سلبریتی هایی که گیاه خواری را ترک کردند: از ناتالی پورتمن تا آن هتوی + عکس
در این مقاله با سلبریتی هایی آشنا خواهیم شد که به دلایل مختلف رژیم وگان را کنار گذاشتند

رژیم گیاهخواری سلبریتی ها Vegetarian Diet

روی آوردن به رژیم وگان تغییری اساسی در سبک زندگی ایجاد می کند که با مزایا و معایبی همراه است. این رژیم برای هر کسی مناسب نیست. وقتی کسی تصمیم می گیرد وگان شود، همه ی محصولات حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف می کند، از جمله گوشت، تخم مرغ و لبنیات. و گرچه سلبریتی های زیادی هستند که به گیاهخواری روی آورده اند، اما به طور قطع داشتن رژیم وگان برای هر کسی قابل تحمل یا انجام پذیر نیست.

در واقع وگانیسم با وجترینیسم یا همان گیاهخواری متفاوت است. چون وگان ها محصولات حیوانی را نه مصرف و نه خریداری می کنند، اما در رژیم گیاهخواری چیزی که مستقیماً با کشتار حیوانات ارتباط دارد، مصرف یا خریداری نمی‌ شود. گوشت و تمام محصولات جانبی حاصل از کشتار حیوانات هم از این دسته هستند. در ادامه با سلبریتی هایی آشنا خواهیم شد که به دلایل مختلف رژیم وگان را کنار گذاشتند.

سنگ کلیه لیام همسورث و ترک گیاه خواری

لیام همسورث چهار سال وگان بود تا آنکه وقوع یک مشکل جسمی در فوریه ی ۲۰۱۹ باعث شد او در رژیم غذایی خود تجدید نظر کند. او در این باره گفته: «فوریه ی سال قبل احساس کسالت می کردم. بعدش سنگ کلیه گرفتم. یکی از دردناک ترین هفته های زندگی ام بود… مجبور شدم بروم بیمارستان و عمل کنم.»

همسورث توضیح داد که گرچه او تصور می کرد رژیم غذایی اش «بسیار سالم» است اما بعد از گرفتار شدن به سنگ کلیه مجبور شد در مورد تغذیه اش کاملاً تجدید نظر کند چون علت سنگ کلیه ی او مصرف زیاد اگزالات بود. برخی از مواد غذایی پر استفاده در رژیم وگان مثل اسفناج، لبو و لوبیا حاوی مقادیر زیادی ماده ی اگزالات هستند.

لیام همسورث
لیام همسورث

همسورث توضیح داد که او ابتدا با نیت برخورداری از سلامتی به رژیم غذایی وگان روی آورده بود و احساس خیلی خوبی از وگان شدن داشت، گرچه حالا دیگر آنطور نیست.

همسورث گفته: «چیزی که می خواهم به دیگران بگویم این است که شما می توانید در مورد هر چیزی بخوانید. اما خودتان باید آن را تجربه کنید. شما باید بفهمید که چه چیزی برای بدن شما بهتر است. اگر چیزی مدتی کارساز بود، به انجامش ادامه دهید. اما اگر چیزی تغییر کرد و دیگر حال خوبی نداشتید، باید ارزیابی دوباره ای از آن داشته باشید و علت مشکل را پیدا کنید.»

گیاه خواری آن هتوی برای کاهش وزن

از قرار معلوم آن هتوی حوالی سال ۲۰۱۱ تقریباً وگان شده بود که یک دلیل آن این بود که سعی داشت برای بازی در نقش «زن گربه ای» در فیلم «شوالیه تاریکی برمی خیزد» (The Dark Knight Rises) وزن خود را کم کند.

به گفته ی هتوی، او رژیم غذایی وگان را چند سالی تا زمان بازی در فیلم «میان ستاره ای» (Interstellar) ادامه داده بود. در سال ۲۰۱۴، آن هتوی در مصاحبه ای بیان کرد که فیلمبرداری این فیلم در کشور ایسلند انجام شد و بازی در آن از نظر فیزیکی دشوار بود چون او مجبور بود بیشتر روز را در یک لباس فضانوردی ۱۸ کیلوگرمی سپری کند.

آن هتوی Anne Hathaway
آن هتوی Anne Hathaway


هتوی در مصاحبه ی خود گفت که وقتی در رستورانی در ریکیاویک، پایتخت ایسلند، احساس کرد که باید یک تکه از یک ماهی تازه پخته شده را امتحان کند، رژیم وگان را کنار گذاشت.

به گفته ی هتوی، او روز بعد از خوردن آن ماهی واقعاً احساس کرده بود حالش بهتر شده. هتوی گفته زمانی که وگان بود «نه احساس خوب یا سلامتی داشت، نه احساس قوی بودن.»

هتوی در سال ۲۰۱۸ هم در مصاحبه ی دیگری گفته بود که وقتی آن تکه ماهی سالمون را در دهان گذاشته بود احساس کرده بود مغزش دوباره به کار افتاده. از آن زمان، او دوباره به مصرف گوشت، لبنیات و تخم مرغ روی آورده.

ناتالی پورتمن و ترک سبک زندگی وگان

ناتالی پورتمن سال ها است که یکی از طرفداران سرسخت سبک زندگی وگان است. او حتی در سال ۲۰۰۸ یک خط تولید کفش وگان به راه انداخت که حالا دیگر متوقف شده.

