تقلید از «افسردگی مشاهیر» برای رسیدن به مد روز! + نمونه‌ها
این روزها ​افسردگی​ همراه شلوارهای رنگی مردانه و كفش های پاشنه بلند بی پاشنه زنانه مد شده. اما نكته جالب توجه این است كه این بار نه اتومبیل و نه رنگ قرمز، بلكه یك بیماری به جرگه مد راه یافته است.
بسیاری از بزرگان علم، هنر و ادبیات​دچار افسردگی بوده اند

این روزها ​افسردگی​ همراه شلوارهای رنگی مردانه و كفش های پاشنه بلند بی پاشنه زنانه مد شده. اما نكته جالب توجه این است كه این بار نه اتومبیل و نه رنگ قرمز، بلكه یك بیماری به جرگه مد راه یافته است. برای پدیده ناپایداری مثل مد ـ كه هر روز و شاید هر ساعت در حال تغییر است ـ دلایلی برای استحكام لازم به نظر می رسد. پیروان مد، چشم به قهرمانان مدساز می دوزند.

مردان و زنانی از حوزه های گوناگون. از ورزش و سیاست تا هنر و فرهنگ، هر كس به فراخور حال، نمونه ای از این قهرمانان برای شاهد مثال آوردن پیدا می كند. فلان قهرمان المپیك چنین كفشی به پا می كند و بهمان بازیگر هالیوودی چنان مسواكی استفاده می كند. این هم خوراك جدید برای شیفتگان مد. جمعی از بزرگان و نوابغ كه از افسردگی رنج می بردند. فقط چند توصیه. گوش شما عضو مهمی است كه نباید با آن شبیه ونگوگ رفتار كنید. از همینگوی خوب نوشتن را تقلید كنید و از تولستوی ترك شكار. حالااین شما و این غول های علم و فرهنگ و سیاست.
    

ونسان ونگوگ

ونگوگ در آخرین سال زندگی خود ـ یعنی ۱۸۹۰ ـ به دكتر گاشه، روان شناسی كه پیسارو به او معرفی كرده بود، مراجعه كرد. اولین برداشت ونگوگ از گاشه كه چهره اش را نیز كشیده است، این بود كه دكتر از خود او بیمارتر است. روز به روز فرورفتگی و افسردگی ونگوگ عمیق تر می‌شد.

با این حال او تنها در دو ماه پایانی عمرش ۹۰ نقاشی برجای گذاشت. وی در بیست و نهم جولای ۱۸۹۰ در سی و هفت سالگی در میان كشتزارها گلوله ای در سینه خود خالی كرد و روز بعد در مهمانسرای رَوو درگذشت. ونسان آخرین احساسش را به برادر خود ـ كه قبل از مرگش بر بالین وی آمده بود ـ این گونه بیان كرد: «غم برای همیشه باقی خواهد ماند.» شش ماه بعد تئو نیز درگذشت.
    

صادق هدایت

در بررسی زندگی​نامه هدایت به این نتیجه می رسیم كه علاوه بر دوره های افسردگی و دو بار خودكشی، او فردی بذله گو، نكته سنج، حساس، طنزپرداز، سرزنده، پرتحرك، بخشنده و دست و دلباز بوده است. همچنین نگارش كتاب هایش به صورت یكنواخت در طول زمان انجام نشده است، بلكه در دوره هایی آثار فراوان تری اعم از تالیف و ترجمه نگاشته است كه می تواند به دوره های هایپومانیا - شیدایی خفیف- مربوط باشد و در دوره هایی هیچ اثری را به رشته تحریر درنیاورده است كه این نیز می تواند مربوط به دوره های افسردگی او باشد. به نظر می رسد این نشانه ها همه درخصوص تائید این فرضیه است كه صادق هدایت همچون بسیاری از نوابغ هنرمند، به اختلال دوقطبی دچار بوده است.
    

ارنست همینگوی

ارنست همینگوی بیشتر عمرش سرگرم ماجراجویی بود. از زخمی شدن در ایتالیا بر اثر اصابت ۲۰۰ تكه تركش گلوله نیروهای اتریشی در خلال جنگ جهانی اول تا شركت در خط مقدم جبهه‌های جنگ داخلی اسپانیا یا سفرهای توریستی به حیات وحش آفریقا تا ماهیگیری و شكار حیوانات وحشی و زندگی در كوبا. در آخر زندگی هم روزی تفنگش را برداشت و به مغزش شلیك كرد.

همینگوی در طول مدت عمرش از بیماری افسردگی رنج می برد. ابتلابه افسردگی موجب شد در سال 1961 اقدام به خودكشی كند؛ اما موفق نشد. بعد از سه هفته روان درمانی، سرانجام دوم جولای 1961 در خانه اش در آیداهو به زندگی اش پایان داد.
    

