مصرف داروهای ضد چاقی حتی مورد تایید سازمان‌های بین‌المللی غذا و دارو با عوارضی چون پیری زودرس پوست و بروز مشكلات قلبی، عروقی و انعقادی همراه است.پس چه باید کرد؟

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، دكتر فریبرز فرساد دبیر انجمن علمی داروسازان ایران با اعلام این خبر گفت: مصرف داروهای ضد چاقی با مكانیسم اثر دفاع دست نخورده چربی از سلول به دلیل اختلال در روند جذب ویتامین‌های محلول در چربی‌ها، بدن را با مشكلات مختلفی از جمله كمبود ویتامین و املاح مواجه می‌كند.

وی با بیان اینكه در چنین شرایطی ویتامین‌های A , D همراه با چربی‌های دفعی از بدن خارج می‌شود، افزود: این مساله تاثیرات سوء از جمله از دست رفتن طراوت، شادابی و درخشش پوست و پیری آن را موجب می‌شود.

این متخصص داروسازی بالینی گفت: بیماران قلبی و عروقی كه داروهای ضد انعقاد از جمله وارفارین مصرف می‌كنند در صورت مصرف این گونه داروهای ضد چاقی در پی دفع ویتامین K با مشكلات انعقاد خون مواجه شده كه جان آنان را به خطر می‌اندازد.

دكتر فرساد با اشاره به اینكه هیچ دارویی بدون عارضه نیست، گفت: به دلیل شیوع روزافزون چاقی، تبلیغات و شایعات روی داروهای ضد چاقی در دنیا افزایش یافته اما چون سودآور است به عوارض احتمالی و جانبی آن كمتر اشاره می‌شود.

دبیر انجمن علمی داروسازان ایران در آستانه برگزاری نهمین همایش این انجمن گفت: تنها در موارد چاقی مرضی كه ضریب توده بدنی (BMI) از 27 بالاتر باشد می‌توان از طریق تحرك و ورزش در كنار رژیم غذایی مناسب یعنی كاهش حجم غذا و حذف مواد پركالری از جمله غذاهای فوری و چرب، نوشابه‌های قندی و شیرینی‌ها به اهداف كاهش وزن دست یافت.

وی گفت: مصرف دارو و جراحی‌های درمانی در موارد چاقی‌های مفرط و آن هم با تجویز پزشك اولویت‌های آخر را تشكیل می‌دهد.

وی به افراد چاق پیشنهاد كرد تا از شكلات تلخ و چای سبز به عنوان دو ماده مهم و موثر در كاهش وزن كه از سوی سازمان‌های بین‌المللی غذا و دارو توصیه شده است، استفاده كنند.

گفتنی است، نهمین انجمن علمی داروسازان ایران امسال با همكاری انجمن پوست ایران 30 تیرماه تا اول مرداد ماه با رویكرد دارو و بیماریهای پوستی در مركز همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران برگزار می‌شود.
 

بیشتر بدانید : BMI چیست؟ + طریقه محاسبه BMI

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : isna.ir