او که در اثر مقدار زیاد باربیتورات مسموم شده بود در فهرست «خودکشی احتمالی» قرار گرفت. اما بیشتر مردم آن را یک نوع اوردوز تصادفی یا حتی قتل می‌دانند....
 
آیا فکر می‌کنید دارو نمی‌تواند کسی را بکشد؟ صرف اینکه این داروها قانونی باشند دلیل نمی شود خطرشان کمتر از داروهای غیرقانونی باشد. این داروها هم وقتی در دوز بالا مصرف شوند پتانسیل کشتن انسان را دارند یا وقتی که همراه با الکل یا داروهای دیگر مصرف شوند. بعضی وقتها همین داروها چیزهای زیادی از افراد گرفته اند تا مردم بفهمند که چقدر خطرناکند.

مریلین مونرو
تاریخ: 5 آگوست 1962
داروها: پنتوباربیتال (آکا نمبوتال) و chloral hydrate (قرص‌های خواب آور)
این بازیگر نماد جذابیت و دلفریبی در سن 36 سالگی صبح روز 5 آگوست در خانه اش در لس آنجلس مرده پیدا شد. متخصص سم شناسی سطح بالای دو باربیتورات را در خونش گزارش کرد: نمبوتال و chloral hydrate. او که در اثر مقدار زیاد باربیتورات مسموم شده بود در فهرست «خودکشی احتمالی» قرار گرفت. اما بیشتر مردم آن را یک نوع اوردوز تصادفی یا حتی قتل می‌دانند.

دوروتی دندریج
تاریخ: 8 سپتامبر، 1965
داروها: ایمیپرامین، آکا توفرانیل (داروی ضد افسردگی)
اولین زن آفریقایی آمریکایی که نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر شد در سن 42 سالگی مدیرش او را مرده یافت. علت مرگش هم مسمومیت دارویی تشخیص داده شد. دلیل این مسمومیت مصرف بالای داروی توفرانیل بود که به خاطر افسردگی می‌خورد. او همان بیماری ای را داشت که امروزه به نام بیماری دوقطبی می‌شناسیم. برخی از افراد می‌گویند او به خاطر مصرف همزمان توفرانیل و مسکنی که به خاطر درد شکستگی قوزک پایش مصرف می‌کرد مسموم شده است.

جیمی‌ هندریکس
تاریخ: 18 سپتامبر، 1970
داروها: سکوباربیتال، آکا سکونال (قرص خواب آور)
گیتاریست بانفوذ آمریکایی در سن 27 سالگی در اتاق هتل دوست دخترش در لندن درگذشت، اگرچه برخی ادعا می‌کنند او در آمبولانس در راه بیمارستان درگذشت. دلیل مرگش در برگه پزشکی قانونی «فرو بردن استفراغ» بعد از «مسمومیت باربیتورات» (quinalbarbitone) نوشته شد. Quinalbarbitone  یک واژه بریتانیایی است برای عمل خوابیدن به کمک سکوباربیتال؛ این قرص‌ها متعلق به دوست دختر هندریکس بودند. بیشتری‌ها باور کردند که مرگ او تصادفی بوده، اگرچه بعضی‌ها هم حدس می‌زنند او خودکشی کرده باشد.

بروس لی
تاریخ: 20 جولای، 1973
داروها: اکواگنیسک (مسکن)
بازیگر یکه تاز فیلم‌های رزمی ‌در سن 32 سالگی در هنگ کنگ در اثر تورم مغزی درگذشت، این تورم به خاطر حساسیت به قرص‌های مسکن اکواگنیسک ایجاد شد که حاوی آسپرین و meprobamate شل کننده عضلات است. این قرص را یک بازیگر زن وقتی که او سردردش شکایت می‌کرد بهش داد.

فردی پریانز
تاریخ:  29 ژانویه، 1977
داروها: متاکوالون، آکاکوالودس (داروی مسکن)
کمدین جوانی که زمان مرگ تنها 22 سال داشت. او در اتاق هتلش در لس آنجلس به سر خود شلیک کرد. اما چه چیزی سبب خودکشی او شد؟ پزشکان گفتند او تحت تاثیر داروی کوالودس تصادفا به سرش شلیک کرده است.

