آیا پس از نجات از کرونا احتمال ابتلای مجدد به آن وجود دارد؟
 موضوعی که باعث نگرانی خیلی از مردم و دانشمندان شده است، احتمال ابتلای مجددبه کروناست که در این مطلب به آن پرداخته می شود

آیا پس از بهبود کرونا دوباره هم مبتلا می شویم؟

نگرانی دانشمندان از احتمال ابتلای مجدد به کرونا افزایش یافته است چرا که سطح پادتن ایجاد شده در بدن افراد بهبود یافته همیشه برای ایجاد ایمنی کامل و طولانی مدت کافی نیست و سطح پائین پادتن ویروس جدید کرونا در خون افرادی که پس از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ حالشان بهبودیافته است به نگرانی‌ها در مورد احتمال ابتلای مجدد انسان‌ها به این ویروس دامن زده است.

بیشتر بدانید : کرونا ویروس چه تاثیری بر بخشهای دیگر بدن می گذارد؟ از معده تا قلب

بیشتر بدانید : آخرین اخبار کرونا ویروس COVID-19

گروهی از دانشمندان دانشگاه فودان در شهر شانگهای با آزمایش میزان پادتن ۱۷۵ بیماری که پس از ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا از بیمارستان مرخص شده اند، دریافتند که سطح پادتن در خون نزدیک به یک سوم آن‌ها به شکل غیرمنتظره‌ای پائین است. به گفته آن‌ها در برخی موارد اصلا پادتن بیماری کووید-۱۹ در خون بهبودیافتگان موجود نیست.

به گزارش روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست چاپ هنگ کنگ، محققان دانشگاه فودان با این حال تاکید کرده اند که در مورد احتمال ابتلای مجدد افرادی که پس از ابتلا به ویروس جدید کرونا حالشان بهبودیافته است باید تحقیق کنند.

پژوهش دانشمندان در شانگهای اولین تحقیق در مورد میزان سطح پادتن خون افراد شفایافته پس از ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا محسوب می‌شود.

در گزارش گروه تحقیقاتی دانشگاه فودان آمده است که همه ۱۷۵ بیماری که سطح پادتن خون آن‌ها مورد آزمایش قرار گرفته است اخیرا علائم خفیفی از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ داشتند و اغلب آن‌ها هم جوان بودند.

محققان در این پژوهش از آزمایش سطح پادتن افرادی که به دلیل ابتلا به ویروس جدید کرونا به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان انتقال‌یافته بودند خودداری کردند زیرا به بسیاری از آن‌ها پلاسمای خون شفا یافتگان تزریق شده بود.

تولید پادتن از سوی سیستم ایمنی بدن صورت می‌گیرد و ساختار شیمیایی منحصربه‌فرد آن عامل بیماری خاصی را مهار می‌کند.

یافته‌های دانشمندان چینی نشان می دهد که میزان پادتن ویروس جدید کرونا در خون افراد با افزایش سن بیشتر می‌شود. سطح پادتن این ویروس در خون افراد ۶۰ تا ۸۵ ساله پس از ابتلا به کووید-۱۹ بیش از سه برابر میزان آن در خون افراد ۱۵ تا ۳۹ ساله است.

میزان پائین پادتن در خون شفا یافتگان می‌تواند ایمنی گله ای را که منجر به جلوگیری از شیوع دوباره بیماری همه‌گیر می‌شود مختل کند. با این حال رئیس گروه تحقیقاتی دانشگاه فودان روز سه‌شنبه تاکید کرد که برای نتیجه‌گیری در مورد تاثیر سطح پادتن در خون شفا یافتگان بر ایمنی گله ای به داده های بیشتری از سراسر جهان نیاز است.

سطح پائین پادتن در خون شماری از بهبودیافتگان می‌تواند خبر بدی نیز برای تولید واکسن بیماری کووید-۱۹ محسوب شود زیرا اگر خود ویروس جدید کرونا نتواند باعث تولید سطح قابل قبولی از پادتن در بدن برخی بیماران شود احتمالا واکسن آن که حاوی میکرو ارگانیسم ضعیف شده ویروس است نیز نمی‌تواند منجر به تولید میزان موثری از پادتن شود.

وانگ چن مشاور ارشد دولت چین در امور علمی می‌گوید: به عبارت دیگر کسی نمی‌داند که ویروس کرونا تبدیل به چیزی مثل یک آنفلوانزای فصلی خواهد شد یا یک بیماری مزمن مانند هپاتیت B یا مانند ویروس سارس نابود می‌شود؟

برای بسیاری از پرسش‌ها در مورد ویروس جدید کرونا از جمله چگونگی انتقال آن از حیوان به انسان، علت واکنش متفاوت بدن افراد به این ویروس و دلیل نتیجه مثبت تست شماری از بهبودیافتگان تاکنون پاسخی ارائه نشده است.

بیشتر بدانید : کرونا ویروس را با این داروها تحریک نکنید!

بیشتر بدانید : بهبود فرد مبتلا به کرونا چند روز طول می کشد؟

بیشتر بدانید : خطر کرونا ویروس برای مبتلایان به آسم چقدر است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: ana.ir