والت دیسنی
در سنین نوجوانی نیز علاقه وافرش را به نقاشی شناخته و آن را نیز هرگز رها نكرده بود. راز موفقیت‌اش نیز همین بود: استعداد، اظهار و ابراز عقیده و مهم‌تر از همه پشتكار! والت در سن 14 سالگی به‌طور...
  
خالق شخصیت‌های کارتونی را نیز سیگار کُشت
یكی از معدود انسان‌هایی كه از میان میلیون‌ها انگیزه و تخیل مشترك بین انسان‌ها، یكی‌شان را به واقعیت تبدیل کرد، والت دیسنی بود. والت‌دیسنی خواب‌ها و رویاهای كودكی و اسطوره‌های بسیاری را جان بخشید و با این كار هزاران هزار انسان به وی‍‍ژه كودكان را خوشحال كرد. حتی امروز بعد از گذشت سال‌ها، میلیون‌ها كودك در تمام نقاط دنیا، از دورافتاده‌ترین روستاها تا بزرگ‌ترین شهرها با دیدن آثار او به وجد می‌آیند.

فیلم‌های انیمیشن و شخصیت‌های كارتونی دیسنی از سال 1928 كه اولین فیلم كارتونی‌اش به نام میكی‌موس را ارایه داد تا به امروز از خاطره‌انگیزترین و به یادماندنی‌ترین ساخته‌های بشر به حساب می‌آیند. والت دیسنی نابغه‌ای بود كه با سلسله فیلم‌های میكی‌موس، تقریبا هر ماه یك فیلم، كارش را آغاز و مراتب ترقی را به سرعت طی کرد. او بعد از ارایه چند شخصیت جدید، با هزینه‌ای معادل یك و نیم میلیون دلار كارتون سفید برفی و هفت كوتوله را ارایه کرد. این فیلم همگان را میخكوب كرد و به فروش حیرت‌انگیزی دست یافت. بالاتر از این، هشت جایزه اسكار را نیز از آن خود كرد! (یك مجسمه اسكار بزرگ و هفت مجسمه كوچك‌تر به یاد هفت كوتوله) البته بعد از این مرحله ركودی در كار دیسنی به وجود آمد ولی او هیچ‌گاه نایستاد و همچنان ادامه داد. والت دیسنی كه در تاریخ 5 دسامبر 1901 در خانواده‌ای متوسط در شیكاگو به دنیا آمده بود، در سنین نوجوانی نیز علاقه وافرش را به نقاشی شناخته و آن را نیز هرگز رها نكرده بود. راز موفقیت‌اش نیز همین بود: استعداد، اظهار و ابراز عقیده و مهم‌تر از همه پشتكار! والت در سن 14 سالگی به‌طور دست و پا شكسته آموزش‌های هنری كلاسیك دید. او در همین سنین برای روزنامه مدرسه‌اش نقاشی می‌كشید. در جنگ جهانی اول با وجود اینكه بیشتر از 16 سال نداشت در ارتش ثبت‌نام كرد و به عنوان راننده آمبولانس به اروپا فرستاده شد. پیش از بازگشت به آمریكا به‌طور غیررسمی به كشیدن مدال‌های تلقی روی ژاكت‌های چرمی و كلاه‌های اسرای آلمانی پرداخت و چند فرانك اضافه حقوق گرفت. دیزنی بعد از جنگ به همراه روی دیزنی، برادرش و همچنین به یاری همسرش، ماجرای اسوالد، خرگوش خوش شانس را ساخت. خرگوشی كه بدون آرامش و سكون مدام در تكاپو بود و البته صدا هم نداشت چرا كه هنوز دوران سینمای صامت بود. با این حال اسوالد، والت را صاحب ثروت زیادی كرد.
والت دیسنی: اقدام به انجام غیرممكن تفریح است
بعد از اسوالد نوبت دوران ناطق و میكی‌موس می‌رسد. شهرت و محبوبیت میكی‌موس بین‌المللی می‌شود و بعد از موفقیت‌اش شخصیت‌های كارتونی دیگر مانند دانلد داك و گوفی از راه می‌رسند. دیزنی با ارایه شاهكارهایی مانند پینوكیو و فانتازیا، ‌دامبو، بامبی و سیندرلا، باز هم سیر محبوبیت و شهرت و جلب رضایت و تحسین منتقدان و مخاطبان‌اش را فراهم كرد و بعد از ساختن چند فیلم انیمیشن بلند و فیلم‌هایی درباره طبیعت و فیلم‌های ماجراجویانه به رویای دیگری جامه عمل پوشاند. ساخت پارك تفریحی دیزنی‌لند. دیزنی‌لند در جنوب لس‌آنجلس در سال 1955 گشایش یافت. در مراسم افتتاحیه، 30 هزار میهمان در این پارك گردش می‌كردند. میلیون‌ها نفر نیز در منازل‌شان از طریق تلویزیون مراسم را دنبال می‌كردند اما تفاوت دیزنی لند با دیگر شهر بازی‌ها در این بود كه دیزنی‌لند شبیه صحنه استودیوهای فیلمبرداری بود (خروشچف، رییس‌جمهور روسیه در سال 1959 به آمریكا سفر كرد. وی تقاضای دیدار از یك مكان را داشت و این مكان همان دیزنی‌لند بود) البته والت دیسنی طراحی کرده بود پارك كه البته این دومی 5 سال بعد از مرگش به نام دنیای والت دیسنی به دست برادرش افتتاح شد. شركت والت دیسنی تا به امروز 4 پارك از این نوع را در خارج از آمریكا ساخته است. طرح ساخت پارك تفریحی والت دیسنی در شانگهای چین كه هزینه‌ای بالغ بر 3 میلیارد و 600 میلیون دلار و مساحتی بیشتر از 10 كیلومتر مربع را به خود اختصاص می‌دهد آخرین‌شان بوده است. چهار سال قبل نیز شركت والت دیسنی در هنگ‌كنگ، یک پارك تفریحی افتتاح كرده دو پارك تفریحی دیگر نیز در پاریس و توكیو بوده‌اند. اما كتاب جنگل، آخرین انیمیشن بلند والت دیسنی بود كه تحت نظارت خودش ساخته شد چون سیگار پایان كار را رقم زد. دیسنی كه یك سیگاری قهار بود در سال 1966 متوجه شد كه گرفتار سرطان پیشرفته ریه است. یكی از ریه‌هایش برداشته شد اما شش هفته بعد از تشخیص درگذشت. دیسنی در زمان مرگ 65 ساله بود.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: salamatiran.com
 
مطالب پیشنهادی:
راز مرگ موتزارت!!
بازیگران و هنرمندانی که پارکینسون داشتند!
افراد مشهور دو قطبی: آیا این بیماری آنها را خلاق کرده؟!
 داستان‌نویسان جوانمرگ شده!!
به شهرت رسیدن بعد از بیماری!