خانه اجاره ای
سبک و نوع بازی اش به گونه ای است که همیشه ما را به یاد مادرهای مهربان و دوست داشتنی می اندازد. بازی گرم، جدی و البته باورپذیر او در نقش مادر دکتر.....

                                                         
شهین تسلیمی: نمی خواهم کلیشه شوم
دکتر سامان سر همه کلاه می گذارد!

 سبک و نوع بازی اش به گونه ای است که همیشه ما را به یاد مادرهای مهربان و دوست داشتنی می اندازد. بازی گرم، جدی و البته باورپذیر او در نقش مادر دکتر «سامان انبارلویی» در مجموعه «خانه اجاره ای»، بهانه ای برای گفت و گویمان شد. با نگاهی اجمالی به کارنامه «شهین تسلیمی» می توان متوجه شد که بازیگر خوب و توانایی است و بینندگان بازی هایش را در مجموعه های «مرد هزار چهره»، «باغ مظفر»، «زن بابا»، «وضعیت سفید» و «چمدان» به خاطر دارند. «تسلیمی» به مهربانی پاسخ گوی سؤالاتمان درباره بازی اش در مجموعه «خانه اجاره ای» شد و اشاره کرد که خواهرش در مشهد زندگی می کند و خواهرزاده اش «ناصر نجفی» نیز آهنگساز صدا و سیمای خراسان رضوی است.

کار در عرصه بازیگری را از کجا شروع کردید؟
** در گذشته تئاتر کار می کردم و سپس در 2 فیلم مستند بازی کردم. بعد از آن توسط «الیزابت امینی» که هنگام بازی در این فیلم های مستند با یکدیگر آشنا شدیم به «مهران مدیری» معرفی شدم و در مجموعه های «باغ مظفر» و «مرد هزار چهره» نقش آفرینی کردم. از آن زمان تاکنون در مجموعه ها و فیلم های تلویزیونی مختلف حضور داشته ام.

برای بازی در سریال «خانه اجاره ای» چگونه دعوت به کار شدید؟
** وقتی در مجموعه «وضعیت سفید» بازی می کردم، تهیه کننده مجموعه «خانه اجاره ای» در مراسمی مرا دید و برای بازی در این مجموعه از من دعوت کرد. علاوه بر آن با «رامین ناصرنصیر» در مجموعه «زن بابا» بازی کرده بودیم و نسبت به من شناخت داشت، بنابراین به بازی در این سریال دعوت شدم.

با تغییر گروه کارگردانی و برخی عوامل، لطمه ای به کار وارد نشد؟
** نمی توانم بگویم، مخاطبان باید در این باره نظر دهند. معتقدم وقتی کار طنز باشد، همه کارگردان ها به بازیگران طنز اجازه استفاده از بداهه را می دهند.

«مهران مدیری» هم اجازه بداهه می داد؟
** او جای خالی در کار نمی گذاشت و جای بداهه در کارش نبود.

* آشنایی با «مدیری» و تجربه همکاری با او چه تأثیری در دیگر کارهای تان گذاشت؟
** من سابقه طنز داشتم و البته او هم خیلی مؤثر بود. از تجربه آثار گذشته ام هم استفاده می کنم. فیلم «گنجشک و قناری» از شبکه های مختلف داخلی و خارجی پخش شد و فیلم طنز و خوش ساختی بود. در این فیلم، شخصیت جدیدی داشتم. به طور مثال در مجموعه «وضعیت سفید» هم نقش خاص دیگری را بازی کردم.

خودتان را بازیگر طنز می دانید؟
** خیر، ولی در کل تصور می کنم بازی هر شخصیتی به من پیشنهاد شود می توانم آن را کار کنم. به طور مثال در مجموعه «چمدان» هم نقشی متفاوت ایفا کردم، منظورم این است که علاقه مندم بازی در نقش های متفاوت را تجربه کنم و نمی خواهم کلیشه ای باشم و فقط در یک نقش ظاهر شوم.

برای متفاوت نشان دادن نقش ها چه می کنید تا کلیشه نشوید؟
** بستگی به کار دارد؛ زمانی می گویند در یک کار تا این حد نقش را مهربان بازی کنم، یا میزان طنز نقش تا این اندازه باشد که این موارد مربوط به خودم نمی شود، ولی بازیگر نقش یک مادر چگونه می تواند شخصیتش را عوض کند؟ مادر یا باید مهربان یا بداخلاق باشد. بیشتر مادران لااقل برای فرزندان خودشان مهربان هستند، بنابراین نمی توانم این نقش ها را متفاوت بازی کنم. همیشه نقش مادران مهربان به من پیشنهاد می شود.

