وقتی قریبیان با نقش قدرت در گوزن‌ها حد بالایی از بازی درونی را ارائه كرد به نحوی كه بازیگر روبه‌رویش با آنكه ستاره آن سال‌های سینمای ایران بود...
 
 
 نگاهی به بازیگری فرامرز قریبیان در «روز حسرت»

 بدون شك حضور بازیگر توانمندی همچون فرامرز قریبیان در تلویزیون موجب رونق سریال «روز حسرت» و استقبال بیشتر مخاطب از این سریال مناسبتی شد. بازیگر توانمندی كه پس از پیروزی انقلاب، بازی‌های درخشانی از او در ذهن جمعی از علاقه‌مندان آثار سینمایی و تلویزیونی، به جا مانده و مخاطب تلویزیون با چنین پیشینه خوبی، به استقبال حضور او در این سریال می‌رود.
 
تقریبا پیشنهاد این نقش متواتر، نقشی است كه قریبیان در «رئیس» بازی كرده و تولرانس حسی و شخصیتی این نقش در حدود آن نقش قرار دارد. البته عیار مذهبی بودن شخصیت «حاج رضا» در «روز حسرت» غیرقابل مقایسه با نقش او در «رئیس» بود، اما به لحاظ حس شخصیت، جایگاه و اعتبارش در سطح جامعه و مسائلی از این قبیل، مترادف هم هستند و انتخاب قریبیان در این جهت بوده است.
مهم نیست این انتخاب از طرف بازیگردان «روز حسرت» [مهتاب نصیرپور] یا كارگردان انجام شده باشد، مهم این است كه انتخاب درستی صورت گرفته است.
نتیجه این انتخاب، قطعا به سود این سریال بوده، چراكه با حضور قریبیان، بازیگران دیگر تلاش خود را در جهت ارائه بازی بهتر افزون كرده‌اند و از سوی دیگر، حضور او در این سریال، حكم كلاس درسی را دارد كه به شیوه ناخودآگاه و خودآگاه برای بازیگران این سریال به وجود آورده و در بده بستان‌های حسی عاطفی بسیاری از او می‌توانند از سطح و جنس بازی قریبیان متوجه بسیاری از نكات در عالم بازیگری شوند.
همان طور كه پوریا پورسرخ كه در نقش مسعود (پسر حاج رضا)‌ بازی می‌كرد و پیش از این، در ارائه بازی كلامی و مطابقت بدنش با نقش‌ها، توانمندی خوبی از خود نشان داده بود، ملهم از بازی قریبیان، كوشیده است تمركز بازی‌اش را بر چشمانش بگذارد و بازی‌اش را با توجه به مقتضیات نقش، درونی‌تر كند.
به طور قطع پورسرخ در تعامل با قریبیان، متوجه برخی از ضعف‌های خویش در بازیگری شده است، اما تلاش او در جهت تمركز بر بازی چشمی به ما اثبات می‌كند كه كوشش پورسرخ در این تعامل هنری، ستودنی است، چرا كه بهره كافی را از این فرصت برده است و بر توانمندی‌هایش در بازیگری به واسطه این تجربه (بازی در كنار قریبیان)‌ افزوده است.
از ثمرات حضور این بازیگر پیشكسوت در این سریال كه بگذریم، واقعیت تلخ این است كه قریبیان پس از تولد دوباره‌اش پس از انقلاب، هنوز نتوانسته است بازی‌های درخشانش را تكرار كند.
بازی‌های درخشانی كه جایگاه رفیع اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60 برای این بازیگر در سینمای ایران ایجاد كرد، اما پس از آن، قریبیان به سوی بازی در نقش‌‌های اكشن رفت و تقریبا بالغ بر 10‌‌سال در این جایگاه در جا زد.
بازی او در این‌گونه نقش‌ها اغلب بیرونی،‌ با حركات ورزشی و استفاده از هیكل و قیافه مردانه‌اش بود و در دهه 80، از آن سینما روگردان شد.
اما در این تولد دوباره توانسته است انرژی و توانی را كه در «ردپای گرگ» و «گوزن‌ها» از خود ارائه كرده بود، تكرار كند.
با آن كه فرامرز قریبیان در نقش حاج رضا بازی نسبتا خوبی ارائه كرده است، اما همه می‌دانیم كه حد توانمندی بازیگری او در سطح و رتبه بالاتری قرار دارد و خواستن این بازیگر است كه می‌تواند به او در جهت ارتقای سطح بازی‌اش كمك كند.
وقتی قریبیان  با نقش قدرت در گوزن‌ها حد بالایی از بازی درونی را ارائه كرد به نحوی كه بازیگر روبه‌رویش با آنكه ستاره آن سال‌های سینمای ایران بود و در حرفه بازیگری قابلیت‌ها داشت، در بسیاری از لحظات و سكانس‌ها تحت تاثیر نقش‌آفرینی او بازی كرد، موید این نكته است كه این بازیگر اگر بخواهد می‌تواند سطح خوبی از توانمندی ‌هایش را ارائه كند و در كار خویش دائما به كشف و شهود برسد. بدون شك نگارنده در پی آن نیست بازی نسبتا خوب فرامرز قریبیان در «روز حسرت» را زیر سوال ببرد، صد البته در تمامی این نثر فواید حضور این بازیگر در این سریال بر شمرده شد.
نكته این است كه قریبیان مثل زمانی كه از سینمای اكشن فرار كرد، باید به خود بیاید و چند نمونه از تجربیات چهل ساله‌اش در عرصه بازیگری را به نحوی اعلا متجلی سازد.
شاید روزگار این حوصله را از او گرفته و لزوم به خود آمدن را برای تولد دوباره و بازی درخشان در آثار نمایشی از او سلب شده باشد.
 
 
 
 مطالب مرتبط:
گارانتی سریال ماورایی «روز حسرت»
 سریال روز حسرت به دنبال چیست ؟
 
 
گردآورى: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: جام جم آنلاين