چه كسانی زودتر آب مروارید می‌گیرند؟
در برخی از انواع آب مرواریدها عامل ارث دخیل است.
چشم ما یكی از نعمت‌های خداوندی است كه شگفتی‌های زیادی را می‌توان در آن دید. همان‌طور كه می‌دانید عدسی چشم كه داخل چشم و پشت مردمك و با فاصله كمی از آن قرار گرفته، می‌تواند با تغییری كه در تحدبش ایجاد می‌كند، تصاویر را روی شبكیه ثابت نگه دارد. به همین دلیل وقتی شما به دور نگاه می‌كنید و در همان لحظه تصمیم می‌گیرید به نزدیك بنگرید، قادرید در هر دو حالت تصاویر واضحی را مشاهده كنید. این تطبیق دادن چشم با فاصله كار عدسی چشم است. در عدسی كیسه‌ای وجود دارد كه در آن پروتئین‌هایی با سلول‌های شفاف و شیشه‌ای هستند و نور از آنها عبور می‌كند و روی شبكیه می‌افتد. با گذشت زمان و هرچه سن ما بیشتر می‌شود این پروتئین‌های داخل عدسی مانند همه جای بدن پیر و فرسوده می‌شوند. فرسودگی آنها به صورت كدرشدن خواهد بود. كدرشدن عدسی را آب مروارید یا كاتاراكت می‌نامیم.

اكثر مردم فكر می‌كنند آب مروارید به خاطر روند افزایش سن و در واقع پیری به وجود می‌آید اما علل به وجود آمدن آب مروارید بسیار مختلف است. برخی مسایل وجود دارد كه منجر به بروز آب مروارید می‌شوند مانند بیماری‌های غدد همچون پاراتیرویید كه باعث اختلال كلسیم و فسفر در بدن می‌شود. دوم بسیاری از عفونت‌ها، سوم بیماری قند، چهارم ضربه‌ها و پنجم كه شاید برایتان جالب باشد سیگار كشیدن است. ثابت شده سیگار سم مهلكی است كه باعث به وجود آمدن آب مروارید زودرس می‌شود. به همین دلیل توصیه و تاكید ما بر این است كه تا می‌توانید سبزیجات و میوه‌های تازه بخورید. مصرف آب روزانه را بیشتر كنید و حتما 7 تا 8 لیوان آب بنوشید. غذاهای چرب نخورید، در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و اگر مجبورید در مقابل آفتاب باشید از عینك دودی مناسب و استاندارد و كلاه لبه‌دار كه از چشمان شما در مقابل آفتاب محافظت كند استفاده كنید. با این توصیه‌ها و رعایت آن می‌توانید روند تخریبی و كدر شدن سلول‌های شفاف عدسی را به تعویق بیندازید. علاوه بر آنچه گفته شد، لازم است اضافه كنم در برخی از انواع آب مرواریدها عامل ارث دخیل است. یعنی در بچه‌های كوچكی كه در بدو تولد به جای شفاف بودن سلول‌های عدسی، چشم‌هایشان كدر هستند و مبتلا به آب مروارید مادرزادی‌اند، این كدورت مانع تشكیل تصویرهای خوب روی شبكیه می‌شود و در نتیجه چشم تنبل می‌شود.

موارد دیگری از آب مروارید هم داریم كه به دلایل شغلی ایجاد می‌شود. این كاتاراكت شغلی را در كسانی می‌بینیم كه با منابع انرژی حرارتی شدید مانند كوره‌ها سر و كار دارند یا در شیشه‌گرها كه مدام با نور مادون قرمز كار می‌كنند. حتی در كسانی كه شغل‌شان با تنور باشد آب مروارید دیده می‌شود. از دیگر عوامل مستعدكننده محیطی برای ابتلای به كاتاراكت می‌توان به اشعه ماورای بنفش هم اشاره كرد. كسانی كه در آفتاب و تماس حفاظت‌نشده اشعه آفتاب كار می‌كنند، مستعدتر هستند كه آب مروارید بگیرند.

دكتر ایرج احدزادگان، جراح و استاد چشم‌پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamat.ir

مطالب پیشنهادی:
رازهایی كه چشم ‌پزشكان نمی‌گویند
نکاتی راجع به خشکی چشم
غذاهای تقویت کننده چشم!!
شخصيت شناسی از روی رنگ چشم ها
وقتی قرنیه چشم كدر می‌شود