این سریال نخستین فعالیت حرفه ای این بازیگر محسوب می شود اما مخاطبان با چهره اش آشنا هستند چرا كه شاید او را در بیلبوردهای تبلیغاتی دیده باشند. با دانایی درباره فرخ باستانی سخن گفتیم.


چند هفته ای هست مخاطبان ثابت تلویزیون كه منتظر تماشای سریال كلاه پهلوی بودند این سریال را دنبال می كنند. شخصیت محوری قصه جوانی به نام فرخ باستانی است كه نقشش را امیر علی دانایی بازی می كند. اگرچه این سریال نخستین فعالیت حرفه ای این بازیگر محسوب می شود اما مخاطبان با چهره اش آشنا هستند چرا كه شاید او را در بیلبوردهای تبلیغاتی دیده باشند. با دانایی درباره فرخ باستانی سخن گفتیم.


    
 آقای دانایی پروسه حضورتان در كلاه پهلوی چقدر طول كشید؟

كلاه پهلوی با پیش تولید 10 سال طول كشید ولی پروسه تولید بیش از 6سال زمان برد كشید و من هم در این مدت كاملاً درگیر كار بودم چون به لحاظ میزان سكانس من و امین حیایی بیشترین سكانس ها را در این سریال داشتیم.
   


اما گویا بین كارتان در این سریال در فیلم سه درجه تب هم بازی كردید! آیا برایتان سخت نبود؟ چرا كه باید حس و حال نقشتان در كلاه پهلوی را حفظ می كردید؟

آن زمانی كه سه درجه تب را بازی كردم مقطع كوتاهی بود و البته بازی ام در كلاه پهلوی سبك تر شده بود و خیلی سخت نبود. باید بگویم در طول شش سالی كه كلاه پهلوی را كار كردم یك كار تبلیغاتی انجام دادم البته برای بازیگری هم پیشنهاداتی داشتم ولی ترجیح دادم پس از پخش كلاه پهلوی بازی كنم.


    
شما در این سریال تجربه مهمی داشتید هم نقش خوبی داشتید و هم با گروه خوبی كار كردید. كلاه پهلوی چطور تجربه ای بود؟

درست است كه نخستین تجربه من بود اما با كارگردان و بازیگران خوب و باتجربه ای كار كردم. البته نقش من هم در كار محوری بود و این موضوع هم موثر بود. از اساتید و كسانی كه با آنها در این پروژه همكار بودم چیزهای بسیاری یاد گرفتم اما در كنارشان راحت كار كردم.اشاره كردید كه در كنارشان راحت بودید. فكر می كنید گروه از جمله بازیگران چقدر می توانند فضا را برای بازیگران جوان راحت كنند؟


به هر حال ممكن است برخی بازیگران با جوانترها همراهی كنند و برخی هم همراهی نكنند. به نظرم در درجه اول به خود شخص بر می گردد اینكه چقدر اعتماد به نفس دارد. كارگردان این سریال به من اعتماد به نفس داد و بسیار من را راهنمایی كرد، البته ما گروه خیلی خوبی بودیم و از حضور اساتید استفاده كردم.


    
 معمولاً برای كارهایی در این سطح چندین اتود برای طراحی چهره زده می شود و در نهایت كارگردان یكی را انتخاب می كند. آیا در مورد نقش شما هم اینگونه بود؟

برای گریم من اتودهای مختلف نزدند، خانم مهین نویدی طراح چهره پردازی ایده اولیه ای داشتند كه همان اجرا شد و با همان پیش رفتیم. در مجموع گریم و طراحی لباس كمك می كند تا بازیگر بهتر در قالب نقش قرار بگیرد و روان تر كار كند.


    
شخصیت شما تاریخی نبود كه ما به ازای خارجی داشته باشد. پس چگونه لحن بیان و رفتار و سكنات فرخ باستانی را تحقیق كردید؟ چرا كه برای ایفــای این نقش باید به یك طراحی می رسیدید.

كارگردان در این زمینه بسیار كمك كرد. همچنین فیلم هایی كه طی این سال ها دیده بودم هم كمك كرد. همانطور كه اشاره كردید شخصیتی كه بازی كردم تاریخی نبود اما نمونه چنین آدم هایی را در تاریخ داریم یعنی جوانانی كه در زمان رضاشاه از طریق بورسیه به خارج از كشور می رفتند، اما از هیچ الگویی استفاده نكردم و تقلید نداشتم. من 6 سال با این نقش زندگی كردم و فرخ باستانی در تمام وجودم بود.


    
راجع به دوبله كار بگویید. آیا شما هم مجبور شدید دوباره دیالــوگ هایتان را در استودیو بگویید؟


به این نحو كه شما می گویید خیر. صدای خودم است. در فرانسه تمام دیالوگ های من به زبان فرانسه بود اما تصمیم بر این بود كه دیالوگ ها فارسی باشد و به همین دلیل آن دیالوگ ها را در استودیو فارسی گفتم. به هر حال در كارهای تاریخی ممكن است درباره صدا مشكلاتی پیش بیاید مثلاً صدای بوق بیاید و گروه مجبور می شوند دوباره صداگذاری كنند.


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: روزنامه ایران


مطالب پیشنهادی:
پيشنهاد سلحشور برای حل مشكل "يك خانواده محترم": چهار نفر را اعدام كنيد
"مستر بین" دلیل خداحافظیش از سینما را گفت
اطلاعاتی درباره شبکه‌ی پربیننده‌ی ماهواره‌ای
گزارش تصویری از بهاره رهنما در یک نمایش
اولین عکس‌های انیمیشن جدید " حماسه "
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
برندگان جوایز کن 2019 انتخاب شدند برندگان جوایز کن 2019 انتخاب شدند

ساعتی پیش مراسم اختتامیه هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن به پایان رسید و برنده نخل طلای کن ۲۰۱۹ فیلم «پارازیت» ساخته بونگ جون-هو از کره جنوبی شد

 
X