برای مبارزه با بی‌خوابی از طریق تغذیه، باید بدانیم که چه تغذیه مناسبی داشته باشیم و یا به عبارتی دیگر چه موادی را شب هنگام نباید مصرف کنیم.
 

همه ما بعضی اوقات برای خوابیدن مشكل داریم. ولی شما می‌توانید با توجه به نكات زیر، خوابی بهتر داشته باشید.

خوردن كافئین را قطع كنید.

كافئین شمارا بیدار نگه می‌دارد. اثر آن می‌تواند بیشتر از آنكه فكر كنید در بدنتان باقی بماند. 8 ساعت زمان نیاز است تا اثر كافئین از بین برود. بنابراین اگر شما بعد از ظهر یك فنجان قهوه بنوشید و شب هنگام خواب سر جای خود غلت بزنید، دلیل آن كافئین است.4  تا 6 ساعت قبل از خواب كافئین نخورید تا شب راحتتر بخوابید.

از الكل به عنوان داروی خواب آور استفاده نكنید.

الكل ممكن است در ابتدا كمك كند تا شما بخوابید ولی باعث اختلال در خواب نیز می‌شود در نتیجه خوابی آرام نخواهید داشت. نوشیدن الكل قبل از خواب ممكن است باعث شود در طول شب بیدار بمانید.

قبل از خواب راحت و ریلكس باشید.

استرس نه تنها شما را بیچاره می‌كند بلكه خواب شما را می‌دزدد. چند روش پیش از خواب، برای از بین بردن رابطه استرس روزانه و وقت خواب خود بیابید. مدت زمان انجام این روشها می‌تواند 10 دقیقه تا 1 ساعت باشند.

بعضی‌ها با تهیه لیستی از محركهای تنش‌زا در روز همراه با برنامه‌ای برای پرداختن به آنها به روز خود خاتمه می‌دهند كه این كار را با خواندن مطلبی سبك، فكر كردن، ماساژدادن بدن با روغن، كشش آرام بدن و یا حمام آبگرم انجام می‌دهند كه باعث خوابی راحت می‌شود. به ساعت نگاه نكنید چون تیك تاك ساعت شما را عصبی می‌كند.

در زمانهای مناسب ورزش كنید.

ورزش منظم باعث خواب شبانه راحت می‌شود. مدت زمان و شدت ورزش نقش كلیدی در تاثیر آن در خواب دارد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید كه بعد از ورزش پر‌انرژی و سرحال هستید، بهتر است كه عصرها ورزش نكنید. ورزش منظم صبحگاهی كمك به از بین رفتن بی خوابی می‌كند.

اتاق خواب خود را تاریك، آرام و راحت نگهدارید.

بسیاری از مردم كوچكترین صدا یا نور آنها را اذیت می‌كند مثلا صدای خرخر یك گربه یا نور لب‌تاب یا تلویزیون. ازگوشه‌گیر، پرده پنجره و یا پتوی برقی یا دستگاه تصفیه برقی و هر چیزی كه محیط را برای خواب راحت فراهم می‌سازد، استفاده كنید. اگر نصف شب بیدار می‌شوید از نوركامل استفاده نكنید بلكه از یك چراغ خواب استفاده كنید. دمای مناسب برای خوابیدن بین 68 تا 72 درجه فارنهایت است. دمای بیش از 75 درجه و كمتر از 54 درجه برای خواب مناسب نیستند.

خوب بخورید و خوب بخوابید.

هیچ وقت گرسنه به تخت خواب نروید، از خوردن غذاهای سنگین قبل از خواب بپرهیزید. شكم بیش از حد پر شما را بیدار نگه می‌دارد. بعضی غذاها می‌توانند به خواب كمك كنند. شیر حاوی تریپتوفان است كه ماده‌ای خواب‌آور می‌باشد. غذاهای دیگر شامل ماهی‌تن، ماهی هالیبوت، كدو تنبل، آواكادو، بادام، تخم‌‌مرغ، كلم برگ چینی(باكچوی)، هلو، گردو، زردآلو، جودوسر، مارچوبه، سیب زمینی، گندم سیاه و موز است.

همچنین سعی كنید بعد از 8 عصر مایعات ننوشید.این كار شما را از بیدار شدن در خواب و رفتن به دستشویی باز میدارد.

مصرف نیكوتین را كمتر كنید.

سیگار كشیدن قبل از خواب اگرچه جریان خون را تكریك می‌كند ولی اثر نیكوتین موجود در آن مانند كافئین است. نیكوتین می‌تواند شما را در طول شب بیدار نگهدارد. پس قبل از خواب سیگار نكشید.

از چرت زدن بپرهیزید.

اگر شما مشكل خوابیدن دارید چرت زدن می‌تواند آن را بدتر كند.اگر چرت می‌زنید ،كوتاه باشد.8ساعت بعد از خواب صبح،یك چرت 20-15 دقیقه ای شما را سرحال نگه می‌دارد.

حیوانات خانگی را از تخت خواب بیرون كنید.

آیا حیوان خانگی‌تان با شما می‌خوابد؟ این كار نیز باعث بیدار شدن شما در طول شب می‌شود كه بخاطر آلرژی یا تكان خوردن آنهاست. آنها بهتر است روی زمین بخوابند تا روی ملافه شما.

از تماشای تلویزیون،خوردن و بحثهای احساسی در تختخواب بپرهیزید. تخت خواب فقط باید برای خوابیدن استفاده شود.

 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ     www.seemorgh.com/health
 
 
مطالب پیشنهادی:
 زمان مناسب برای ورزش
تاثیر سیگار بر روی زنان بیشتر است یا مردان؟
کاغذ سیگار ماده‌ای سمی است
ویتامین اضافی در بدن; خوب یا بد!!