری کمتری داشته باشد.

بیشتر بدانید : 6 رنگ خون قاعدگی و 6 نکته ای که درباره سلامتی شما می گوید

چه زمانی لکه بینی قهوه ای واژن باید نگرانتان کند

رنگ قهوه ای پریود

اگر ترشحات واژنتان به طور ناگهانی تیره رنگ شده و از روش پیشگیری هورمونی استفاده نمی کنید شاید مشکل جدی تری داشته باشید.

خونریزی نامنظم یا لکه بینی ممکن است نشانه ای از مشکلات بارداری مثل سقط جنین یا بارداری خارج از رحم باشد بنابراین اگر احتمال بارداری می دهید باید هر چه زودتر به پزشک مراجه کنید.

اگر قاعدگی های نامنظم یا لکه بینی بعد از رابطه جنسی را تجربه کرده اید، ترشحات قهوه ای می تواند نشان ددهند عفونت مخمری یا باکتریایی یا سندرم تخمدان پلی کیستیک یا اختلال هورمونی باشد که باعث می شود تخمدان ها نتوانند به طور منظم تخمدان بالغ تولید کنند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولا باعث می شود زنان فاصله بیشتری بین دو دوره قاعدگی خود داشته باشند در نتیجه دیواره رحم ضخیم تر شده وناپایدار شود که منجر به لکه بینی یا خونریزی تیره رنگ ، سنگین و نامنظم می شود که باید هر چه سریعتر درمان شود چون ضخیم شدن پوشش رحم در نهایت می تواند منجر به مشکلات جدی تر از جمله سرطان رحم یا آندومتریوز شود.

لکه بینی تیره رنگ و قهوه ای بین دوره می تواند نشانه ای از پولیپ رحم باشد که معمولا غیر سرطانی است و معمولا در زنان بالای 35 سال دیده می شود.

بیشتر بدانید : 7 علت خونریزی شدید قاعدگی

بیشتر بدانید : 8 علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی قاعدگی

بیشتر بدانید : 5 چیزی که ترشحات واژنی خبر از آن می دهد


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