تومور مغزی هم می تواند باعث مرگ شود؟
 خطر تومور مغزی بستگی به اندازه و نوع آن دارد اما اکثر تومورهای مغزی اگر درست درمان شوند قابل برگشت نیستند 

 خطرهای تومورهای مغزی

تومورهای اولیه، تومورهای خوش خیمی هستند که از مغز شروع می شوند و حدود ۲۰ درصد از تومورها را شامل می شوند. نوع دوم تومورهایی هستند که از قسمت های دیگر بدن شروع می شوند. این تومورها یعنی تومورهای بدخیم دارای ویژگی تهاجمی هستند و به سرعت می‌توانند به نقاط مختلف مغز حمله کنند.

درصد افراد زنده مانده پس از گذشت پنج سال از تشخیص وجود تومور مغزی را مشخص می‌کند. البته بسیاری از این بیماران، خیلی بیشتر از پنج سال عمر می کنند. نرخ بقا برای تومورهای مغزی و نخاعی، می‌تواند به‌شدت تحت تأثیر سن قرار گیرد . افراد جوان از درصد بالاتری نسبت به افراد کهن سال شانس بقا دارند. در این بین، افراد بالای ۶۵ سال از شانس کمتری برخوردارند.

تومورهای خوش‌خیم مغزی دارای سلول‌های سرطانی نیستند و معمولا قابل برداشتن هستند و به ندرت دوباره رشد می‌کنند. سلول‌های تومورهای خوش‌خیم به ندرت بافت‌های اطراف خود را مورد هجوم قرار می‌دهند و به دیگر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند. بنابراین اگر مراحل درمان به درستی انجام شود امکان برگشت این نوع از تومورها کم است و کشنده نیستند.تومور مغزی که در نزدیکی عصب بینایی قرار دارد می تواند به تاری دید یا دوبینی منجر شود و برخی انواع دیگر تومور می تواند حرکات غیر طبیعی چشم را در پی داشته باشد. درمان تومور مغزی به نوع، اندازه و محل تومور و همچنین سلامت کلی بیمار بستگی دارد. پزشک می تواند درمانی به تناسب وضعیت خاص بیمار انجام دهد. معمولا از روش های پرتو درمانی ، شیمی درمانی و مصرف دارو و در نهایت جراحی تومور مغزی یا ترکیب این روش ها  استفاده می کنند.

بیشتر بدانید : 7 علامت تومور مغزی که باید بشناسید

بیشتر بدانید : چه زمانی درد استخوان به دلیل تومور است

بیشتر بدانید : مهم ترین علت بروز توده ها و کیست های دهان چیست؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com