جلوگیری از بارداری و پاسخ به پرتکرار ترین سوالات شما
معمولا همه افراد به دنبال روش هایی دقیق و مطمئن برای پیشگیری از بارداری هستند ولی این روش ها همیشه هم آسان نیستند. گاهی اوقات بدست آوردن اطلاعات دقیق و مطلوب در مورد پیشگیری و کنترل باروری دشوار می شود و ممکن است سوالات زیادی در این زمینه برایتان بوجود آید. 

پاسخ به پرتکرار ترین سوالات در مورد جلوگیری از بارداری

معمولا همه افراد به دنبال روش هایی دقیق و مطمئن برای پیشگیری از بارداری هستند ولی این روش ها همیشه هم آسان نیستند. گاهی اوقات بدست آوردن اطلاعات دقیق و مطلوب در مورد پیشگیری و کنترل باروری دشوار می شود و ممکن است سوالات زیادی در این زمینه برایتان بوجود آید. در این مقاله قصد داریم به برخی سوالات رایج در باره کنترل و پیشگیری از بارداری پاسخ دهیم.


1 . کدام روش جلوگیری از بارداری موثرتر است؟

پاسخ به این سوال با وجود گزینه های متعددی که وجود دارد بسیار پیچیده است. هر کدام از اقدامات پیشگیری از بارداری مزایای خاص خود را دارند.

هنگامی که صحبت از موثرترین روش می شود باید بگوییم که ترکیت دو نوع روش کنترل بارداری همیشه بهتر است. مثلا هنگام استفاده از قرص یا حلقه، هنگام مقاربت از کاندوم استفاده کنید. به این ترتیب هم از بارداری پیشگیری می کنید هم از ابتلا به بیماری های مقاربتی مصون می مانید.


2 . کدام روش جلوگیری از بارداری از ابتلا به بیماری های مقاربتی STDs پیشگیری می کند؟

تنها روش برای پیشگیری از انتقال بیماری های مقاربتی استفاده از کاندوم است. اکثر بیماری های مقاربتی از طریق تماس پوستی منتقل می شود و کاندوم بهترین روش برای جلوگیری از این تماس است.


3 . آیا برخی از روش های کنترل بارداری باعث ناباروری می شود؟

این یکی از سوالات استرس زا برای بسیاری از زنان جوان است.خبر خوب این است که پیشگیری از بارداری یک روش موقتی است و در صورت قطع مصرف اثرش از بین می رود.


4 . روش صرف نظر کردن Pull-Out برای جلوگیری از بارداری موثر است؟

روش صرف نظر کردن یا ریختن منی خارج از واژن لزوما موفقیت آمیز نیست و برای بسیاری از افراد روشی پیچیده است. اگر به مقیاس سالانه نگاهی بیندازیم مشخص می شود که با این روش از هر 100 زن، 4 نفر بارداری می شوند. و اگر به صورت نادرست انجام شود بارداری به 27 نفر در 100 نفر می رسد.


5 . روش های جلوگیری اورژانسی از بارداری بعد از انجام رابطه جنسی محافظت نشده هم موثرند؟

پاسخ بله است. در صورت داشتن رابطه جنسی بدون محافظت، یک قرص پیشگیری  بارداری اورژانسی بهترین گزینه برای شماست. که البته تاثیر آن حداکثر تا 32 ساعت بعد از رابطه است و هر ساعتی که از رابطه بگذرد تاثیر مصرف قرص کمتر خواهد شد.


6 . ارزان ترین روش پیشگیری از بارداری کدام است؟

تکنیک صرف نظر کردن به معنی واقعی کلمه رایگان است ولی اثر بخشی آن قطعی نیست. بهتر است به این فکر کنید که هزیه بارداری برایتان بیشتر است یا هزینه پیشگیری از آن .


7 . آیا قرص های جلوگیری از بارداری باعث افزایش وزن می شوند؟

اکثر روش های پیشگیری از بارداری از جمله قرص ها تاثیری در افزایش وزن ندارد. تحقیقات نشان داده است که برخلاف تصور عموم روش های تزریقی کنترل بارداری در برخی زنان باعث اضافه وزن می شود.


