بیماری که باعث فلج  شدن اندام ها میشود
 تا کنون شاید نام بیماری پارزی به گوش شما نخورده باشد که شاید موجب فلج برخی اندام های شما شود اما در این مطلب با این بیماری آشنا میشوید

 عارضه ای که اندام را فلج میکند

ارتباط میان عصب‌ها و عضلات شایع‌ترین راه برای به وجود آمدن پارزی است.

در واقع پارزی موجب فلج یک اندام یا نیمی از بدن می‌شود و به دلیل اختلالاتی که در عصب فرد ایجاد شده بروز می‌کند، این بیماری در تمام سنین اتفاق می‌افتد، اما در کهن سالی و پیری بیشتر بروز می‌کند.

ارتباط میان عصب‌ها و عضلات شایع‌ترین علت برای به وجود آمدن پارزی است اما سکته مغزی، دیستروفی عضلانی و نخایی نیز از علل بروز پارزی محسوب می شوند، در زمان کودکی نیز افتادگی، ضربه شدید به سر ، نرسیدن اکسیژن می‌توانند از علل مهمی در ابتلا پارزی در کودکی باشد همچنین سکته‌های مغزی ناشی از ضربات شدیدی به مغز که باعث خونریزی شود، تومور‌های مغزی، مننژیت و آبسه موجب ایجاد پارزی می‌شود.


عوارض و درمان بیماری پارزی

آسیب‌هایی که به اندام‌های حرکتی فرد در این بیماری وارد می‌شود می‌تواند موجب بی حرکتی کامل یا نیمی از بدن شود، افرادی که دچار پارزی خفیف شده اند تنها کمی اندامشان لمس می‌شود، ولی اگر فردی مبتلا به همی پارزی شود حتما قسمت‌های حرکتی فرد از کار می‌افتد.

فرد احساس ضعف شدید در عضلات می‌کند و می تواند منجر به فلجی بیمار و کاهش توانایی حرکتی فرد شود.

فرد هنگام ایستادن تعادل مناسبی ندارند و راه رفتن برایش بسیار سخت خواهد بود و ممکن است فرد در حرف زدن دچار مشکل و در هضم غذا اختلالاتی ایجاد شود، حتی موجب افسردگی خواهد شد.

هدف اصلی درمان، تقویت عضلات ضعیف و جلوگیری و مهار انقباض عضلانی است.

درمان با استفاده از دارو‌ها باید با نظرات پزشک مربوطه انجام شود و گاهی با کوتاه کردن و تغییر شکل دادن می‌توان این نوع عارضه را درمان کرد.


بیشتر بدانید : خوردن مرغ نیم پز شما را به فلج عصبی-عضلانی مبتلا می کند!

بیشتر بدانید : فلج صورت آنجلینا جولی: فلج صورت چیست؟

بیشتر بدانید : درباره فلج بل چه می دانید؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:yjc.ir