بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی در بدن شما می افتد
آیا هنوز هم سیگار می کشید؟ وقتش رسیده که از این عادت زننده برای همیشه خلاص شوید. ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی خود و اطرافیانتان انجام دهید. در ادامه می خوانید:

سیر زمانی 10 ساله اتفاقاتی که پس از ترک سیگار در بدنتان رخ می دهد:

 

پس از 20 دقیقه

بعد از آخرین سیگاری که بکشید، سلامتی تان تقریبا بلافاصله بهبود پیدا می کند. در عرض 20 دقیقه بعد از آخرین پک، ضربان قلب تان شروع به کم شدن کرده و به حالت عادی باز می گردد.

 

پس از 2 ساعت

2 ساعت بعد از آخرین سیگار، تغییر سطح فشار خون و ضربان قلب تان به سمت حالت عادی ادامه پیدا می کند. گردش خون بهبود یافته و احتمالا در دست و پای تان احساس گرما خواهید داشت. علامت های ترک کردن احتمالا در این محدوده 2 ساعته ظاهر خواهند شد. علایم ترک/خروج نیکوتین و کم شدنش در بدن عبارتند از:

  • - تنش، اضطراب یا ناامیدی
  • - گرمای شدید
  • - افزایش اشتها
  • - کم خوابی یا خواب آلودگی بیش از حد

 

بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی در بدن شما می افتد؟+سیر زمانی

 

پس از 12 ساعت

مونوکسید کربن Carbon monoxide، محصول جانبی دود سیگار است که هنگام پک زدن به سیگار آن را استنشاق می کنید. این مونوکسید کربن در بدن شما باقی می ماند که سبب ایجاد مشکلات قلبی عروقی جدی در افراد سیگاری می شود. بعد از 12 ساعت ترک سیگار، سطح مونوکسید کربن ساخته شده در خون تان شروع به کاهش می کند،  که به نوبه خود باعث افزایش سطح اکسیژن خون تان و نزدیک شدن به مقدار طبیعی می شود. با بهبود سطح اکسیژن خون، انرژی و هوشیاری بیشتری خواهید داشت.

 

پس از 24 ساعت

خطر ابتلا به حمله قلبی در افراد سیگاری بیشتر از 70 درصد نسبت به افرادی است که سیگار نمی کشند. در عرض 24 ساعت پس از ترک سیگار خطر ابتلا به حمله قلبی کاهش پیدا می کند. در عرض 48 ساعت، حس چشایی و بویایی شما شروع به بازگشت می کند و پایانه های عصبی شما مثل سابق شروع به فعالیت می کنند.

 

پس از 3 روز

به محض رسیدن به ترک 3 روزه، به نقطه عطف ترک تان رسیده اید چون در این نقطه همه نیکوتین موجود در بدن تان خارج شده است. شاید احساس شادی نداشته باشید چون دقیقا زمانی است که علایم قطع نیکوتین به طور معمول در اوج هستند.

برخی از علایم قطع نیکوتین:

  • - حالت تهوع
  • - سردرد
  • - گرفتگی عضلات
  • - علایم عاطفی ( اضطراب و تحریک پذیری )

برای مقابله با چالش های ذهنی ترک سیگار، راه هایی برای تشویق خودتان که تا به حال دوام آورده اید، پیدا کنید. پولی که معمولا خرج سیگار می کرده اید را جمع کرده و با آن به خودتان پاداش بدهید.

سیر زمانی 10 ساله اتفاقاتی که پس از ترک سیگار در بدنتان رخ می دهد:

پس از 2 تا 3 هفته

در عرض 2 هفته، قادر به انجام فعالیت های فیزیکی بدون احساس تهوع یا کم آوردن نفس خواهید بود. همچنین در این 2 هفته نشانه های ترک سیگار در بدن تان شروع به ناپدید شدن می کنند. پس از 3 هفته بدن تان شروع به بازسازی خودش می کند. گردش خون تان بهتر می شود و ریه های شما شروع به پاکسازی می کنند. سه هفته زمانی است که بافت ریه شما دوباره جریان خون منظمی دریافت می کند و بالاخره می توانید بهتر نفس بکشید.

 

پس از 30 روز

حدود یک ماه پس از ترک سیگار، موهای بسیار ریزی به نام مژک cilia که در ریه وجود دارد دوباره جان گرفته و شروع به زندگی می کنند. ( Cilia  ریه را توسط دفع کردن مواد سمی، باکتری‌ها و ویروس‌ها محافظت می‌کنند. مصرف دخانیات باعث از کار افتادن Cilia می‌شود.  )  زمانی که سیگار می کشید، دود سیگار مژک ها را پوشانده و جلوی کارکرد صحیح آن ها را می گیرد. روز 30 ام زمانی است که این موهای نازک شروع به ترمیم خود می کنند و باید متوجه کاهش قابل ملاحظه تنگی نفس و سرفه شوید.

 

پس از 100 تا 365 روز

شما باید ترک سیگار را تا 10 تا 12 ماه آینده برای بهبودی کامل ادامه دهید. تنفس تان راحت تر و نرم تر خواهد شد، سرفه شما از بین رفته و قادر خواهید بود بدون کم آوردن نفس ورزش های ایروبیک ( هوازی ) بیشتری انجام دهید. حتی افرادی که زیاد سیگار می کشیدند پس از چند ماه اول تمام نشانه های ترک سیگار در بدن شان از بین خواهد رفت.

 

پس از 1 سال

تبریک می گویم! شما برای یک سال کامل سیگار نکشیده اید. یک سال پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به بیماری قلبی کشنده در شما نسبت به افرادی که هنوز سیگار می کشند 50 درصد کاهش پیدا می کند. اثرات مثبت زیادی برای ترک سیگار وجود دارد، و یک سال برای شما نقطه عطف بسیار مهمی است. سلامت شما درست از این نقطه به بعد شروع به بهبود می کند.

 

پس از 5 سال

سیگاری ها به علت مونوکسید کربنی که با دود سیگار استنشاق می کنند عروق خونی تنگ تری داشته و خطر ابتلا به سکته مغزی در آن ها بیشتر است. 5 سال پس از ترک سیگار سطح خطر سکته مغزی در شما به اندازه افراد غیر سیگاری خواهد شد. این یک پیشرفت بزرگ برای سلامتی تان است.

 

پس از 10 سال

افراد سیگاری در معرض لیست بلند بالایی از انواع سرطان ها هستند که در بین آن ها ابتلا به سرطان ریه خطرناک تر و شایع تر است. 90 درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان ریه مربوط به افراد سیگاری و کسانی است که در معرض دود سیگار قرار می گیرند.  یکی از مزایای قابل توجه ترک سیگار این است که 10 سال بدون سیگار بودن خطر ابتلا به سرطان گلو، دهان، مثانه، پانکراس و کلیه را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

 

مزایای بلند مدت

با ترک سیگار طول عمر مورد انتظار خود را تا 14 سال بیشتر از افراد سیگاری می کنید. مزایای بلند مدت سیگار نکشیدن خیلی بیشتر از این موارد ذکر شده می باشد. شما به عنوان یک فرد غیر سیگاری قادر خواهید بود از یک زندگی طولانی تر، فعال تر و بانشاط تر لذت ببرید.


 بیشتر بدانید : بعد از ترک سیگار چه بخوریم؟


تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