چارلز دیكنز

بیقراری دیكنز برای خلق اثر همچنان باقی بود، اما سلامت او با خواندن های پر از شیفتگی اش، روز به روز تحلیل می رفت. پس از سال ۱۸۶۰ (روزهایی كه« آرزوهای بزرگ» نوشته می شد)، الن ترنان، گهگاه نزد وی می ماند.

نهم ژوئن ۱۸۶۵، دیكنز با سانحه قطار مواجه شد كه در موخره «دوست مشترك ما» به آن اشاره می كند، اما با این همه، كتابخوانی های او و سفرهایی كه با این هدف داشت، ادامه یافت، چنان كه حدود ​ ۱۸۶7 دیگر بار به آمریكا رفت.

او از لحاظ مالی هیچ كم نداشت، اما از نظر جسمانی و روانی سخت شكسته به نظر می‌رسید. بی اعتنایی او به هشدارها (فلج جزئی، ناتوانی در خواندن حروف سمت چپ و لنگی روزافزون پای چپ) تا آنجا پیش رفت كه در سال ۱۸۷۰ اقدام به یك رشته كتابخوانی جدید كرد. دیكنز در پانزدهم مارس برای آخرین بار «سرود كریسمس» را خواند و سرانجام در نهم ژوئن ۱۸۷۰، در حالی كه «ادوین درود» به پایان نرسیده بود، به طور ناگهانی از جهان چشم فرو بست.
    

پرنسس دایانا

دایانا ​ اول جولای ۱۹۶۱ در شهر كوچك سندرینگهام در منطقه نورفولك در شرق انگلستان به دنیا آمد. پدرش ادوارد جان اسپنسر برای خانواده سلطنتی كار می‌كرد. همسر اول شاهزاده چارلز، شاهزاده ولز بود كه در سی و شش سالگی در یك حادثه رانندگی در پاریس درگذشت.

افسردگی، خودكشی های نمایشی و زیاده خوری عصبی را به دایانا نسبت می دهند، این كه اینها مشكلات قبل از ازدواج بوده یا بعد از آن هنوز معلوم نیست، ولی قدر مسلم آن كه او با شاهزاده چارلز مشكل داشته و در سال ۱۹۹۶ از او جدا شده است. دایانا در اواخر عمرش تصمیم به ازدواج دوباره گرفته بود. كسی كه وی می خواست با او ازدواج كند دودی الفاید نام داشت. این خبر حتی از ماجرای رابطه دوباره چارلز و كامیلاداغ تر بود، زیرا اگر این ازدواج صورت می گرفت دایانا القاب سلطنتی اش را از دست می داد و دیگر عضو خانواده سلطنتی محسوب نمی شد.
    

لئو تولستوی

تولستوی در اوج اشتهار، مبتلابه سرگشتگی و ناامید از بهبود وضع جامعه شد و در مرز انحطاط فكری و شكست روحی قرار گرفت. او به عنوان عضوی از اداره كل آمار و سرشماری در مسكو در سال ۱۸۸۲ میلادی با فقر روزافزون كارگران كه در مقام مقایسه با محرومیت دهقانان از ابعاد وسیع تری برخوردار بود، آشنا شد.

با تاثیرپذیری از این واقعیت تلخ، به منظور كمك رسانی به كشاورزان و جلوگیری از مهاجرت دسته جمعی آنان به شهرها، اقدام به ایجاد تشكیلاتی نمود كه پشتیبانی از روستاییانی كه محصولاتشان در اثر حوادث و آفات طبیعی آسیب دیده بود، در دستور كار خود قرار داد.
او خود نیز با ترك سیگار و الكل و كناره گیری از تفریحات مخصوص مانند شكار حیوانات اعلام همدردی كرد و اعتراف كرد: «چه لذایذ ظالمانه ای!»
    

آیزاك نیوتن

آیزاك نیوتن (1727 ـ 1642) فیزیكدان، ریاضیدان و فیلسوف انگلیسی است. او مفهوم گرانش را توضیح داد و با تشریح قوانین حركت اجسام، علم مكانیك كلاسیك را پایه گذاری كرد.

پس از مدتی، نیوتن فیزیك را رها كرد و به پژوهش در مورد كیمیاگری (پایه شیمی امروز) پرداخت.

اما در این بین هانا، مادر او درگذشت. این مساله او را دچار افسردگی شدید كرد.
دوره های گاه به گاه این افسردگی وی را دچار اختلال دوقطبی كرد. در این اختلال فرد گاهی سرخوش و پرانرژی است وگاهی افسرده و غمگین.
    

