این بدل‌كار در حین عملیات بدل‌كاری برای فیلم «چشم‌های نامحسوس» در منطقه كن و سلقان تهران در سن 36 سالگی به دیار باقی شتافت...

ماهها و روزهای سال 88 با درگذشت جمعی از هنرمندان عرصه‌ی تئاتر و سینماسپری‌شد؛ اردشیركشاورزی، پیمان ابدی، پروین سلیمانی، نیكو خردمند، جمشید لایق، سیف‌الله داد، مهین بزرگی، امیر قویدل، مسعود رسام، عباس شباویز و...
روز از سال 88 با «حادثه در شهر عروسكها» آغاز شد؛ اردشیر كشاورزی هنرمند عرصه‌ی تئاتر كشور در سن 63 سالگی بر اثر سرطان ریه از دنیا رفت.
«هادی و هدی»، «علی‌بابا و چهل دزد بغداد»، «حسنی و لوبیای سحرآمیز»، «حادثه در شهر عروسكها» و نمایش‌های عروسكی دیگر از جمله كارهای ماندگاری هستند كه در برخورد اول ذهن را به سوی چهره سازنده آن اردشیر كشاورزی می‌برد. خالق این آثار ماندگار در سوم فروردین ماه از دنیا رفت.

و اما حادثه‌ی عصر 16 اردیبهشت ماه؛
پیمان ابدی بدل‌كار سینما و تلویزیون ایران در حین فیلم‌برداری یك فیلم بر اثر یك حادثه جان باخت.
این بدل‌كار در حین عملیات بدل‌كاری برای فیلم «چشم‌های نامحسوس» در منطقه كن و سلقان تهران در سن 36 سالگی به دیار باقی شتافت.
 
خرداد ماه از فصل بهار 88 پروین سلیمانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون درگذشت.
11 خرداد ماه این هنرمند به‌دلیل تومور مغزی بدخیم بعد از حدود یك ماه حالت نیمه بیهوشی در منزل پسرش از دنیا رفت.
وی با فیلم «گل‌نسا» در سال 31 وارد سینما شد و طی بیش از 60 سال در حدود 80 فیلم ایفای نقش كرد كه از میان آنها می‌توان به «خاك»، «شازده احتجاب»، «بوف كور»، «كندو»، «گوزن‌ها»، «غزل‌»، «آشیانه مهر»، «شبح كژدم»، «بگذار زندگی كنم»، «آن سوی آتش»، «سرب»، «زمان از دست‌رفته»، «ابلیس»،«افسانه آه»، «هنرپیشه»، «شب روباه»، «سلطان و غزل» اشاره كرد اما حضور این بازیگر در مجموعه‌های تلویزیونی به‌ویژه نقش او در مجموعه «تعطیلات نوروزی» بیشتر در خاطره‌ها باقی ماند.
مهین بزرگی-پیشكسوت دوبله- نیز 23 خرداد ماه از دنیا رفت.
این هنرمند از سال 1335 دوبله را بطور حرفه‌یی آغاز كرد. او كه از قدیمی‌ترین گویندگان زن ایران به شمار می‌رفت، تیپ زنان با وقارو پیرزن‌ها را می‌گفت. شادروان بزرگی،دوبلورزنده‌یاد پروین سلیمانی بود. از دیگرفعالیت‌های مرحوم بزرگی به گویندگی حرفه‌یی در رادیو می‌توان اشاره كرد.
و تابستان 88 فرخ‌لقاهوشمند، مهدی اباسلط و سیف‌الله داد از هنرمندان عرصه‌ی تئاتر و سینما از دنیا رفتند.
تیر ماه فرخ‌لقا هوشمند بازیگر پیشكسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در 81 سالگی درگذشت.
او سابقه حضور در بیش از 70 فیلم سینمایی را داشت كه از میان آنها می‌توان به «شب قوزی»، «خواستگار»، «كلاغ»، «باشو غریبه كوچك»، «شكار خاموش»، «افسانه آه»، «دو نفر و نصفی»، «مسافران»، «همسر»، «بلوف»، «كلاه قرمزی و پسر خاله»، «سفر»، «شراره» و «رقص شیطان» نام برد.
و روزهای ابتدایی مرداد ماه با خبر درگذشت سیف‌الله داد خالق «بازمانده» همراه شد. او در 54 سالگی از دنیا رفت و سینماگران را در بهت و ناباوری فرو برد.
سیف‌الله داد به عنوان معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سالهای 1376 تا 1379 فعال بود و دوران طلایی برای سینمای ایران رقم زد و علاوه بر مدیریت، در ثبت آثار ماندگاری چه در مقام كارگردان و چه در عرصه‌ی تدوین و تهیه‌كنندگی در سینما حضور داشت كه می‌توان از «بچه‌های طلاق»، «ابلیس»، «هور در آتش»، «در مسلخ عشق»،«از كرخه تا راین» نام برد.
مهدی اباسلط - نویسنده و فیلم‌ساز جوان - شامگاه20 مردادماه بر اثر ایست قلبی درگذشت.
او متولد 28 آذرماه سال 1360 و دانش‌آموخته‌ی سینما بود و از جمله آثار او به فیلم‌های «خنگ‌آباد» و «مسعود كیمیایی عاشق» می‌توان اشاره كرد؛ نمایش‌نامه‌ی «سادگی منو ببخش كیارستمی» او هم چندی پیش منتشر شد.

