علائم بیماری کرونا به روز شد،از اختلال حس بویایی تا سردرد خیلی شدید
هر روز علائم جدیدی در موردد بیماری کرونا اعلام می شود که در این مطلب به آخرین یافته های دانشمندان در رابطه با علائم بیماری کرونا اشاره می شود

جدیدترین علائم کرونا که به تازگی اعلام شده است!

دکتر میترا رنجبر، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران  اظهار داشت: در ابتدا تصور می‌شد که بیماری کرونا تنها تظاهرات تنفسی دارد، اما در حال حاضر علایم خارج ریوی هم جزو تظاهرات بیماری محسوب می شود و یکی از آنها قرمزی چشم است.

اختلال حس بویایی و چشایی یکی دیگر از علایم این بیماری است. قبلا تصور می‌شد فقط کودکان دارای این اختلالات هستند، اما در حال حاضر در بزرگسالان هم این علایم مشاهده می‌شود.

معمولا این حس ها پس از مداوای بیمار برمی گردد، البته زمان برگشت حس های بویایی و چشایی، در بیماران متفاوت است.

سردردهای خیلی شدید یکی دیگر از علایم بیماری کروناست. ویروس کرونا التهاب یا ورم مغز هم ایجاد می کند و حتی مواردی از خونریزی مغزی در بیماران هم گزارش شده که این مورد بسیار کم است.

این بیماری هم اعصاب مرکزی و هم محیطی بدن را درگیر می کند، ضعف اندام تحتانی بدن، اختلال در راه رفتن و اختلال در اعصاب محیطی می تواند از علایم بیماری کرونا باشد. همچنین گاهی اوقات این بیماری با درد قفسه سینه و عوارض قلبی بروز پیدا می کند.

از تظاهرات دیگر این بیماری می توان به درد شکم، اسهال و استفراغ نیز اشاره کرد. این بیماری دارای تظاهرات پوستی است، اما معمولا این عوارض می‌تواند به دنبال مصرف داروهایی که در درمان بیماری به کار می‌رود نیز ایجاد شود.

در حال حاضر علاوه بر شست و شوی دست با آب و صابون، بر استفاده از ماسک تاکید می شود و باید در محیط های شلوغ، از جمله مترو و اتوبوس از ماسک حتما استفاده شود.

برخی افراد مبتلا، بدون علامت هستند و این افراد یکی از منابع مهم انتقال ویروس هستند، به همین دلیل استفاده‌ از ماسک را برای همه مردم ضروری است. 

در کشورهایی که مردم آنها بیشتر از ماسک استفاده کردند، بیماری زودتر کنترل شده است.

این ویروس می تواند از مدفوع فرد مبتلا دفع شود بنابراین این بیماری از این طریق هم می تواند منتقل شود.


بیشتر بدانید : بهبود فرد مبتلا به کرونا چند روز طول می کشد؟

بیشتر بدانید : آیا اسهال و حالت تهوع از علائم ویروس کرونا است؟

بیشتر بدانید : کرونا ویروس را با این داروها تحریک نکنید!

بیشتر بدانید : خطر کرونا ویروس برای مبتلایان به آسم چقدر است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: irna.ir