8 . آیا قرص های جلوگیری از بارداری را هر روز در ساعت معینی باید مصرف کنیم؟

اگر شما به قرص های ترکیبی استروژن و پروژسترون متکی هستید مقدار کمی تغییر در ساعت مصرفشان اشکالی ندارد ولی اگر قرصی که استفاده می کنید فقط پروژسترونی است توصیه می شود که راس ساعت معین قرص را مصرف نمایید.

9 . بهترین اقدام در صورت پاره شدن یا در آمدن کاندوم حین رابطه جنسی چیست؟

جلوگیری از بارداری و پاسخ به پرتکرار ترین سوالات شما

اولین قدم این است که کاندوم را با استفاده از انگشت خارج کنید و در صورت انزال باید از قرص های اورژانسی استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید که تحت این شرایط احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش پیدا می کند بنابراین به هرگونه تغییری که نشان دهنده عفونت باشد توجه کنید.


10 . آیا لازم است به همراه مصرف قرص از سایر روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنیم؟

قرص های پیشگیری از بارداری اگر به طور منظم و راس ساعت مصرف شوند کاملا مورد اطمینان هستند ولی با این حال برای جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی بهتر است از کاندوم استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برخی داروها اثربخشی قرص های پیشگیری از بارداری را مختل می کنند. در چنین مواردی توصیه می شود از کاندوم برای محافظت بیشتر استفاده کنید.


11 . چگونه از کاندوم استفاده و مراقبت کنیم؟

همیشه کاندوم را در مکانی سرد و تاریک نگه دارید.

هرگز کاندوم را در جیب عقب یا کیف پول خود نگذارید.

قبل از استفاده نوک کاندوم را فشار دهید تا هوای اضافه داخل آن خارج شود.

بسته کاندوم را با دندان باز نکنید این کار شاید تحریک کننده به نظر برسد ولی در اکثر موارد منجر به پاره شدن کاندوم می شود.

بعد از انجام رابطه مقعدی حتما کاندوم را تعویض نمایید.

فقط یک بار از یک کاندوم استفاده کنید.

بسیاری از بسته بندی های کاندوم حاوی دستورالعمل برای استفاده مناسب و نگهداری هستند حتما آن ها را خوانده و اجرا کنید.


12 . چگونه می توانم مناسب ترین روش پیشگیری از بارداری برای خودم را پیدا کنم؟

بهترین پاسخ به این سوال را زمانی پیدا می کنید که به دیدن یک متخصص بهداشت بروید. باید نگرانی های بهداشتی خود را با او در میان گذاشته و هر گونه عدم تعادل هورمونی شما بررسی شود.  اگر خونریزی سنگین قاعدگی تان نگران کننده است، قرص های پیشگیری از بارداری می توانند خونریزی و علایم پیش از قاعدگی شما را کاهش دهند.


13 . خطرات احتمالی یا عوارض جانبی برای روش های جلوگیری از بارداری وجود دارد؟

مصرف همزمان داروهای خاص، سیگار کشیدن و قرص های پیشگیری از بارداری می توانند منجر به ایجاد لخته های خونی و سایر مشکلات شوند. تغییرات الگوی خونریزی قاعدگی و دوره های نامنظم هم در بسیاری از زنان مشاهده شده است به خصوص زمانی که از روش های تزریقی، آی یو دی IUD، و ایمپلنت استفاده می کنند.


14 . آیا استفاده از روش های جلوگیری از بارداری میل جنسی را سرکوب می کند؟

بله این اتفاق می افتد. قرص های پیشگیری از بارداری سطح تستوسترون را در بدن کاهش می دهند که منجر به کاهش میل جنسی می شود. روش های هورمونی اغلب میل جنسی را کاهش می دهند. اگر با کاهش میل جنسی روبرو هستید بهتر است از آی یو دی مسی یا کاندوم استفاده کنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پیشگیری از بارداری در مردان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : IUD یک روش جلوگیری از بارداری

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پیشگیری از بارداری بصورت اضطراری

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بهترين روش پيشگيری از بارداری در ابتدای ازدواج

اگر می خواهید بیشتر بدانید : روش های جلوگیـری از بارداری ناخواستـه پس از زایمـان

اگر می خواهید بیشتر بدانید :روش دائمی پیشگیری از بارداری در زنان ( بستن لوله های رحم )تهيه و ترجمه : گروه سلامت سيمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصي سيمرغ