برای بسیاری از زوج‌ها، روند باردار شدن، جریان آرامی نیست. میان «خواستن» و «توانستن» شکاف بس بزرگی وجود دارد.

 

نیاز «داشتن» و حسرت «نتوانستن» را زوج‌هایی می‌توانند درک کنند که ناامیدانه برای داشتن فرزندی تلاش می‌کنند اما به آن نمی‌رسند.متاسفانه طی چند دهه اخیر قدرت باروری به شدت کاهش یافته است.استرس ناشی از مدرنیزه شدن زندگی،آلودگی و به‌ویژه افزایش میزان آفت‌کش‌ها در محیط اطراف‌مان که روی اسپرماتوزویید تاثیر سویی می‌گذارند و... از جمله عوامل اصلی در کاهش باروری است اما دلیل بسیار مهم‌تری هم وجود دارد و آن اینکه بسیاری از زوج‌ها در سنین بالا تصمیم می‌گیرند تازه بچه‌دار شوند.
متاسفانه عقیده اشتباه و رایجی میان زوج‌ها وجود دارد و آن اینکه تا زمانی که عادت ماهیانه زن ادامه دارد،قدرت باروری نیز وجود دارد.شاید در سن 25 سالگی امکان باروری براساس عادت ماهیانه 25 درصد باشد ولی این میزان در 35 سالگی به 12 درصد و در 40 سالگی به 6 درصد می‌رسد.
شاید شما نیز جزو زوج‌هایی باشید که با وجود تمایل و عطش فراوان‌شان برای داشتن فرزند و مادر و پدر‌شدن، این نعمت از آنان گرفته شده است.
مطمئنا درباره درمان ناباروریتان سوالات فراوانی در ذهن‌تان وجود دارد. از چه زمان باید نگران بود؟ با چه کسی باید مشورت کرد؟... ·
پیش از آنکه به یک متخصص مراجعه کنیم، چند مرتبه باید احتمال باروی را امتحان کنیم؟به استثنای زنان بالای 35 سال،افرادی که عادت ماهانه نامرتبی دارند یا دچار ناراحتی در دستگاه تناسلی هستند،باقی افراد پیش از مراجعه به متخصص باروی باید یک سال تمام بدون هیچ‌گونه پیشگیری، به طور مرتب با هم رابطه جنسی داشته باشند.
افرادی که به دلیل بالا بودن سن یا ناراحتی دستگاه تناسلی به ناباروربودن خود شک دارند، می‌توانند 12 ماه پس از ازدواج‌شان به متخصص مراجعه کنند.

* بعد از مراجعه پزشک چه سوالاتی از ما می پرسد؟در درجه اول پزشک می‌خواهد بداند شما از کی، چه زمان‌هایی و اغلب هر چند روز برای باردار شدن اقدام می‌کنید،به عقیده اکثر متخصصان بهترین زمان برای اقدام به بارداری زمان تخمک‌گذاری است که در آن مدت لازم است هر روز یا یک روز در میان اقدام کنید.

*
دلیل باردار نشدن اکثر زنان این است که یا از زمان مناسب یعنی از زمان تخمک‌گذاری بی‌خبرند یا نمی‌دانند باید به طور مرتب برای بارداری اقدام کنند.

*
سوال دیگری که ممکن است پزشک از شما بپرسد در رابطه با مشکلات یا بیماری‌های جنسی است.مرتب بودن دوره‌های ماهیانه، دردناک بودن روابط جنسی، عفونت‌های دستگاه تناسلی یا جراحی‌های شکمی در دوران کودکی از جمله این موارد است.

* از مردان نیز ممکن است در رابطه با عفونت‌های دستگاه تناسلی،افتادگی بیضه‌ها، جراحی بیضه‌ یا میزان توانایی جنسی سوال کند.· پس از مراجعه به متخصص، شاهد روند چه موضوعاتی بخواهیم بود؟متخصص پیش از هر چیز سعی می‌کند با گرفتن آزمایش‌هایی به دلایل اصلی ناباروری زوجین پی ببرد.

1) منحنی دمااندازه‌گیری دمای راست روده، هر روز صبح قبل از برخاستن از رخت‌خواب به مدت دو ماه اطلاعات مورد نیاز درباره زمان تخمک‌گذاری را به پزشک می‌دهد.بالارفتن ده‌ها درجه‌ای دمای بدن نشانه وقوع تخمک‌گذاری است.در صورتی که تخمک‌گذاری رخ ندهد، دلیل این ناراحتی مبهم را با نمونه‌گیری از هورمون‌های تخمدان متوجه می‌شوند.
 
2) آزمایش هوهنرمتخصص از شما می‌خواهد 6 تا 20 ساعت پیش از دادن این آزمایش،رابطه جنسی برقرار کنید. هدف از این آزمایش، بررسی میزان و قدرت حرکت اسپرماتوزویید است.

3) اسپرموگرم متاسفانه در بسیاری از موارد امکان این آزمایش به دلیل تفکرات غلط نادیده گرفته می‌شود.در این آزمایش جنس مذکر باید مقداری اسپرم داخل یک لوله آزمایش بریزد تا میزان و قدرت حرکت اسپرم‌ها آزمایش شود.همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که «زوج‌ فرزند می‌خواهند نه تنها زن».

4) بررسی عوامل مکانیکیپس از این آزمایش‌ها نوبت می‌رسد به بررسی نفوذ‌پذیری مجرای به وسیله رادیوگرافی یا هیستروسالپینگوگرافی.این نوع آزمایش‌ها برای زن دردناک است و تنها پس از تمامی آزمایش‌ها و در صورت نداشتن راهکار دیگری استفاده می‌شوند.پس از آنکه جواب آزمایشات رسید،پزشک برحسب مشکل شما، روش درمانی را پیشنهاد می‌کند.معمولا به دو دلیل اصلی اسپرم و تخمک با هم ترکیب نمی‌شوند:
1) به دلیل اختلالات هورمونی اصلا تولید نشده‌اند .

2) به دلیل اختلالات حرکتی نمی‌توانند به هم برسند.
باید پذیرفت که 10 تا 15 درصد ناباروری‌ها هم هیچ دلیلی ندارند و پزشک نیز از تمامی کارکردهای اندام‌های زنانه و مکانیسم‌ بارور شدن تخمک‌ در رحم باخبر نیست.خوشبختانه امروز ناباروری از هر نوعی که باشد درمان دارد و فرقی نمی‌کند در این میان مشکل از مرد است یا زن.حتی در مردانی که توانایی تولید اسپرم به دلیل یک شوک یا استرس را ندارند می‌توان این قدرت را به آنان برگرداند و در زنان نیز کاشت تخمک‌ دیگر امری محال به شمار نمی‌آید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:salamatiran.com
 
مطالب پیشنهادی:
چه زمانی اسپرم ها قدرت باروری بیشتری دارند؟
متخصص باروری چهکار میکند؟
آمپول ضد باروری برای مردان!
رموز باروری!
بهترین زمان باروری!؟
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X