يك متخصص راديولوژي با بيان اين كه امواج موبايل بيشترين آسيب را به مادران باردار و كودكان مي‌رساند، تصريح كرد: آنچه تاكنون مشخص شده اين...


یك متخصص رادیولوژی با بیان این كه امواج موبایل بیشترین آسیب را به مادران باردار و كودكان می‌رساند، تصریح كرد: آنچه تاكنون مشخص شده این امواج بی ضرر نیستند و در سلولهای در حال رشد مثل جنین بسیار اثر گذار بوده و خطرناك هستند.


دكتر رضا نفیسی در گفت‌وگو با ایسنا، ‌اظهار كرد: امواج موبایل از نوع الكترومغناطیس هستند كه بصورت طبیعی در طبیعت و یا بصورت مصنوعی توسط انسان‌ها ساخته می‌شوند.

وی ضمن تقسیم بندی و تنوع امواج به امواج خورشید، لوازم الكترونیكی بی سیم، مخابرات، اشعه x، اشعه مایكروفر و موبایل افزود: این امواج بر حسب فركانس و طول موج خصوصیات خاص را دارا بوده و بر سلامتی انسان تاثیراتی دارند.

عضو هیات علمی‌دانشگاه علوم پزشكی یزد عنوان كرد:‌ امواج موبایل بالای 900 مگاهرتزاست كه بررسی‌های بسیاری نشان داده‌اند كه مضراتی برای سلامتی انسان دارند ولی هیچ كدام به اثبات نرسیده است و همچنان در خصوص مضرات آن تحقیقات گسترده ای در حال انجام است.

دكتر نفیسی با بیان اینكه این امواج بیشترین ضرر را برای مادران باردار و كودكان می‌تواند داشته باشد، تصریح كرد: آنچه تاكنون مشخص شده آن است كه این امواج بی ضرر نیستند و در سلولهای در حال رشد مثل جنین بسیار اثر گذاشته و خطرناك هستند.

وی افزود: امواج موبایل و سایر امواج در سلول‌هایی كه در حال تقسیم هستند تاثیر گذاشته و DNA بیمار را تغییر می‌دهند و در نتیجه منجر به انتقال ژن به نسل‌های بعدی می‌شود كه باید گفت هیچ كدام از این نظریه‌ها به اثبات نرسیده است.

دكتر نفیسی توصیه كرد: كودكان و مادران باردار حتی‌الامكان از موبایل كمتر استفاده كنند و توصیه می‌شود كه در فاصله یك متری از بدن قرار گیرد.

وی با بیان این كه بهتر است زنان باردار در مواقع غیر ضروری تلفن همراه خود را خاموش كنند، افزود:‌ زیرا تا زمانی كه موبایل روشن است و حتی فرد صحبت نمی‌كند امواج از خود ساطع می‌نماید.

وی همچنین تاكید كرد: بهتراست در فضای آزاد از تلفن همراه استفاده شود، ‌در مكانهایی مانند داخل ماشین كه اطراف آن دارای فلز است نباید از تلفن همراه استفاده كرد چرا كه مضرات آن تشدید می‌شود.

این متخصص رادیولوژیست در پایان توصیه كرد: بهتر است افراد از هندزفری كه دارای سیم‌های بلندی است استفاده كنند تا زیان كمتری برای آنها داشته باشد.

 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: سلامت نیوز
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X