مصرف بیش از حد ویتامین D چه خطراتی دارد؟
ویتامین D یکی از ویتامین های ضروری برای بدن است که اگر میزان مناسبی از این ویتامین مصرف نشود، عوارضی در پی خواهد داشت.

خطرات مصرف بیش از حد ویتامین D

ویتامین D یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای عملکرد صحیح بدن است که بدن درد و احساس خستگی از علائم کمبود آن به حساب می‌آید. مصرف مکمل‌های این ویتامین روش خوبی برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن است اما مصرف بیش از حد آن به سلامتی آسیب می‌زند.

ویتامین D که درعملکرد صحیح بدن، تنظیم میزان کلسیم مورد نیاز برای حفظ استحکام استخوان‌ها، دندان‌ها وعضلات ضرورت دارد به راحتی از طریق قرار گرفتن بدن در معرض نور خورشید تامین می شود. هرچند، در فصل زمستان که افراد مدت زمان کوتاه‌تری را در فضای بیرون می گذرانند خطر کمبود ویتامین D افزایش می یابد.

مکمل‌های ویتامین D یا قطره حاوی آن روش خوبی برای تامین این ویتامین است اما مصرف زیاد و بی‌رویه آن نیز به بدن آسیب می‌رساند.

به گفته پزشکان مصرف بی‌رویه مکمل‌ ویتامین D در یک بازه زمانی طولانی موجب می‌شود مقدار بالایی از کلسیم در بدن انباشت و رسوب شود، به همین دلیل به افراد توصیه می‌شود در صورت مصرف مکمل‌های ویتامین D به مقدار 10 میکروگرم در روز برای بیشتر افراد کافی است و مصرف بیش از 100 میکروگرم از این ویتامین در طول روز ممنوع است زیرا میتواند ضرر داشته باشد.

به گزارش روزنامه اکسپرس، از جمله نشانه‌های مصرف زیاد ویتامین D عبارتند از: حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، درد شکمی، یبوست و یا اسهال و نارسایی کلیوی.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مقدار زیاد ویتامین D در بدن خطرناک است؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کمبود ویتامین D دی 10 اتفاق خطرناک را در بدن شما رغم می زند!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ویتامین D و تاثیر آن بر روحیه و سرحالی شما

اگر می خواهید بیشتر بدانید : حقایقی درباره ویتامین Dگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir