عوارض عمل بینی و بوتاکس را بدانید و بعد تصمیم بگیرید
 جراحی زیبایی بینی و تزریق بوتاکس در ایران طرفداران زیادی دارد، اما کمتر در مورد عوارض این دو صحبت می شود، در این مطلب به عوارض و موارد منع این دو نیز اشاره می شود

بینی هایی که هر روز کوچک و کوچکتر می شوند

همان طور که بارها و بارها شنیده ایم، علاقه ایرانیان به جراحی زیبایی زیاد است و بخشی از آن به دلیل شکل بینی و توجه به ظاهر صورت به عنوان  اولین نمای ظاهری از شخصیت افراد و نداشتن اعتماد به نفس است چنان که به گفته  نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی کشور، آمار جراحی بینی و زیبایی زنان ایرانی و انجام اقداماتی مانند بوتاکس و فیلر دربین زنان کشور از خط قرمز گذشته است و حتی در آرایشگاه ها هم این عمل ها انجام می شود. 

حامد باطنی با اشاره به این که جراحی بینی و تزریق بوتاکس در صدر جراحی‌های زیبایی‌ قرار دارد، گفت: این در حالی است که   تزریق فیلر و بوتاکس برای همه انجام شدنی نیست و برخی افراد که دارای بیماری‌هایی همچون بیماری ضعف سیستم عصبی و ضعف عضلانی هستند، نباید بوتاکس انجام دهند.  به همین منظور نظر متخصصان این حوزه را درباره این جراحی ها  آورده ایم تا اگر شما هم درآستانه سال جدید، قصد انجام جراحی بینی یا بوتاکس را دارید، آگاهانه اقدام کنید و تحت تاثیر تبلیغات  غیر واقعی  و مراکز غیرمجاز قرار نگیرید.

بوتاکس در واقع نوعی سم با رقت خاص است که برای فلج کردن ماهیچه ها به کار می رود و موارد کاربرد فراوانی از جمله استفاده های مختلف درمانی در حوزه های اورولوژی، بیماری های زنان و چشم و غیره دارد اما عامه مردم بیشتر با کاربرد آن در حوزه  زیبایی آشنایی دارند. متاسفانه انواع مختلف غیراستاندارد آن در بازار وجود دارد که به صورت قاچاق وارد می شود و به علت قیمت پایین تر، مورد استفاده افراد ناآگاه قرار می گیرد.

این ماده دارای زنجیره ای از پروتئین حیوانی ناخالص است که در برخی واکنش های آلرژیک شدیدی ایجاد می کند و در برخی افراد ، با انتشاربیشتر از انتظار ، به عضلات مجاور متصل و گاهی باعث فلج عضلات دیگر قسمت های صورت و بدن می شود و مصرف کننده در صحبت کردن یا خوردن یا دیگر اعمال مرتبط با عضلات، دچار مشکل می شود و در موارد نادری ،کار به بستری شدن  هم می کشد. تزریق مواد مورد تایید وزارت بهداشت،در مراکز تخصصی پزشکی انجام می شود.  این که گفته می شود  شخص بعد از تزریق سه جلسه بوتاکس تا آخر عمر نیازی به تزریق مجدد ندارد، صحت ندارد و علاوه بر آن فاصله تزریق ها  نباید خیلی نزدیک باشد.

بیشتر بدانید : عمل بینی چیست و چه عوارضی دارد که منجر به مرگ ورزشکارمان شد؟

بیشتر بدانید : چرا همه بینی ها بعد از عمل یک شکل می شوند؟


موارد منع بوتاکس

مواردی که باعث منع تزریق بوتاکس می شوند، عبارتند از:

  • افراد زیر 18 سال
  • دوران بارداری و  شیردهی (بعد از شش ماه اول با نظر پزشک)
  • داشتن بیماری های عضلانی خاص
  • سرطان فعال
  • شیمی درمانی


تزریق بوتاکس

این تزریق صرفا باید توسط پزشکان متخصص دوره دیده انجام شود زیرا آگاهی به آناتومی ظریف عضلات و تفاوت های آن در افراد مختلف و نیز میزان و نحوه و عمق تزریق و آگاهی به عوارض احتمالی آن بسیار ضروری است.

متاسفانه مراجعه به غیر کارشناس عوارض متعددی را به بیمار تحمیل می کند که معمولا رفع آن ها نیازمند مدت زمان طولانی و تحمل رنج و ناراحتی شخص است.


عوارض بوتاکس
بوتاکس

یکی ازشایع ترین عوارض، افتادگی پلک است که چند هفته تا چند ماه طول می کشد تارفع شود. گاهی دوبینی و پایین افتادن ابروها اتفاق می افتد. در اثر انتشار مواد غیر استاندارد،اختلال در صحبت کردن و غذا خوردن  هم دیده شده است. ازبوتاکس به غیر از رفع خط اخم و خطوط پیشانی و اطراف  چشم و دور لب، برای کاهش میگرن و تعریق کف دست و زیر بغل نیز استفاده می شود که نتایج خیلی خوبی داشته است.

بیشتر بدانید : بوتاکس عوارضی هم دارد؟


بیشتر افراد متقاضی جراحی بینی سن کمی دارند، بهترین افراد برای جراحی زیبایی بینی کسانی هستند که دچار مشکلات تنفسی و بدشکلی های ظاهری بینی هستند. این افراد از عمل جراحی بینی توقع طبیعی دارند و آن داشتن بینی سالم با عملکرد طبیعی است.

بعضی بیماران تقاضای کوچک شدن بیش از حد بینی را دارند، این دسته از افراد متوجه نیستند که این اقدام، باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای آن ها خواهد شد. جراحی بینی باید به شکل کاملا طبیعی انجام و در نهایت منجر به رفع ناهنجاری ها شود و بعد از عمل، کسی متوجه نشده باشد که شخص، عمل زیبایی بینی انجام داده است.

به متقاضیان جراحی زیبایی بینی توصیه می شود قبل از هر اقدامی، تحقیق و مطالعه لازم برای انجام  این عمل را داشته باشند زیرا اگر عمل اول مشکل پیدا کند، اصلاح مشکل سخت خواهد بود. پزشکان متخصص نباید زیر بار جراحی این نوع افراد بروند بلکه باید آنان را تشویق کنند تحت مشاوره روان پزشکی قرار گیرند چراکه چنین افرادی معمولا انتظارات غیرواقعی از این جراحی‌ها دارند یا فقط با هدف ایجاد تنوع در زندگی یا به علت مشکلات روحی، روانی و شخصیتی تصمیم به عمل جراحی بینی می‌گیرند.

زیبایی بینی به کوچک بودن آن نیست بلکه باید متناسب با چهره فرد باشد. کسانی که دچار انحراف بینی، شکستگی یا مشکلات مادرزادی هستند، بهترین گزینه برای عمل جراحی بینی محسوب می‌شوند. افراد با پوست کلفت بینی، و سن پایین‌تر از ۱۸ سال و بالاتر از۴۰ سال، گزینه های خوبی برای جراحی نیستند. در بینی‌های گوشتی در صورت باتجربه بودن جراح، نتایج عمل جراحی ایده‌آل خواهد بود.


بیشتر بدانید : عمل بینی برای چه مدلی از بینی بی فایده است؟

بیشتر بدانید : جراحی زیبایی بینی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

بیشتر بدانید : قبل از عمل بینی از نداشتن این مشکل حتما مطمئن شوید

بیشتر بدانید : موقعیت های ممنوعه در بوتاکس!

بیشتر بدانید : تزریق بوتاکس فاجعه آفرین است !!


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : irna.ir