و «مرگ در پاییز»

مهر ماه مهدی نور‌بخش _ كارگردان و مدیر تولید سینما در 43 سالگی درگذشت؛«عاشق مترسك» و «رای باز» از ساخته‌های سینمایی این كارگردان سینما بود.
اما آبان سال سپری شده؛ ماه عجیبی بود نیكو خردمند، جمشید لایق، مسعود رسام، امیر قویدل، عباس شباویز از دنیا رفتند.
نیكو خردمند اوایل‌ آبان ماه با نقش‌های ماندگارش برای همیشه از سینمای ایران رفت تا نقش‌های ماندگارش را دیگر تكرار نكند.

نیكو خردمند
27 شهریور ماه در جشن خانه سینما مورد تجلیل قرار گرفت و دو ماه بعد درگذشت.
وی كار بازی در سینما را از سال 1369 با فیلم «پرده آخر» به كارگردانی «واروژ كریم مسیحی» آغاز كرد كه اولین نقش آفرینی او در سینما سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن در نهمین جشنواره فیلم فجر را برایش به ارمغان آورد و در فیلم‌ها و سریال‌های چون «كاغذ بی‌خط»، «دزدان مادربزرگ»،«خاك آشنا»،«خانه خلوت»،«مسافران» و... در خاطره‌ها ماند.
عصر 21 آبان ماه جمشید لایق - بازیگر پیشكسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ـ به دنبال عارضه‌ای كه در ریه‌اش پیش ‌آمد، از دنیا رفت.
 
او نقش‌های ماندگاری را در نمایش و فیلم‌هایی چون «مسافران»، «ریچارد سوم»، «هزاردستان»، «سلطان و شبان»، «سربداران»،«بوعلی‌سینا»، «روزی روزگاری»؛ «مرگ در پاییز» ثبت كرد.
همان 10 روزه‌ی اول آبان ماه بود كه «مسعود رسام» كارگردان سینما و تلویزیون نیز بر اثر عارضه ناشی از سرطان خون از دنیا رفت.
مسعود رسام كارگردان مجموعه‌های پرمخاطبی چون «خانه سبز» و «سرزمین سبز» را برعهده داشته ‌است، متولد 1336 تهران و فارغ‌التحصیل كارگردانی از مدرسه عالی تلویزیون و سینما (دانشكده صدا و سیما) بود.
وی فعالیت هنری‌اش را از سال 1358 در تلویزیون با تهیه‌كنندگی و كارگردانی فیلم‌های كوتاه، تئاتر و سریال آغاز كرد.
از رسام، سریال‌های ماندگاری چون «بزرگ مرد كوچك»، «دریایی‌ها»، «همسران»، «مروارید سرخ»، «چاق و لاغر» و فیلم‌های «سیندرلا» و «علی وغول جنگل» به یادگار مانده ‌است.
امیر قویدل كارگردان سینما و تلویزیون ایران ظهر 17 آبان ماه ـ در بیمارستان «پارسیان» از دنیا رفت.
او با نوشتن فیلمنامه و دستیاری كارگردان فیلم «مرگ در باران »(ساموئل خاچیكیان در سال 1353بود.) فعالیتش را آغاز كرد.
 
قویدل كه فیلم «بار هستی» را آماده نمایش دارد، فیلم‌هایی چون «رخساره»، «بندر مه آلود»، «گالان»، «دل نمك»،«ترن»، «سردار جنگل»، «میرزا كوچك خان»، «برنج خونین» و «خونبارش» را كارگردانی كرده است.
قویدل همچنین دستیاری ساموئل خاچكیان در فیلم‌های«مرگ در باران»،«اضطراب»، «كوسه‌ جنوب» را در كارنامه‌ی هنریش دارد.
عباس شباویز كه مدت‌ها از سرطان رنج می‌برد هم صبح جمعه یكی از روزهای آبان ماه از دنیا رفت.
شباویز سال 45 استودیو «آریانا فیلم» را تاسیس كرد كه با پایه‌گذاری‌ این شركت سنگ‌بنای ساخت فیلم‌های متفاوتی در سینمای ایران هم‌چون «قیصر» و «خداحافظ رفیق» را بنا نهاد و شرایط ورود جوانانی چون«مسعود كیمیایی»، «عباس كیارستمی» و «امیر نادری» را به سینمای ایران فراهم كرد.
و محسن آراسته‌نیا بازیگر،علی خدابخشی عضو خانه سینما، مسعود جلالی‌نژاد مستند‌ساز تلویزیون، احمد احمد‌پور پیرسرایی عضو انجمن صدابرداران سینمایی ایران، غلامرضا خضوعی تدوینگر سینما، شهین‌دخت بهزادی طراح صحنه سینما، محمدرضا فرحی كرمانشاهانی مدیر فیلمبرداری نیز در سال 88 از هنرمندان عرصه‌ی تئاتر و سینمای ایران بودند كه از دنیا رفتند.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir
  
مطالب پیشنهادی:
نقش 2 فیلم مطرح هالیوودی در درمان اختلالات وسواسی
روشی برای درمان آلزایمر با نقاشی‌های پابلو پیکاسو
شمس‌العماره‌ای‌ها از سلامت و زندگی سالم می‌گویند!
به شهرت رسیدن بعد از بیماری!
جبران‌ خلیل‌ جبران‌ و عقده‌ اودیپ