بیشتر بدانید : بیوگرافی و عکس های ناتالی پورتمن بازیگر زیبای اسرائیلی + دیدگاه های سیاسی

ناتالی پورتمن Natalie Portman
ناتالی پورتمن Natalie Portman

اما در سال ۲۰۱۱ زمانی که باردار شد، پورتمن مجبور شد رژیم غذایی وگان را رها کند. او در مصاحبه ای در اینباره گفته: «وقتی باردار شدم رژیم گیاهخواری را کنار گذاشتم، چون احساس می کردم چیز دیگری می خواهم. من به حرف بدنم گوش کردم که به تخم مرغ و لبنیات نیاز داشت.» به گفته ی پورتمن، او بعداً دوباره رژیم وگان را از سر گرفت و در سال ۲۰۱۸ در مصاحبه ای اعلام کرد که او و فرزندانش وگان هستند.

بارداری کریستن بل و شکستن رژیم گیاهخواری

کریستن بل از سن ۱۱ سالگی گیاهخوار بوده و به گفته ی خودش، در سال ۲۰۱۲ بعد از دیدن یک مستند به نام Forks Over Knives وگان شده بود. این مستند درباره ی بیماری های تخریبگر اعصاب (مثل آلزایمر، پارکینسون و غیره) و ارتباط آن ها با مصرف مواد غذایی حیوانی و فرآوری شده بود.

اما بل وقتی فرزند اولش را باردار شد متوجه شد که همیشه نمی تواند به این رژیم غذایی پایبند باشد. او در مصاحبه ای در اینباره گفته: «در زمان بارداری اولم، کار می کردم و احساس می کردم به کالری بیشتری نیاز دارم. کاملاً متوجه این مسأله بودم.»

کریستن بل Kristen Bell
کریستن بل Kristen Bell

بل حالا گیاهخوار است، گرچه به گفته ی خودش، از کسانی که وگان هستند حمایت می کند. او در اینباره گفته: «فکر می کنم وگان بودن روش فوق العاده ای برای زندگی کردن است و تأثیرات عالی ای بر بدن دارد. به علاوه فکر می کنم که روی محیط زیست هم آثار واقعاً خوبی دارد.»

شوخی الن دیجنرس با گیاهخواری

الن دیجنرس، مجری مشهور، حوالی سال ۲۰۰۸ به دلایل اخلاقی به رژیم وگان روی آورد. دیجنرس در سال ۲۰۱۰ در مصاحبه ای گفته بود رژیم غذایی اش هیچ حیوان، لبنیات و ماده ی غذای فرآوری شده ای در خود ندارد و مملوء از سوپ، سبزیجات، برنج و حبوبات است.

الن دیجنرس Ellen DeGeneres
الن دیجنرس Ellen DeGeneres

با این حال او در استندآپ کمدی سال ۲۰۱۹ خود شوخی ای در مورد وگان بودن کرد و در ادامه گفت: «من واقعاً وگان نیستم و آن را به شوخی گفتم… من هشت سال وگان بودم و واقعاً فکر می کنم که این رژیم برایتان مفید است.»

دیجنرس در ادامه گفت: «سالم تر از قبلم شده بودم و وگان بودن را دوست داشتم. اما در همین یکی دو سال اخیر به هیچ دلیل خاصی شروع کردم به گهگاه مقداری ماهی خوردن. و می دانم که تخم مرغ هم خواهم خورد اگر کسی مرغ ها را در حیاطش نگه داشته باشد و آن ها آنجا می توانند برای خود گردش کنند و زندگی شادی داشته باشند.»

حساسیت غذایی زویی دشانل و رژیم وگان

در سال ۲۰۱۰ وقتی در مصاحبه ای از زویی دشانل پرسیده شد که آیا وگان است یا نه، او گفت که دیگر وگان نیست. دشانل در مصاحبه ی خود گفت: «خواهر بزرگ ترم، امیلی، از دوران دبیرستان یک وگان بسیار بسیار متعهد بود. کاش منم می توانستم آنطور باشم اما نیستم. من حساسیت های غذایی زیادی دارم. نمی توانم گندم یا سویا بخورم . غذا خوردن و دریافت کالری کافی برایم بسیار سخت شده بود. حتی نمی توانستم در یک رستوران وگان غذا بخورم.»

زویی دشانل Zooey Deschanel
زویی دشانل Zooey Deschanel

دشانل در سال ۲۰۱۱ در مصاحبه ای وگان بودن و در عین حال داشتن یک رژیم غذایی بدون گلوتن را سخت ترین کار ممکن توصیف کرد و اظهار کرد که شش ماه بیشتر نتوانسته بود وگان باشد. 

 

بیشتر بدانید : پریناز ایزدیار از گیاهخوار شدنش گفت: 2 سال است که گوشت نمیخورم!

بیشتر بدانید : شهره سلطانی از کودکی گیاهخوار بوده است!

بیشتر بدانید : از دی کاپریو تا ناتالی پورتمن: سلبریتی هایی که برای حفاظت از زمین فعالیت می کنند

بیشتر بدانید : از اما استون تا دواین جانسون/سلبریتی هایی که از بیماری های روحی رنج می برند

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: rooziato.com