موسیقی و تاثیرش بر کلسترول خون
تحقیقات آنها نشان می‌دهد که اگر بیماری به مدت سی دقیقه در روز به موسیقی مورد علاقه‌اش گوش دهد، تاثیر آن بیشتر از آرامش روانی خواهد بود، تاثیر فیزیکی این عمل...

نقش مهم موسیقی در کاهش کلسترول خون

پزشکان دریافته اند که تجویز موسیقی می‌تواند سلامتی قلب را بهبود بخشد و کلسترول خون را پایین بیاورد. تحقیقات آنها نشان می‌دهد که اگر بیماری به مدت سی دقیقه در روز به موسیقی مورد علاقه‌اش گوش دهد، تاثیر آن بیشتر از آرامش روانی خواهد بود، تاثیر فیزیکی این عمل، انبساط و پاکسازی رگهای خونی است.

پزشکان این روش را بر روی تعدادی بیمار آمریکایی انجام داده اند و در انگلستان نیز از این روش استقبال شده است. موسیقی این کار را با آزاد کردن اسید نیتریک در جریان خون انجام می‌دهد که از لخته شدن خون و تولید کلسترول مضر جلوگیری می‌کند.

این یافته بخشی از پروزه تحقیقاتی تاثیرات موسیقی بر بدن انسان است. برای مثال دانشمندان دریافتند گوش کردن به ترانه‌های گروه Red Hot Chili Peppers و یا Madonna حس مقاومت و پایداری را در انسان افزایش می‌دهد در حالیکه سمفونی‌های قرن 18‌ام باعث افزایش آرامش روحی می‌شود.

اما درباره تاثیر آن بر خون، ربطی به نوع آن ندارد و تنها مرتبط با آنچه است که شنونده ترجیح می‌دهد بشنود. همین مسئله درباره میزان صدا و گام موسیقی صدق می‌کند.

تاثیر موسیقی تنها برای چند ثانیه در خون باقی می‌ماند اما تاثیری که در مجموع از صداهای مورد علاقه شنونده می‌ماند، ماندگارتر است و برای اشخاص در هر سنی مفید است. یکی از محققان می‌گوید: ما به دنبال کمک کننده ای ارزانتر و غیر شیمیایی برای سلامت بیماران قلبی بودیم و تصویر می‌کنیم موسیقی توصیه خوبی است.

در طی تحقیقات از زنان و مردان غیرسیگاری با متوسط سن 36 سال، در 26 درصد از آنها وقتی موسیقی مورد علاقه شان واقع شد، انبساط عروق بوجود آمد. در این میان گوش دادن به موسیقی رپ و هوی متال در شش درصد از افراد منجر به انقباض رگها شد که تاثیر آن مانند خوردن یک همبرگر بزرگ بود.

همچنین پیشنهاد می‌شود والدین به ترانه‌های غمگینی مورد علاقه فرزندان نوجوانشان، گوش ندهند، زیرا تاثیرش مانند سیگار کشیدن خواهد بود. در واقع همانطور که ژیمناست‌ها اعتقاد دارند، موسیقی قادر است حالت روحی و سوخت و ساز بدن ورزشکاران را بهبود بخشد.

با گوش دادن به ترانه‌های مدونا، ریهانا و یا کویین توانایی داوطلبان تست برای راه رفتن بر روی تردمیل 15 درصد افزایش یافت درحالیکه آنها مطلع نبودند استقامت آنها به چه دلیل افزایش یافته.

موسیقی سده هجدهم می‌تواند بر فعالیت مغز تاثیر گذاشته و قدرت تمرکز را بالا ببرد. برخی تاثیرات جسمی ‌و روحی از آثار هنرمندان و موسیقی دانان:

ریهانا، کویین، رد‌هات چیلی: ایجاد انگیزه مثبت در فرد
ازی ازبورن و میا: افزایش استرس
موزار: آرامش
باخ، فیلیپ گلاس: افزایش تمرکز

 

بیشتر بدانید : چگونه کودکانمان را با موسیقی آشنا کنیم ؟!!

بیشتر بدانید : نگاه حکما به موسیقی: نظر افلاطون، فارابی، فیثاغورث و ...

بیشتر بدانید : موسیقی روان گردان و معرفی چند آهنگ کلاسیک توهم زا!

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: harmonytalk.com