پوکی استخوان عارضه ای شایع به ویژه بین خانم هاست که محققین جوان روش جدیدی برای تشخیص این عارضه کشف کرده اند و در ادامه به معرفی این روش پرداخته می شود.

ارتباط پوکی استخوان و تراشه های ناخن

طناز تعصب محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد گفت: بیماری پوکی استخوان معضلی در بهداشت عمومی است که با افزایش سن متوسط جامعه، روز به روز بیشتر می‌شود. این بیماری بخصوص در میان خانم‌ها بیش از آقایان شیوع پیدا می‌کند.

در تست سنجش تراکم استخوان BMD که در حال حاضر قطعی‏‌ترین روش برای تشخیص پوکی استخوان است، علاوه بر هزینه بالا، فرد ملزم به دریافت اشعه ایکس است که خود می‏‌تواند موجب خطر و عارضه جسمی شود. بر همین اساس تحقیقی از سوی محققان واحد علوم و تحقیقات انجام شد که در آن اصل بر ارائه روشی غیرتهاجمی، کم ‏هزینه و کم ‏خطر برای تشخیص زودهنگام بیماری پوکی استخوان قرار داده شد.

در این تحقیق با استفاده از تراشه‌های ناخن دست و پا، اقدام به بررسی ابتلاء یا عدم ابتلاء فرد مورد آزمایش به بیماری پوکی استخوان شده است،این تحقیق بر اساس مقایسه بین نتایج حاصل از بررسی تراشه‌های ناخن دو گروه کنترل، شامل خانم‌های ۲۰ تا ۳۰ سال و گروه بیمار، خانم‌های ۴۰ تا ۶۰ سال که ابتلاء آن‌ها به پوکی استخوان قطعی بود انجام گرفت.

تفاوت بین نمودار افراد غیرمتبلا و مبتلا به پوکی استخوان حاصل از آزمایش‌ها، نشان داد که این روش می‌تواند جایگزین مناسبی برای روش معمول باشد. اما با توجه به اینکه جامعه آماری این تحقیق تنها شامل افراد معدودی آن هم تنها از میان خانم‌ها بوده است، در حال حاضر نمی‌توان از این روش به عنوان روشی قطعی در تشخیص ابتلاء به بیماری پوکی استخوان یاد کرد.

تشخیص پوکی استخوان از روی تراشه های ناخن

در حال حاضر از این روش می‌توان به عنوان یک پیش آزمایش برای تشخیص افراد مشکوک به بیماری پوکی استخوان استفاده کرد و در صورت تشخیص بیماری، آنگاه با روش BMD اقدام به بررسی قطعی شود.

برای اینکه بتوان از این روش به عنوان یک روش جایگزین در تشخیص بیماری پوکی استخوان استفاده کرد، لازم است تا نمونه‌های بیشتری از میان خانم‌ها و آقایان مورد ارزیابی قرار گیرند. همچنین ساخت دستگاهی برای پودر کردن ناخن در محیطی کاملاً بهداشتی و طراحی نرم‌افزاری که بتواند به‌صورت خودکار نمودار حاصل از نتایج آزمایش را ارائه دهد، می‌تواند در افزایش قطعیت نتایج حاصل از این روش کمک کند.

این تحقیق توسط طناز تعصب و آیدا حق‌نژاد محققان واحد علوم و تحقیقات با عنوان "بررسی امکان استفاده از تراشه‌های ناخن در تشخیص زودهنگام پوکی استخوان" به راهنمایی دکتر محمد نیکخو در این واحد دانشگاهی انجام شده است.

مقاله برگرفته از این تحقیق، در سومین کنفرانس بین‌المللی مهندسی مکانیک و هوافضا به عنوان مقاله برتر انتخاب شد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان پوکی استخوان با تغذیه

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سه دلیل اصلی پوکی استخوان در مردان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : این افراد پوکی استخوان می گیرند!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پوکی استخوان و باید و نبایدهای ورزشیگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : yjc.ir


 
 
 

X