الویس پریسلی
تاریخ 16 آگوست، 1977
داروها: 14 نوع متفاوت دارو، شامل کودئین (مسکن) و متاکوالون، آکا کوالودس (مسکن)
دلیل رسمی ‌مرگ پادشاه راک اند رول که آن زمان 42 ساله بود، نامنظم شدن ضربان قلب (ضربان غیرعادی) اعلام شد، اما در منظر عمومی ‌اعتقاد داشتند مصرف چندین نوع دارو در به وجود آمدن شرایط غیرعادی قلبش دخیل بوده است.
اگرچه پزشکی قانونی در اظهارات اولیه اش دلیل مرگ را دارو ندانست، اما تحقیقات بعدی روشن کرد که این خواننده در مدت زمان هشت ماهه بین 5000 تا 10000 قرص مصرف کرده است. دکتر جورج. سی نیکوپولوس دکتر الویس خاطرنشان ساخت که الویس همیشه زیاد راحت دارو مصرف می‌کرده است.

کیت مون
تاریخ: 7 سپتامبر، 1978
تاریخ: کلومتیازول، آکا همینورین (مسکن)
درامری که در سن 32 سالگی در اثر مصرف تصادفی و بیش از اندازه کلومتیازول در لندن درگذشت، دارویی که او برای درمان اثراتی که بعد از ترک اعتیادش به الکل به وجود می‌آمد مصرف می‌کرد. به هرحال این دارو خودش هم بسیار اعتیاد آور بوده و بالاخره او را به کام مرگ کشاند.

استیو کلارک
تاریخ: 8 ژانویه، 1991
تاریخ: داروی ضد افسردگی نامشخص و مسکن
دف لپارد گیتاریست کلارک در سن سی سالگی در خانه دوست دخترش در لندن فوت کرد. دلیل مرگش مشکل تنفسی بود که به خاطر استفاده بیش از اندازه قرص‌های ضد افسردگی و مسکن‌ها و الکل به وجود آمده بود. البته در بدنش مقداری والیوم هم دیده شد اما نه در سطح مضر و دلیل مرگش مصرف زیاد همان داروها عنوان شد.

مارگاکس همینگوی
تاریخ: 1 جولای، 1996
داروها: فنوباربیتال (مسکن ضد حمله (صرع))
مدل و بازیگر 42 ساله براثر مصرف زیاد فنوباربیتال در آپارتمانش واقع در سانتا مونیکای کالیفرنیا دار فانی را وداع گفت. البته برخی می‌گویند که او دست به خودکشی زده است درست یک روز قبل از 35 این سالگرد خودکشی پدربزرگش ارنست همینگوی!

راب پیلاتوس
تاریخ: 2 آپریل، 1998
داروها: داروی نامشخص، شایعه شده که دارو متادون (مسکن و داروی ضد درد اعتیاد) بوده
خواننده 32 ساله Milli Vanilli وقتیکه فهمید خودش و شریکش نمی‌توانند آهنگی را که برای شرکت رد جاویز گرمی ‌آماده کرده بودند بخوانند خیلی تحقیر شد.  او در سن 32 سالگی در اتاق هتلی آلمانی در فرانکفورت درگذشت. اگرچه او قبلا دست به خودکشی زده بود، ولی دلیل مرگش حمله قبلی در اثر مصرف زیاد و تصادفی داروهای نامشخص (شایعه شده که دارو را برای از بین بردن اثرات ترک اعتیاد مصرف می‌کرده) و الکل اعلام شد.

دانا پلاتو
تاریخ: 8 می، 1999
داروها: کاریسپرودول، آکا سوما (نرم کننده عضلات)، و ویکودین (مسکن)
بازیگر متفاوت 34 ساله به احتمال زیاد در اثر مصرف دو نوع داروی همزمان یک نوع نرم کننده عضلات و نوعی مسکن در اوکلاهاما درگذشت. البته او قبلا هم سابقه زیادی در استفاده نادرست از داروها داشته، یک بار دستگیری او در سال 1992 به خاطر جعل نسخه دریافت والیوم می‌توانند شاهدی بر این سخن باشد.