جی كی رولینگ، خالق هری پاتر

جوآن جو رولینگ یا همان جی. كی. رولینگ را می شناسیم. او در سی و یكم ژوئیه 1965 به دنیا آمد. رولینگ اولین بار درسال ۱۹۹۰ هنگامی كه در انتظار یك قطار كه تاخیر داشت، بود، ایده هری پاتر و مدرسه جادوگری در ذهنش شكل گرفت. سه سال بعد وقتی از شوهر پرتغالی روزنامه نگارش جدا شد با دخترش به اسكاتلند رفت.

او درباره افسردگی اش می گوید: «آن جدایی و این مهاجرت، زمینه ساز افسردگی شد كه مرا تا مرز خودكشی برد.» اما همان طور كه می دانید رولینگ خودكشی نكرد، در همان بحران روحی و مادی نوشت تا این كه تبدیل به ثروتمندترین نویسنده زن دنیا شد.

می‌توان گفت در حالی كه دنیا برایش آغوش گشوده بود رولینگ از افسردگی درآمد و در آغوش دنیا پناه گرفت. با این استقبال مجموعه هری پاتر تبدیل به یكی از معروف ترین اتفاق های فرهنگی قرن بیستم در جهان شد.
    

لودویگ فان بتهوون

بتهوون از سلامت كمی برخوردار بود، زمانی درد شكم شروع به آزاردادنش كرد. اما علاوه بر این مشكلات جسمی، او درگیر چند مشكل روحی نیز بود كه ناكامی در یك سری روابط عشقی از جمله آنها بود. در سال ۱۸۲۶، سلامت وی بشدت وخیم شده بود تا این كه یك سال بعد در بیست و ششم مارس ۱۸۲۷ از دنیا رفت. در آن زمان تصور می شد مرگش به دلیل مرض كبد بوده است، اما تحقیقات اخیر بر اساس دسته ای از موهای بتهوون كه پس از مرگش باقی مانده، نشان می دهد مسمومیت سرب باعث بیماری و مرگ نابهنگام وی شده بوده است (مقدار سرب خون بتهوون صد برابر بیشتر از مقدار سرب در خون یك فرد سالم بود). احتمالامنبع این سرب از ماهی های رودخانه آلوده دانوب و تركیبی از سرب كه برای شیرین كردن شراب استفاده می شود، بوده است.

بعید است ناشنوایی او به خاطر مسمومیت از سرب بوده باشد. برخی تحقیقات نشان می دهد اختلال در پادتنِ سیستم دفاعی بدن و دچار شدن به بیماری لوپوس منتشر عامل آن بوده است.
    

بهاءالدین خرمشاهی

استاد بهاءالدین خرمشاهی متولد 1324 در قزوین، نویسنده، مترجم، روزنامه نگار، طنزپرداز، فرهنگ نویس، قرآن پژوه و شاعرایرانی است. فردی با این پركاری روزی افسرده بوده است و خود از گفتن آن ابایی ندارد. خرمشاهی در مقاله «نگاهی از درون» نوشته خودش به شرح بیماری اختلال افسردگی دوقطبی كه به آن مبتلابوده، پرداخته است. امروز استاد از فعال ترین و برجسته ترین انسان های زنده عرصه فرهنگ، ادب و اندیشه ایرانی است.
    

آگاتاكریستی

آگاتا در پانزدهم سپتامبر 1890 به دنیا آمد. «ملكه جنایت» با نام مستعار ماری وستماكوت داستان های عاشقانه و رمانتیك نیز نوشته است، ولی به این سبب به او لقب ملكه جنایت دادند كه خالق۶۶ رمان جنایی ماندگار بود. او خالق شخصیت هایی چون هركول پوآرو و خانم مارپل بود. آگاتا كریستی دردسامبر۱۹۲۶میلادی ده روز ناپدید شد. اتومبیلش در گودال و خودش در هتلی پیدا شد​.

«مرگ مادرم وخیانت همسرم مرا افسرده و فراموشكار كرد»؛ او فقط همین یك جمله را گفت و این یك جمله شد سوژه فیلم «آگاتا» بعد از مرگش. گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: روزنامه جام جممطالب پیشنهادی:
چرا خرم‌سلطان و چنار و ارمیا، نفس صدا و سیما را می‌گیرند؟
درگذشت خالق جلوه‌های ویژه «جن‌گیر» بر اثر جنون! + عکس
جنیفر لاورنس از «فرش قرمز» می‌ترسد! + عکس
بهرام رادان، نیوشا ضیغمی، هانیه توسلی و... چند بار به 90 پیامک زده‌اند؟
سازنده فیلم موهن علیه پیامبر (ص)، مسلمان شد + عکس