در مجموعه «خانه اجاره ای» هم نقش مادر «سامان» را که بیش از اندازه مهربان است بازی کردید. درباره این نقش توضیح دهید.
** مادر «سامان» یا همان دکتر «سامان انبارلویی»، سعی خودش را کرده است تا فرزندانش در جامعه مفید باشند و شغل خوبی داشته باشند ولی متأسفانه چون فرزندانش اندکی لوس بار آمده اند و پدر ندارند، مادرشان محبت زیادی به آن ها کرده است. خودم مخالف محبت بیش از حد به فرزند پسر هستم، چون لوس و مثل «سامان» می شود! این مادر نتوانسته است فرزندان خوبی تربیت کند، چون فرزندش، «سامان»، دروغ می گوید و سر همه را کلاه می گذارد ولی در نهایت بچه بدی نیست.

شیوه کاری تان در بازیگری چگونه است؟
** ابتدا دورخوانی و تمرین داریم. بازیگران نظرات خود را می دهند و کارگردان هم نظر خود را می دهد. بعد از یک یا 2 بار تمرین، پلان را می گیریم. اغلب بازیگران مجموعه «خانه اجاره ای» با تجربه هستند. جوانانی هم که با ما کار می کنند حرفه ای هستند، البته به جز بازیگران میهمان.

عمده موفقیت مجموعه «خانه اجاره ای» به لحاظ ارائه کمدی موقعیت است. قبول دارید که کمدی موقعیت اصالت بهتری نسبت به کمدی کلامی دارد؟
** یک بازیگر هر چه قدر خلاقیت داشته باشد تا فیلم نامه خوب نباشد، نمی تواند بازی کند. باید داستان طنز باشد مانند مجموعه «زن بابا» که طنز موقعیت بسیاری داشت. فیلم نامه هم خوب بود و بیننده را ترغیب می کرد که این مجموعه را هر شب دنبال کند. معتقدم در هر اثری باید فیلم نامه قوی باشد، در غیر این صورت بازیگر اگر چه در عرصه طنز توانمند و موفق باشد، نمی تواند اضافه تر از آن فیلم نامه دیالوگی بگوید. نویسنده باید فیلم نامه را به خوبی بنویسد تا بازیگر بتواند به خوبی نقش را ارائه دهد.

* معضل اساسی کمبود فیلم نامه نویس تواناست. به همین دلیل اغلب آثار طنز دم دستی و کلیشه ای تولید می شود.
** این طور نیست. به طور مثال فیلم «گنجشک و قناری» که به همراه «شهرام قائدی» بازی کردم فیلم نامه خوبی داشت و کارگردان هم اجازه بداهه به ما داده بود.

فضای گرم موجود در مجموعه «خانه اجاره ای» ناشی از فیلم نامه، بازی ها یا کارگردانی است؟
** اگر فضای پشت صحنه خوب باشد و عوامل به یکدیگر انرژی مثبت بدهند، بر برنامه تأثیر می گذارد و بیننده آن را حس می کند. بازیگران هم با یکدیگر خوب هستند و فضای شادی در کار حاکم است. چون می خواهند مدتی دور هم باشند، سعی می کنند با یکدیگر خوب باشند.

اگر تهیه کننده دستمزدها را به موقع پرداخت کند، دیگر هیچ بازیگری دغدغه ای ندارد؟
** اگر پرداخت کنند! بازیگر اگر از نظر مالی تأمین باشد و بتواند پول اجاره منزل یا چیزهای دیگر را به موقع پرداخت کند، ذهنش آزاد است. این مسئله دست تهیه کننده هاست.

زمان پخش مجموعه نظر مخاطب را درباره بازی تان پرسیدید؟
** فرصت ندارم، چون صبح سر کار می روم و شب به منزل بازمی گردم، بنابراین نظر بیننده ها را جویا نشدم. نقش من در این مجموعه جدی است. نقش مادر بیش از حد مهربانی که فرزندش را لوس کرده است بازی کردم. «مهران غفوریان»، «حمید لولایی»، «بهنوش بختیاری» و «نعیمه نظام دوست»، بار طنز قصه را به دوش می کشند. در کنار آن ها بازی جدی من می تواند لحظه های طنزی به وجود آورد. بعد از پایان بازی ام در این مجموعه تصمیم دارم به خارج از کشور سفر و به دیدن دخترم بروم. التماس دعا دارم.گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
  
منبع: khorasannews.com


مطالب پیشنهادی:

تكرار موقعیت‌های طنز در خانه اجاره‌ای
«خانه اجاره‌ای» سریالی كه نمی‌خواهد زیاد خارق‌العاده باشد
گزارشی از تولید و پخش سریال «كلاه پهلوی»
روایتی از پشت صحنه مجموعه «خاطرات مرد ناتمام»
خاطره آرامش بخش مجموعه «آینه»