کریس پن
تاریخ: 24 ژانویه، 2006
داروها: پرومتازین (آنتی هیستامین) و کودئین (مسکن)
بازیگر 40 ساله ای که داخل خانه اش در سانتا مونیکا، کالیفرنیا در اثر کاردیومیوپاتی (بیماری قلبی) که احتمالا وجود پرومتازین و کودئین در بدنش آن را تشدید کرده است. وزن زیاد و  مریضی قلبی دلیل اصلی مرگ او بود.

جرالد لورت
تاریخ: 10 نوامبر، 2006
داروها: 6 دارو: ویکودین مسکن، پرسوکت و دگزتروپروپوکسیفن (آکا دارووکت)، مسکن/ داروی تجویزی برای اضطراب (آکا زاناکس) و دو آنتی هیستامین بدون نسخه
جرالد لِوِرت خواننده مشهور 40 ساله بود که در خانه اش در اوهایو درگذشت، دلیل مرگش هم مستی بیش از اندازه دراثر مصرف همزمان داروهای تجویزی و غیر تجویزی و مسکن‌هایی که به خاطردرد شانه‌هایش می‌خورد ذکر شد.

آنا نیکول اسمیت
تاریخ: 8 فوریه، 2007
داروها: 11 نوع دارو، کلورال هیدریت (داروی خواب آور) و چند نوع مسکن و نرم کننده عضله: کلونازپام (آکا کلونوپین)، لورازپام (آکا آتیوان، اوکزازپام (آکا سراکس) و دیازپام (آکا والیوم).
مدل جنجالی 39 ساله در هتل فلوریدا مرده یافت شد. بعد از کالبدشکافی دلیل مرگ مسمویت دارویی اعلام شد. اگرچه یکی از داروها به نام کلورال هیدریت در گزارش پزشکی قانونی در لیست داروهای سمی/کشنده قرار گرفته بود. تنها 5 ماه قبل از مرگ اسمیت پسر 20 ساله او به نام دانیل به خاطر مصرف همزمان داروی ضد افسردگی و مسکن مرده بود!

Pimp C
تاریخ: 4 دسامبر، 2007
داروها: پرومتازین (آنتی هیستامین) و کودئین (مسکن)
خواننده رپ در هتلی در لس آنجلس در اثر مصرف زیاد دارو و نوشیدنی‌های دست ساز درگذشت. ترکیب همزمان دارو و نوشیدنی محلی به نام Syrup سبب توقف کوتاه تنفس در خواب می‌شود که برای این خواننده رپ نیز هیمن را به همراه داشت و زندگی اش را گرفت.

هیث لچر
تاریخ: 6 فوریه، 2008
داروها: اوکسیکودون ضددرد و هیدروکودون، خواب آور تمازپام و دیازپام مسکن (آکا والیوم)، آلپازولام (آکا زاناکس) و دوکسی لامین
بازیگر تحسین شده استرالیایی به طرز غیر منتظره ای در سن 28 سالگی در آپارتماش در شهر نیویورک درگذشت. پزشک قانونی دلیل مرگ را تصادفی اعلام کرد که درنتیجه استفاده نادرست از داروها حاصل شده بود: «وجود 6 نوع ماده دارویی در بدنش دیده شد»
 
  
تهیه و ترجمه: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ/ مریم محبعلی نژاد
www.seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
 5 خواننده ای که خیلی زود از دنیا رفتند! (+عکس)
 10 چهره مشهوری که دست به خودکشی زدند اما موفق نشدند!!
چهره‌های مشهوری که مرگ به موقع سراغشان آمد!!
 6 فرد مشهوری که به احتمال زیاد در اثر پرخوری مرده‌اند!!
ویتنی هوستون چگونه به زندگی برگشت؟!!